Bi Okuyucunun Gözünden "Yaprak Dökümü"

Logo
Bi Okuyucunun Gözünden "Yaprak Dökümü"
  • 191 Okuma
  • 0 Yorum

Bu yazı 'spoiler' içermemektedir. Alıntı içermektedir.

"Galip insanlar için iyi ve merhametli olmak en kolay ve şık bir jesttir."

 Yaprak Dökümü, bazı insana bir dizi filmi anımsatır, bazısına da Reşat Nuri Güntekin'in yapıtını. Ancak bu ülke topraklarında hepimizin aşina olduğunu düşünmekteyim "Yaprak Dökümü"ne. Hem ismine, az da olsa konu alınan olaylara.

Bugün bahsedeceğim "Yaprak Dökümü" takdir edersiniz ki kitap yapıtı olandır. Ali Rıza Bey'in ve ailesinin yaprak dökümüdür. Kitap ile ilgili birkaç sorunun cevabını hemen verelim:

Harcadığım zamana değdi mi, kitap akıyor mu? 

Okuması çok zaman alan bir kitap değil. Benim okuduğum kitap 'İnkılap' yayınlarının bir basımıydı. Bu yayınevinin basımındaki dil ise kolay okunan bir dil. Diğer yayınevlerinin baskıları hakkında (varsa eğer) bir bilgim olmadığından yorum yapamayacağım. Harcadığım zamana ise değdiğini düşünmekteyim. Ülkenin dönem özelliklerini tadıyorsunuz en azından.

Sürükleyici Bir Kitap Mıydı?

Muhtemelen olayların akışını merak edip okumaya devam edeceksiniz. Ancak sıkıcı gelme ihtimali bulunmaktadır.

Size devamını aratır mı?

Kitabı okuduktan sonra bu kadarının yeterli olacağını hissettim. Tam kıvamında bir kitap, durması gereken yerde durmuş diye düşünüyorum.

Keyifli vakit geçirmenizi sağlarken alınacak dersler var mı?

Kitap, derdini çok açık bir şekilde anlatan bir kitap. Olayların, olanların altında aranacak çok şeyler olduğunu düşünmüyorum. Ancak bazı cümleleri vardır ki vurucu olabilir, sizi düşündürebilir.


Kitaptan bana kalan birkaç alıntı:

"Fakat canavarın büyüğüne, yani kendine nasıl laf anlatırsın?"

"Ekseri tecrübesiz hastalar gibi sanmıştı ki insanın ıstırapları yattığı yataktan, etrafındaki eşyadan gelir ve yer değiştirmek onlardan kurtulmak için en birinci çaredir."

"Çirkin ağzındaki güzel söz, acizin ağzındaki haklı söz kadar boş ve faydasız bir şeydir."

"Bahar geldi, kuşlar yine eskisi gibi ağızlarını açıp kapıyorlar; fakat neden acaba sesleri çıkmıyor?" diye şaşan sağır gibi o da; "Benim başıma ne geldiği malum; fakat kitaplara, çiçeklere ne oldu?" diye düşünüyordu." (Emekli olmuş bir Ali Rıza Bey)

"El ile dokunulacak kadar yakın görünen bu başlar, en uzak yıldızlardan yabancı dünyalardır."

"Ali Rıza Bey'e göre Fikret tamamıyla haksız değildi. Bu işlere biraz d kendisi sebep olmuştu. İki büyük kabahati vardı: Evvela zarif bir adamdı. Sonra parasızdı ki herhalde bu daha büyük bir cinayetti."

"Üzülme Şevket, dedi, insan olanın başına her şey gelir."


Eğer okumaya karar verdiyseniz "Yaprak Dökümü", umarım seversiniz. Keyifli okumalar...

Reşat Nuri GÜNTEKİN' e saygılarım ile...

yazar

Birçok ilgi alanı olan meraklı bir şahsiyet.

Azbucuk nasıl çalışır?

Azbucuk.com'a Üye ol sayfamızda ücretsiz üye olabilirsiniz, üye olduktan sonra içerikler girebilirsiniz. Unutmayın her girdiğiniz içerikler sitesinden özgünlük kontrolleri yapılır ve %60'ın üzerindeki içerikler onaylanacaktır. Onay işlemleri tamamlandıktan sonra anında 3 TL, 6 TL ve 9 TL içerik başına ücret kazanacaksınız. Kazandığınız bu ücretler hesabınıza aktarılır, 200 TL ödeme eşiği tamamlandığında sisteme kayıt etmiş olduğunuz IBAN hesabına gönderilmektedir.


Yeni Ne Var

Sakın Kaçırma