Balıkların en korkutucusu yılan balığı nedir

Logo
Balıkların en korkutucusu yılan balığı nedir
  • 1889 Okuma
  • 0 Yorum

Yılan balıkları tuzlu suda doğup büyürler ancak yetişkinlik dönemlerini tatlı suda geçirirler.

Yılan balığı, sofralarda yer alan ünlü bir balıktır. özellikle dünya çapında gittikçe yaygınlaşan Asya mutfaklarında. Ancak, bu hayvanlar birçok kişi için hala gizemini korumaktadır. Bu yüzden bugünkü makalemizde yılan balığının yaşam döngüsü hakkında bilgi vereceğiz.

Yılan balığının fiziksel yönleri

Yılan balığı olarak sandığımız şey, aslında yılan balığı yavrusudur. Bu aşamada yılan balığı tam olarak gelişmemiştir ve yaşam döngüsünün ilk aşamalarındadır. Sürekli gelişmelerine rağmen, ticari amaçlarla kullanılan yılan balıkları beş santimi geçmeyen küçük ve hafif balıklardır.

Tam olgunlaşmış yılan balıklarına benzeyen yılan balığı yavruları, uzun ve pürüzsüz vücutları ile tanınmaktadır. Pulsuzdurlar. Yavrular saydam renkteyken, çevrelerine bağlı olarak büyürken renk değiştirirler.

Örneğin, sarı yılan balıkları yavruyken saydamdırlar. Daha sonra geliştikçe sırtları kahverengi bir renk alır. Bu, yetişkinlik dönemlerinde yeşil rengine varana kadar devam eder ve daha sonrasında tam olgunlaştıklarında gümüş rengini alırlar.

Ancak, marketlerde gördüğünüz yılan balıklarını merak ediyor olabilirsiniz. Ticareti yapılan yılan balıkları beyaz, grimsi ya da hafif siyahtır. Bunun sebebi, canlı satılmadıkları ve genelde önceden pişirilmeleridir. Bu sayede daha uzun süre taze kalabilirler.

Yılan balığının yaşam döngüsü

Yılan balıkları, yılan balığı şekli anlamına gelen “anugilliform” sınıfına aittir. Müren ve mığrı gibi teleost veya ışınlı yüzgeçli balık gibi balıklar da bu sınıfa dahildir. Tüm yılan balığı türleri, Anguilloidei adlı tek bir alt sınıfı oluşturur. Nehir yılanları, çamur yılanları ve spagetti yılanlarının hepsi bu sınıfa aittir.Yaygın Avrupa yılan balıkları  ve diğer tüm nehir yılan balıkları bir örihalin balığıdır. Yani, yılan balığının yaşamının bir kısmı tuzlu bir kısmı tatlı suda geçmektedir.

yazar

Amaç için çalışmak önemli çünkü amacım savaşımın sonunda.