Aryan Irkı Oluşumu

Logo
Aryan Irkı Oluşumu
  • 1391 Okuma
  • 0 Yorum

 Lebensborn(Hayatın Baharı) projesi 1935 yılında en üst düzey Nazi subaylarından Heinrich Himmler’in Aryan ırka olan takıntısı üzerine, onun liderliğinde başladı. Aryan ırk sarışın, mavi gözlü, Nazilerin değerlendirmesine göre üstün genlerin bir sonraki nesle taşınmasını sağlayacak genotipti.

   Lebensborn çalışmaları öncelikle Almanya’da başladı, aryan gene sahip Almanların beraber olması için çalışmalara başlandı. Aryan genlere sahip kadınlar,özellikle hemşirelerden, seçiliyordu ve çeşitli boy, kilo ve kafatası boyutları ölçümlerinden geçiyordu. Uygun görülen kadınlar aynı şekilde uygun özelliklere sahip sağlıklı SS subayları ile beraber olup aryan çocukların üretimine başlıyordu. Bu kadınlarla erkeklerin evlenme zorunlukları yoktu, devlet çocuklara bakma garantisi veriyordu. Bazılarını seçili ailelere veriyordu uygun bir Nazi olarak büyütülmesi için, büyük kısmını da geleceğin SS subaylarını yetiştirmek üzere Lebensborn merkezlerinde büyütüyorlardı. Fakat doğan çocuk sayısı yeterli değildi ve Himmler bu projeyi büyütmek istiyordu.

  1940 yılında Naziler Hollanda, Belçika, Fransa, Norveç, Danimarka ve Lüksemburg’u işgal etti. 1941 yılından itibaren bu ülkelerde de Lebensborn merkezleri kurmaya başlayan Nazi’ler en büyük desteği o dönem Norveç başbakanından aldılar ve toplamda kurulan 20 tane Lebensborn merkezlerinden 9 tanesi Norveç’te kuruldu. Norveç’te de Almanya’da olduğu gibi bu amaçla merkeze gelen kadınların ölçümleri alınıp uygun adaylar SS subayları ile eşlendi. Polonya’da ise Naziler aryan gene uygun buldukları çocukları kaçırarak Almanya’daki SS subaylarının ailelerine evlatlık verdi.

 Norveç’te Lebensborn amaçlı olan beraberliklerden doğan çocuklardan çoğu annelerine bırakılmıyor genelde Lebensborn merkezlerine uygun bir Nazi olmak üzere yetiştirilmek için getiriliyorlardı. Bunun haricinde bazı çocuklar da Almanya’daki belli SS subaylarının evlerine evlatlık olarak veriliyordu. Bu proje ile Almanya’da 8000, Norveç’te ise 8000 ile 12000 arasında Lebensborn çocuk doğdu.

    1945'e gelindiğinde Nazi Almanya’sı savaşı kaybetti ve Lebensborn çocuklarının da kaderi değişti. Zamanında Almanya tarafından işgal edilen ülkelerde bu çocuklar nefret ögelerine dönüştüler. Özellikle Norveç’te çok feci olaylar yaşandı: Alman subaylarla beraber olan kadınlara sokaklarda “Nazi fahişeleri” dendi, ve bu kadınların saçları kazıtılıp işaretlendiler. Bu şekilde toplum hayatından dışlanan kadınlar işlerinden oldular ve toplumun tiksinti duyduğu bir insan grubuna dönüştü.

yazar
Yamak

Cansu Kaya

Konuşmayı pek sevmem ama yazmayı çok severim.Herşeyi kaleme alip yazabilirim.