İnanılmaz Etkinlikler 2

Logo
İnanılmaz Etkinlikler 2
  • 753 Okuma
  • 0 Yorum

Songkran Festivali (Sanskritçe Astrolojik Geçiş anlamına gelen Sankranti kelimesinden türemiştir) Tayland’da 13 Nisan – 15 Nisan tarihleri arasında kutlanılan geleneksel yılbaşı festivalidir. Güney ve Güneydoğu Asyada kullanılan bir çok takvimdeki yılbaşı tarihleriyle kesişmektedir.

Songkran’ın en belirgin kutlanma özelliği su dökmektir. İnsanlar su dolu kaplar ve su silahlarıyla sokaklara doluşurlar. Yol kenarında ellerinde bir bahçe hortumuyla bekler ve geçen herkesi ıslatırlar. Ancak bu festivalin tek ana aktivitesi değildir. Songkran festivali Taylıların ailelerini ziyaret ederek, yaşlılarına hürmet gösterdikleri bir bayramdır.

Birbirlerini ıslatmanın yanısıra, Songkran’ı kutlayan insanlar Wat’lara (Budist Tapınakları) giderek dua eder ve rahiplere yiyecek verirler. Yine bu bayramda evlerin önündeki ve tapınaklardaki Buda simgeleri esanslı sularla dikkatlice temizlenir. İnanışa göre bu temizlik yeni yılda iyi şans ve bolluk getirmektedir. Chiang Mai gibi bir çok şehirde Buda simgeleri sokaklarda tören şeklinde dolaştırılır ve insanlar üzerlerine su dökerek bir çeşit yıkama ritüeli gerçekleştirmiş olurlar. Tayland’ın Kuzeyinde insanlar bir sene boyunca ayaklarında taşıdıkları kirin karşılığı olarak mahallelerindeki tapınaklara ellerinde bir avuç kumla giderler. Bu kum Stupa (Budizm’de sıkça kullanılan bir simge) şeklinde rengarenk bayraklarla süslenmiş tepeler yapmak için kullanılır.

Bazı insanlar Yılbaşı’nı kötü huylarından arınarak ve iyi şeyler yaparak geçirirler. Songkran temizlik ve yenilenme zamanıdır. Buda simgelerinin yanısıra bir çok Taylı evlerini de temizlerler.

Su dökme geleneği ilk olarak Buda simgelerinin yıkandığı suyu insanlara dökerek yapıldığı için insanlara saygı gösterme manasıyla çıkmıştır. Ailenin büyüklerine bu su yavaşça omuzlarından dökülür. Zamanla genç insanlar bu geleneği yılın en sıcak zamanında ferahlamak için birbirlerine su atarak değiştirmişler. Şimdiyse su savaşları ve yoldan geçen insanları kova kova sularla ıslattıkları gerçek bir şölene dönüşmüş durumdadır.Polis bile sırılsıklam olmaktan kaçınamıyor.

Dökülen sular, kötülüğü temizlemeyi sembolize eder ve bazen bitki özleri ve esansları içerir.

Songkran bir çok bölgede de genç kızların güzelliklerini ve becerilerini gösterdikleri ve izleyenler tarafından oylandıkları törenlerle kutlanır. Bu oylar bir anlamda maddi destek anlamına gelmektedir, zira seçtiğiniz kızın boynuna takacağınız kolyelerin sayısı kazananı belirler.

ImageImage