Beyaz Pelerinli Şifacı Prens Masalı

Logo
Beyaz Pelerinli Şifacı Prens Masalı
  • 1097 Okuma
  • 0 Yorum

Beyaz Pelerinli Şifacı Prens Masalı

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde. Develer tellal iken pireler berber iken Beyazlar Ülkesi'nde yaşayan Beyaz Pelerinli bir prens varmış. Prensin ülkesinde insanlar çok sağlıklı ve mutlularmış. Prens şifasını bütün ülkeye dağıtıyormuş. Kendisine ihtiyaç duyulmadığı zamanlarda dünyayı dolaşan nehrin kenarında yürür, kitabını okur ve şifalı çileklerini yermiş. Beyaz Pelerinli Prens çilek yemeye bayılırmış.


Bir gün artık ülkesinde kendisine ihtiyaç olmadığını düşünmüş. Çünkü bu ülkede herkes sağlıklıymış ve başka ülkelere şifa dağıtmak için yola çıkmış. Dünyayı dolaşan nehrin kenarından kar beyazı atıyla ve şifalı çilekleriyle çıkmış yola. Az gitmiş uz gitmiş dere tepe düz gitmiş.  Dört mevsim gitmiş. Karlı dağlar kızgın çöller boyunca gitmiş. Filler, yılanlar, akrepler görmüş ama korkmamış , yılmamış , gitmiş. 


Günlerden bir gün gayet güzel , pırıl pırıl bir sabah Beyaz Pelerinli Prens bir krallığa gelmiş. Buranın adı Renkli Krallık ' mış. Turuncudan maviye , kırmızıdan eflatuna, sarıya , pembeye kadar binlerce renk varmış. Beyaz Pelerinli Prens bu ülkeyi görünce çok şaşırmış. Hayatı boyunca hiç bu kadar rengi bir arada görmemiş.


Renkli Krallık'ın rengarenk giyinen bir kralı varmış. Ne yazık ki bu kral çok hastaymış. Yataktan kalkamıyor, yemek yiyemiyor ve ağlıyormuş. Krallıkta yaşayan insanlar krallarının bu durumuna o kadar üzülüyorlarmış ki yıllardır burada kimse gülmüyormuş.


Beyaz Pelerinli Prens bunları duyunca çok üzülmüş ve krala yardımcı olmak için kar beyazı atını dört nala sürmüş ve saraya varmış. Kapıdaki mıhafızlara Beyazlar Ülkesi'nin şifacı prensi olduğunu söylemiş ve pelerinini göstermiş. Muhafızlar onu hemen içeri almışlar. Beyaz Pelerinli Prens'in gelişi büyün krallığa bir umut ışığı olmuş. 


Renkli krallığın kralının kızı Beyaz Pelerinli Prens'i tanıdığı için çok mutlu olmuş ve onu abisi gibi görüyormuş. 


Prens hemen tedaviye başlamış ve krala şifalı çileklerinden ikram etmiş. Aradan günler hatta aylar geçmiş. Kral iyileşmiş. O sürede prens ve Renkli Krallık'ın prensesi çok iyi anlaşmışlar. Prenses prensten çok şey öğrenmiş ve öğretmiş. Prens kral iyileştikten sonra şifa bekleyen başka insanlara yardım etmek için upuzun bir yola çıkmış. Prenses de prensten öğrendikleriyle kendi halkına yardımcı olmaya çalışıyormuş. Prens ve prenses hayatlarının sonuna kadar insanlara şifa dağıtacaklarına dair birbirlerine söz vermiş. Renkli Krallık'ta insanlar sonsuza kadar sağlıklı ,mutlu ve renkli bir hayat sürmüşler. Beyaz Pelerinli Prens'i kimse unutmamış ve onu her daim anmışlar.


Bu masal doktolara ithaf edilerek yazılmıştır. Beyaz Pelerinli Prenslere ve Prenseslere...


Teşekkür ederim ❤

yazar
Yamak

Toprak Ana

Sevgi,fayda,eğlence, bilgi,yaratıcılık :)