Bermuda Şeytan Üçgeni Tehlikeli Bir Yer Mi?

Logo
Bermuda Şeytan Üçgeni Tehlikeli Bir Yer Mi?
  • 3582 Okuma
  • 0 Yorum

Efsaneye göre,Kuzey Atlantik'in batısında yer alan subtropikal Bermuda Şeytan Üçgeni bölgesinde yüzlerce trajik ve açıklanamayan felakete yaşanmış.Miami,Bermuda ve Porto Riko arasındaki bölgede kaybolan uçakları ve gemileri anlatan öyküler genellikle doğaüstü olaylarla süsleniyor.

Masum deniz yolcularını uzay-zamanda farklı bir noktaya taşıyan deliklerden tutun,İngilizlerin köleleştirdiği Afrikalıların ruhlarının bölgeye musallat olduğuna dek birçok masal anlatıyor.Ürkütücü olaylardan uzaylıları sorumlu tutan teoriler de elbette var.Oysa gerçekler hiç de paranormal değil.

Bu efsanenenin temelleri,Yeni Dünya'ya ilk yolculuğu sırasında Şeytan Üçgeni'nden geçerken okyanusa düşen büyük bir alev topu (muhtemelen bir göktaşı) gördüğünü anlatan Kristof Kolomb döneminde ortaya çıktı.20.yüzyıla gelindiğine,kargo gemisi USS Cyclops,gemide bulunan yaklaşık 300 kişiyle birlikte Bermuda Şeytan Üçgeni'nde kayboldu.Geminin ve mürettebatın kalıntıları hiçbir zaman bulunamadı ve gemi,gerekli ekipmana sahip olmasına rağmen hiç imdat çağrısı göndermedi.

O zamandan beri yaşanan en gizemli olaylardan biri de Witchcraft adlı bir tekneyle ilgili.Aralık 1967'de Witchcraft,sahile 1,6 km uzaklıkta,görünüşte küçük bir şeye çarptı.Deneyimli kaptan Dan Burack,sakin bir şekilde,durumun acil olmadığını ama çekici yardımıyla çekilmeleri gerektiğini söyledi.

Konumunu belirtmek için bir işaret fişeği ateşledi.20 dakika sonra yardım geldiğinde kaptan,mürettebat ve tekne ortada yoktu.Burack temkinli bir kaptandı ve tekneye,batmasını neredeyse olanaksız kılan bir yüzdürme aygıtı takmıştı.Bu nedenle,teknenin gövdesi parçalanmış veya tekneyi su basmış olsa bile bir kısmı suyun üzerinde kalmalıydı.Buna rağmen,63.000 kilometrekarelik bir alanda yapılan aramada hiçbir kalıntı bulunamadı.

Kimisi halk hikayelerine karışmış,kimisi bolca süslenmiş pek çok öykü daha var;ama istatistiksel olarak bu bölgede batan gemi sayısı başka bölgelerden daha fazla değil.Yine de Bermuda Şeytan Üçgeni güvenli sayılmaz:Bölgedeki fırtınaların,resiflerin ve Körfez Akıntısı'nın zorluklara yol açabileceği biliniyor.Ancak bu gizemli olaylar çoğunlukla Üçgen'deki trafik yoğunluğundan,insan hatasından ve kötü hava koşullarından kaynaklanıyor.Tabii bu bölgede yaşanan kazaların haber değeri de daha yüksek.

Bomba bulutu:Meteorologlar,Üçgen'in üstündeki olağandışı altıgen bulutların,uçakları düşürebilecek veya gemileri Atlantik'in dibine gönderebilecek rüzgarlarla dolu "hava bombaları" oluşturduğunu düşünüyorlar.

Tehlike Okyanusu:Bermuda Şeytan Üçgeni,Florida'nın güneydoğu ucundan itibaren yaklaşık 1,3 milyon kilometrekarelik okyanus alanını kapsıyor.

yazar

Değişik konuları araştırıp,paylaşmayı seven,değişik bir arkadaşınızım :))