Başlangıçtan İleri Seviyeye Python

Logo
Başlangıçtan İleri Seviyeye Python
  • 610 Okuma
  • 0 Yorum

Bu yazımda sizlere sıfırdan ileri seviyeye taşıyacak Python eğitimi sunmaya çalışacağım. Bu eğitim kolay konulardan zor konulara doğru devam edecek olup daha önce hiç kodlama yapmamış kişilerin seviyesinde olacak. Bu yüzden merak etmeyin, sizde az bi pratikle Python diline hakim olacaksınız.

İlk olarak bir IDE(Integrated Development Environment)'ye yani uygulama geliştirebileceğimiz, kod yazabileceğimiz bir ortama ihtiyacımız var. Bunun için Anaconda platformunu indirerek, bununla birlikte gelen Jupyter aracını kullanacağız.

Kurulum İşlemleri

Anaconda'yı indirmek için buraya  tıklayabilirsiniz yada 'https://www.anaconda.com/distribution/#windows' bağlantısını kopyalayıp ulaşabilirsiniz. Yalnız dikkat etmeniz gereken şey işletim sisteminiz. Benim vermiş olduğum link WINDOWS işletim sistemi kullananlar için. Sizde kendi işletim sisteminiz ne ise onu seçip oradan indirebilirsiniz. Sayfa açıldıktan sonra 'Download' yazan yeşil butona basıyorsunuz. Daha sonra bilgisayarınıza inmiş olan '.exe' dosyasına basın ve çalıştırın. Son olarak next tuşu ile ilerleyerek kurulumu tamamlayın. Kurulumun tamamlandığına emin olmak için Bilgisayarınızın arama tuşuna 'Anaconda Navigator' yazın. Eğer bu çıkıyorsa kurulum başarılı demektir :)

Şimdi Anaconda Navigator'u çalıştırıyoruz ve karşımıza çıkan platformda Jupyter'i indiriyoruz(Bunun için altında bulunan 'Launch' tuşuna basmalısınız). Artık hazırız demeden önce kısaca Jupyter Notebook'tan bahsetmek istiyorum. Jupyter tarayıcı tabanlı defterdir. Yazılan kodları etkileşimli olarak tarayıcıda çalıştırmayı sağlar. Bu özelliğinden dolayı Python dili içinde oldukça elverişli bir yazılımdır.

Bizde bizim için pratik olmasından dolayı ve yazdığımız kısa satırlı kodları çabucak çalıştırdığı için bu IDE'de kodlarımızı yazacağız. Şimdi Hazırız. O halde başlayalım :)

YAZILARIMIN DEVAMINI TAKİPTE KALIN. BİR SONRAKİ YAZIMDA DEĞİŞKENLER İLE DEVAM EDİYORUZ. GİTMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN :)

CPU-Z

yazar
Yamak

Merve Uyar

25 yaşındayım. Kova burcuyum. Bilgisayar mühendisiyim. Üretken olmayı seviyorum.