Apple'ın Yeni Gözdesi: AirTag ile Eşyalarınız Kaybolmaktan Kurtuluyor!

Logo
Apple'ın Yeni Gözdesi: AirTag ile Eşyalarınız Kaybolmaktan Kurtuluyor!
  • 175 Okuma
  • 0 Yorum

Evden çıkmadan önce son kontrolleri yaparken mutlaka bir eksikle karşılaşırız, bu eksikliği cebimizdeki hafiflikle hissedebiliriz genelde otomatik kapı anahtarı, araba anahtarı, evin anahtarı derken bir sürü anahtarla evden çıkmaya çalışırken bir de bakmışız ki hiç birini almadığımızı ve unuttuğumuzu farkederiz. Lakin çok geçtir kapı kapanmış, anahtarlar çoktan evin içinde kalmıştır. İlerleyen teknolojinin hayatımızı kolaylaştırması ve gündelik olaylara çare olması gerekirken bu adım Apple tarafından geldi. 
Bu durumu kullanarak hayatımızı kolaylaştırmaya çalışan Apple, yeni bir ürün tasarlayarak Spring Loaded etkinliğinde bizlere ürünü resmi olarak tanıttı.
Aslına bakacak olursak tanıtılan bu ürün, anahtar dışında bir çok ürüne takılabiliyor. Bozuk para kadar boyutu olan bu metal ürün kaybedersek üzüleceğimiz olan  eşyaya takıldıktan sonra, Apple aygıtımızdan Uygulamamı Bul'u ürün ile eşleştirdikten sonra cihazımız tamamiyle hazır. Daha sonra Apple AirTag, Bul ağında yer alan yakındaki aygıtların algılayabildiği güvenli bir Bluetooth sinyali yayıyor. Bu aygıtlar AirTag’inizin konumunu iCloud’a gönderdikten sonra siz de Bul uygulamasını açarak AirTag’inizin nerede olduğunu haritada görebiliyorsunuz.  Başta bu olayın güvenli olmadığı ve gizlilik konusunda şüphe duyuyorsanız, bu işlemlerin hepsi Apple tarafından anonim ve şifreleme yöntemiyle yapıldığından dolayı tamamiyle güvenli.

yazar
Yamak

Hasan Başer

20 Yaşında Ankara'da yaşayan her konu hakkında bir bilgi öğrenmeye çalışan ve öğrendiği bilgileri paylaşmaktan çekinmeyen bir üniversite öğrencisi.