Aloe Vera'nın 7 Harika Kullanımı

Logo
Aloe Vera'nın 7 Harika Kullanımı
  • 138 Okuma
  • 0 Yorum

Aloe vera jelinin güneş yanığını hafiflettiği ve yaraları iyileştirdiği bilinmektedir. Ama en sevdiğiniz saksı bitkisinin güneş yanığı ve ev dekorundan çok daha fazlası için kullanılabileceğini biliyor muydunuz?

Etli, eski Mısır'a kadar uzanan, tıbbi amaçlar için kullanılma konusunda uzun bir geçmişe sahiptir. Bitki, Kuzey Afrika, Güney Avrupa ve Kanarya Adaları'na özgüdür. Günümüzde aloe vera dünya çapında tropikal iklimlerde yetiştirilmektedir. Mide ekşimesini hafifletmekten meme kanserinin yayılmasını potansiyel olarak yavaşlatmaya kadar, araştırmacılar bu evrensel bitkinin ve onun birçok yan ürününün faydalarını açığa çıkarmaya yeni başlıyor.

Mide ekşimesi rahatlaması

Gastroözofageal reflü hastalığı (GERD), genellikle mide ekşimesine neden olan bir sindirim bozukluğudur. Bir 2010 incelemesi, yemek zamanında 1 ila 3 ons aloe jeli tüketmenin GERD şiddetini azaltabileceğini öne sürdü. Ayrıca sindirimle ilgili diğer sorunları da hafifletebilir. Bitkinin düşük toksisitesi, onu mide ekşimesi için güvenli ve yumuşak bir çare haline getirir.

Ürünü taze tutmak

Cambridge University basın tarafından online olarak yayınlanan bir 2014 araştırması, aloe jeli ile kaplanmış domates bitkilerine baktı. Rapor, kaplamanın sebzeler üzerindeki birçok zararlı bakteri türünün büyümesini başarıyla engellediğine dair kanıtlar gösterdi. Elmalarla yapılan farklı bir çalışmada da benzer sonuçlar bulundu. Bu, aloe jelin meyve ve sebzelerin taze kalmasına yardımcı olabileceği ve ürünün raf ömrünü uzatan tehlikeli kimyasallara olan ihtiyacı ortadan kaldırabileceği anlamına gelir.

Gargara için bir alternatif

Ethiopian Journal of Health Sciences'da yayınlanan 2014 tarihli bir araştırmada, araştırmacılar aloe vera özütünün kimyasal bazlı gargaralara güvenli ve etkili bir alternatif olduğunu buldular. Bitkinin sağlıklı dozda C vitamini içeren doğal bileşenleri plağı bloke edebilir. Ayrıca diş eti kanaması veya şişkinlik varsa rahatlama sağlayabilir.

Kan şekerinizi düşürmek

Phytomedicine'de Güvenilir Kaynak: International Journal of Phytotherapy and Phytopharmacy adlı bir araştırmaya göre, günde iki yemek kaşığı aloe vera suyu tüketmek, tip 2 diyabetli kişilerde kan şekeri seviyelerinin düşmesine neden olabilir. Bu, aloe veranın diyabet tedavisinde bir geleceği olabileceği anlamına gelebilir. Bu sonuçlar, Phytotherapy Research'te yayınlanan ve pulpa özü kullanan başka bir çalışma ile doğrulandı.

Ancak glikoz düşürücü ilaçlar alan diyabet hastaları aloe vera tüketirken dikkatli olmalıdır. Şeker ilaçları ile birlikte meyve suyu muhtemelen glikoz sayınızı tehlikeli seviyelere düşürebilir.

Doğal bir müshil

Aloe vera doğal bir müshil olarak kabul edilir. Bir avuç çalışma, sindirime yardımcı olmak için sulu meyvenin faydalarına baktı. Sonuçlar karışık görünüyor.

Nijeryalı bilim adamlarından oluşan bir ekip, fareler üzerinde bir araştırma yaptı ve tipik aloe vera ev bitkilerinden yapılan jelin kabızlığı hafifletebildiğini buldu. Ancak Ulusal Sağlık Enstitüleri tarafından yapılan bir başka çalışmada, aloe vera tam yaprak özütü tüketimi incelendi. Bu bulgular, laboratuar farelerinin kalın bağırsaklarında tümör büyümesini ortaya çıkardı.

2002'de ABD Gıda ve İlaç Dairesi, tezgahta satılan tüm aloe laksatif ürünlerin ABD pazarından çıkarılmasını veya yeniden formüle edilmesini istedi.

Mayo Clinic, aloe veranın kabızlığı hafifletmek için ancak idareli kullanılabileceğini önermektedir. 0.04 ila 0.17 gram kuru meyve suyunun yeterli olduğunu tavsiye ediyorlar.

Crohn hastalığı, kolit veya hemoroidiniz varsa aloe vera tüketmemelisiniz. Şiddetli karın kramplarına ve ishale neden olabilir. Başka ilaçlar alıyorsanız aloe vera almayı bırakmalısınız. Vücudunuzun ilaçları emme yeteneğini azaltabilir.

Cildinizi temiz ve nemli tutmak için aloe vera kullanabilirsiniz. Bunun nedeni bitkinin kuru, dengesiz iklimlerde büyümesi olabilir. Zorlu koşullarda hayatta kalmak için bitkinin yaprakları su depolar. Karmaşık karbonhidratlar adı verilen özel bitki bileşikleri ile birleşen bu su yoğun yapraklar, onu etkili bir yüz nemlendiricisi ve ağrı kesici yapar.

ruşur taşı nasıl kullanılır yazılımızdan cildiniziniz nasıl temiz tutacağınızı öğrenebilirsiniz.

Göğüs kanseriyle mücadele potansiyeli

Kanıta Dayalı Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp'ta yayınlanan yeni bir çalışma, bitkinin yapraklarındaki bir bileşik olan aloe emodinin terapötik özelliklerine baktı. Yazarlar, sulu meyvenin meme kanserinin büyümesini yavaşlatma potansiyeli gösterdiğini öne sürüyorlar. Bununla birlikte, bu teoriyi daha da ilerletmek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Sonuç

Aloe vera bitkisini ve ondan yapılabilecek çeşitli jelleri ve özleri kullanmanın birkaç yolu vardır. Araştırmacılar, bu etliyi kullanmak için yeni yöntemler keşfetmeye devam ediyor. Aloe verayı tıbbi bir şekilde kullanmayı planlıyorsanız, özellikle ilaç kullanıyorsanız, doktorunuza danıştığınızdan emin olun.

yazar

İyi bir yazar. Aslında sizin düşündüğünüz tarz da bir yazar değil, tam tersine bir yazılım mühendisi :) Azbucuk tükkanın sahibi.