AHMET DAVUTOĞLU POLEMİĞİ...

Logo
AHMET DAVUTOĞLU POLEMİĞİ...
  • 191 Okuma
  • 0 Yorum

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda Ahmet Davutoğlu ve Akparti camiası arasında oluşan gerginlikden bahsedeceğiz.Bildiğimiz gibi Davutolğlunun ,Akparti geçmişine baktığımız zaman hükümette önemli görevleri üslendiğini görüyoruz ve bunun yanısıra başbakanlık görevini icra ettiğini biliyoruz. Peki ne olduda Davutoğlu akparti mecrasınca aniden dışlandı ve partiden men edilmeye çalışılıyor bunu anlamamız gerekiyor öncelikle. Erdoğanın Ak pati bünyesinde oluşturmaya çalıştığı tam tabanlı monarşik sistem mukabilinde davutoğlunun bu sisteme karşı bir pürüz olarak algılanmasının sonucunda başbakanlık görevinden üstü kaplı şekilde de olsa geri alınması bunun sonucunda oldu.

 Davutoğlu başbakan iken halkın sevgisini ve sempatisini kazanması ve ak parti tarafında veyhut muhali-fideki kitlelerce desteklenmesinden  dolayı Erdoğan nazarınca kendi kar-şısına bir rakip doğuyor olduğu kısa zamanda anlaşıldı ve başbanlık gör- evinden bunun neticesinde alındı ama parti içerisindeki ismi halen mevcut halde idi. davutoğlu başbak-anlık görevinden alındıktan sonra si-yasi arenaya pek dahil olmadı taki ali Babacanın ak partiden istifa edipte eski cumhurbaşkanı abdullah Gül ile beraber parti kuracakları söylentisi ortaya atılana kadar. Bu hareketliliğin sunucunda davutoğ-lununda yeni parti kurma hazırlığı yaptığı ortaya çıktı ve kendisi bunu doğruladı. Yeni parti söylemin-den sonra ak partı nazarınca kara listeye alınan davutoğlu geçtiğimiz günlerde sakarya'da yaptığı konuşmasında  7 haziran ve 1 kasım 2015 seçimleri arasını işaret ederek sarf ettiği "terörle mücadele defterleri açılırsa birçok insan, insan yüzüne çıkamaz" sözleri tartışma başlattı. Tartışmalar devam ederken 1 eylül'de erdoğanın davutoğlunun memleketi konya'da yaptığı açıklamada "söyleyecekleri ne varsa söylesinler, böyle lafla tehdit olmaz. Bagajlarındakileri ortaya dökmeleinde fayda var." dedi. Erdoğanın konyadan sinyali vermesinin sonucunda ak parti MYK'sında başlayan davutoğlu ve beraberindeki 3 isimin partiden kesin ihraç edilme talebiyle disipline sevk edildiler. Ortaya cıkan gelişmeler bunlar, disiplin kararından sonra yüksek ihtimalle davutoğlu ve beraberindeki 3 kişide partiden ihraç edikeceklerdir. Bu kararın devamında fazla gecikmeden davutoğluda beraberindeki ki-şilerle yeni parti kurduğunu alenen açıklayacaktır. YENİ GELİŞMELERLE PAYLAŞIMLARIMIZA DEVAM EDECEĞİZ. sağlıcakla kalın.

yazar
Yamak

Emin Faruk

*Yüksek strateji ve toplum yönetimi * Siyasi ve güncel mevzular * Tarihi konulara meraklı. İngilizce ve arapça dil bilgisine sahip bir kimse. * Hat ve kaligrafi sanatıyla ekseri şiir yazmayla kısmi olarak uğraş gösteren bir şahsiyetdir.