Bilgisayardan Önbellek Nasıl Temizlenir?

Logo
Bilgisayardan Önbellek Nasıl Temizlenir?
  • 861 Okuma
  • 0 Yorum

 

                Bilgisayar kullanıcılarının ve webmaster alanında uğraş gösteren insanların genel bir sorunu olarak nitelendirilen bilgisayardan önbellek nasıl temizlenir sorusunu herkes kendi kafasında cevaplamaya çalışmıştır. Önbellek bilgisayarınızda gereksiz bir yer kaplayarak işletim sisteminizin çalışmasını etkileyerek bilgisayarınızda yavaşlamalara sebep olabilir. Önbellek temizleme işlemini gerçekleştirdiğiniz takdirde bilgisayarınızın hafızasında gereksiz bir şekilde yuvalanan bilgileri, kayıt dosyalarını, kullandığınız programların kalıntılarını ve buna benzer birçok şeyi de temizlemiş olacaksınız. Bu verilerin bilgisayarınızdan temizlenmesi sonucunda bellek ve hafıza üzerinde bulunan yorgunluğu azaltmış ve bunun sonucunda bilgisayarınızı daha verimli bir hale getirmiş olacaksınız. Bu sebeple önbellek temizleme işlemini belirli aralıklar ile yapmanız kesinlikle önerilmektedir.

Klavye

Windows’ta Bulunan Önbellek Nasıl Temizlenir?

                Windows önbelleğini birkaç işlem sonucunda kolayca temizleyebileceksiniz. Önbellek temizleme işlemini yapmak için herhangi bir programa ihtiyaç duymayacak ve temel bilgisayar bilginiz ile bu işlemleri kolayca halledebileceksiniz.

Windows önbelleğini temizlemek için yapmanız gerekenler;

1.       Bilgisayarım klasörüne girerek Yerel Disk C: bölümüne girmelisiniz.

 

2.       Yerel Disk C: ‘nin içine girdikten sonra Windows klasörünü bulmalısınız.

 

3.       Windows klasörünün içerisine girdikten sonra “prefetch”  adlı dosyanın içine girmelisiniz.

 

4.       Bu klasörün içerisinde açtığımız programlar, kayıt günlükleri gibi birçok şey bulunmaktadır. CTRL+A kısayolu ile hepsini seçili hale getirerek tüm dosyaları sildiğiniz takdirde önbelleğiniz temizlenecektir.

 

Buradan sonra yapmanız gereken tek bir işlem kalmaktadır. Bu işlem Windows Kayıt Yöneticisinde bulunan günlükleri silmektir. Kayıtları silmek için aşağıda size gösterdiğimiz yönergeleri takip etmelisiniz.

 

1.       İlk olarak “Denetim Masası” bölümüne girmeniz gerekiyor.

 

2.       Buradan “Sistem ve Güvenlik” sekmesine giriş yapın.

 

3.       Karşımıza çıkan seçeneklerden “Yönetimsel Araçlar” bölümüne girerek işlemlere devam etmelisiniz.

 

4.       Karşınıza çıkan pencerede bulunan “Olay Görüntüleyicisi” seçeneğine iki kere tıklayarak açılmasını sağlayın.

 

5.       Olay görüntüleyicisine giriş yaptıktan sonra farenizin tekerleğinin yardımı ile sayfayı aşağı kaydırarak “Windows Günlükleri” bölümünü bulun.

 

6.       “Windows Günlükleri” seçeneğinin içerisinde bulunan “Günlüğü Temizle” seçeneğini kullanarak işlemleri sonlandırın.

Günlükleri Silerken Nelere Dikkat Etmeliyim?

                Dikkat etmeniz gereken en önemli konulardan biri ise sadece Windows Günlükleri klasörü adı altında bulunan dosyaları silmenizdir. Herhangi bir yanlışlık durumunda Windows işletim sisteminize zarar verebilir kullanılamaz hale getirebilirsiniz.

 

 

 

Sharkee Browser

yazar
Kalfa

Burak Mehel