Avrupa Kupalarında En Başarılı Türk Takımları

Logo
Avrupa Kupalarında En Başarılı Türk Takımları
  • 983 Okuma
  • 0 Yorum

Türk futbolunun Avrupa sınavı tam olarak Altay’ın UEFA kupasına katılmasıyla başladı. O zamandan bugüne kadar Avrupa Kupalarına katılan takımlarımız genel olarak elle tutulur bir şekilde 2000 – 2001 sezonunda Galatasaray’ın UEFA kupasını kazanması ile başarı kazanmış oldu. UEFA’nın hazırladığı Avrupa’da En Başarılı Kulüpler listesinde bizi temsil eden 6 kulübümüz bulunmaktadır. Bu kulüplerimiz sırasıyla; Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş, Trabzonspor, Medipol Başakşehir, Sivasspor, Bursaspor’dur. Bu kulüplerin arasında UEFA’nın hazırladığı tabloya göre Galatasaray 1. olarak gözükmektedir.

 

 

Avrupa Kupalarında Galatasaray

UEFA Galatasaray

İlk Avrupa maçını 1955 – 56 sezonunda Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası’nda oynayan Galatasaray ilk avrupa katılımında pek başarı gösteremeyerek ilk maçında Dinamo Bükreş’e 3 – 1 skorla ilk maçında yenilerek sonra ki maçta 2 – 1 galip gelmesine rağmen eli boş dönmüştür. Bir sonra ki katılımını 1962 – 63 sezonunda gerçekleştiren Galatasaray bu sene çeyrek finalde elenerek 60 yıllık kulüp tarihinde ki ilk başarısını elde etmiştir. 1993 senesinde Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası’nın adı değişerek UEFA Şampiyonlar Ligi olmuştur. Bu ligde ise ilk katılımında 1 ve 2. ön elemeyi geçerek adını gruplara yazdırmıştır fakat gruplardan çıkamamıştır. 2001 yılında ise gruplardan çıkmayı başararak çeyrek finalde oynamış ve Real Madrid FC.’ye elenmiştir. 1999 – 2000 sezonunda bir peri masalı gerçekleştirerek UEFA kupasında finale kalarak Arsenal ile karşılaşmış ve penaltılar ile Arsenal’i 4 – 1 mağlup ederek UEFA Kupasını kazanmıştır. Aynı şekilde bu sene içerisinde Süper Kupa finalinde Real Madrid’i yenerek Süper Kupanın sahibi olmuştur.

Avrupa Kupalarında Fenerbahçe

Logo Fenerbahçe

Fenerbahçe ise Avrupa Kupalarında bizi en iyi temsil eden takımlarımız arasında ikinci sıradadır. 1966 – 1967 sezonunda Fenerbahçe, Yunanistan temsilcisi AEK ile Balkan Kupası’nda karşılaşarak oradan kupa ile dönmüştür. Bu kupa Fenerbahçe’nin ve Türkiye’nin Avrupa’da kazandığı ilk kupa olarak tarihe geçmiştir. Aynı zamanda 2007 – 2008 sezonunda Şampiyonlar Ligi’nde çeyrek final oynayarak diğer Avrupa başarısını kazanmıştır.

Avrupa Kupalarında Beşiktaş

Logo Beşiktaş

Avrupa kupalarında bir diğer başarılı takımımız olan Beşiktaş’ın avrupa karnesinde birçok şampiyonlar ligi grubu ve 2017 – 2018 sezonunda Bayern Münih ile oynadığı son 16 turu vardır. Ayrıca bu sene içerisinde Avrupa Liglerinde gruplardan mağlubiyet almadan çıkmasından dolayı gruplardan namağlup bir şekilde çıkan tek türk takımı ünvanını kazanmıştır.

yazar
Kalfa

Burak Mehel

Yeni Ne Var

Sakın Kaçırma