ATEİST,DEİST VE İNANMAYAN İNSAN SAYISI ARTTI MI?

Logo
ATEİST,DEİST  VE İNANMAYAN İNSAN SAYISI ARTTI MI?
  • 425 Okuma
  • 0 Yorum

ATEİZM ,DEİZM , ŞAMANİZM , ŞU İZM BU İZM DERKEN İZM’ LER ARTIYOR GÜNDEN GÜNE...

Farklı inanışların arttığının öyle pek sayısal ve orantısal bir rakama dayandığını pek sanmıyorum . Artı ise neye göre azaldı ise neye göre sorularından hariç bunun artık insanların kendilerini belirli bir yere ve belirli bir inanışa bağlayamamalarından ötürü kaynaklandığını söyleyebilirim . Çünkü günümüzde artık insanlar daha özgür bir deyişle ‘ Ben inanmıyorum toprak olup gideceğiz ve bedenimiz çürüyecek ‘ diyebiliyor . Kimilerine göre kimliklerde yazan Müslüman tabii zorunlu bir dayatma kimilerine göreyse olması gereken bu . Peki neden artık insanlar kendilerini belirli bir inanışa bağlayamıyor ?

Sorunun cevabı çok karışık değil aslında . Dünya üzerindeki insan sayısı günden güne artarken yaşanan sıkıntılar ve acılar doğru orantılı artıyor . Kadın cinayetleri , bebek ölümleri,  insan istismarları , cinsel tacizler günden güne artarken insanlar kendilerine sordukları soru sayısını arttırıyor . Bir yanda savaşlar yüzünden milyonlarca insan suçsuz yere yok olurken diğer yanda hiçbir şeyden habersiz evinde mutlu uyuyanlar var dünyamızda . Peki bunca sıkıntı varken o inanılmaz ve muhteşem denilen tanrı nerede ? İşte temel soru bu. 

Aslında herkesin bir inancı var . Kimisi gerçekten bir tanrı olduğuna inanıyor kimisi ise inanacak bir şey olarak kendine farklı objeler ve inanışlar seçiyor . Bazı insanlar bir tanrı var ise bile dinler saçmalık görüşünü benimsemiş durumda .  Bazı insanlar ise kitaplara peygamberlere ve bir tanrı olduğuna yürekten inanıyor . Sonuçta her dinde öldükten sonra ödüllendirilme düşüncesi bulunuyor . 

Günümüzde toplum psikolojisi yaşam şartları ve yeryüzünde gelişen olaylar ile doğrudan etkileniyor . İnsanların inançlarının değişme şekilleri aslında ne kadar rahat bir yaşam sürdüklerine bağlı olarak gelişiyor . Artık geçmişte olduğu gibi dini bir dayatma söz konusu değil . Ortalık yerlerde dini ibadethanelerin olmadığı mekanlarda artık dinsel bir ayin ve dualar duymak günümüzde epey azaldı . Herkes mutluluğu başka şeylerde arıyor . Ama toplumun ve insanların özünde iyi bir birey olma düşüncesi daima varken yaşanılan bunca savaş çatışma ve ölümler insanların artık bunlara müdahale eden bir yaratıcı olduğu düşüncesinden iyice uzaklaşmasına sebep oluyor . Yoksa din sadece iyi bir insan olmak ve güzel ahlaka sahip olmak mı? 

Yeryüzünde benimsenmiş dinlerin temellerinde daima zararsız ve öldürmeyen bir insan olmak varken tüm pislikleri ortaya çıkaranların da belirli bir dine mensup insanlar olması , kendisine Müslümanım deyip Allah lafı ağzından düşmeyip , her türlü yolsuzluğu , hırsızlığı ve ihaneti yapan insanların da ortalarda kol geziyor olması insanları inançsızlığa itiyor . Peki ya her insan var olan dinlerin gerektirdiği gibi yaşayıp hayatını sürdürse yeryüzünde bütün SORUNLAR çözülür mu ? Sanmam ..

Hayat bir denge üzerine kuruluysa çözümler olduğu kadar SORUNLAR da bu hayatın bir parçasıdır . Eğer inançsızlık sorunlardan meydana geliyorsa bunun karmaşası da sorunları çözme ile giderilir . Hiçbir insan diğer insanın inandığı şey yüzünden ona tavır almamakla beraber onun inanışını da benimsememelidir . Kendi hür iradesi ile neye inanmak istiyorsa inanmalıdır çünkü inançsızlık da insana zarar verir . Kimisi huzura inanır kimisi paranın gücüne . Kişi karşısındakine Kendi inanışını benimsetmek yerine daima iyi bir insan olmalıdır . Çünkü yalnızca iyi insanlar bu dünyanın dengesini koruyabilir . Hayatta yalnızca kötülükler ve kötü insanlar olsaydı dünya yaşanılacak bir durumda olmazdı . Yüzde doksanlık kısmı Müslüman olan Türkiye’de bir çok sorun var . Demekki belirli bir dine mensup olmak ile değil güzel bir ahlaka sahip olmak ile sorunları gideriliyor . Sorunsuz bir hayat yaşamak herkesin dileği ise . Önce ateist veya müslüman değil , güzel ahlaklı , çalmayan, öldürmeyen , zarar vermeyen bir insan olmalıyız . 

Bir dolmuşa veya vapura bindiğimizde üzerimizde bilet alacak paranın olmadığını farkedip bize uzanan yardım elinin Hristiyan , Deist veya Müslüman olup olmaması pek umurumuzda olmaz değil mi? Sen kafirsin paranı almam diyecek biri çıkmaz herhalde . Çünkü kimsenin alnında bir din yazmıyor . Kimse kimsenin ne olduğunu bir bakışta anlamıyor . Günümüzün en büyük sorunu inançsızlık ve din değil , aslında en temel sıkıntımız hoşgörü ve güzel ahlaktan , iyilikten uzaklaşmamızdır. Daha iyi bir toplum için eğitim , barış , zeka ve inanç bütünlerinin tümü bizim olması dileğiyle... 

Emre YILDIRIM

yazar

Ben Emre.25 yaşındayım. Aöf öğrenimime devam ediyorum. Adana/Seyhan’da yaşıyorum. Şiir ve deneme yazıları yazmayı seviyorum. Paylaşımlarımı okuyup değerlendirirseniz sevinirim.

Yeni Ne Var

Sakın Kaçırma