Bilimin Kraliçesi:Ada Lovelace

Logo
Bilimin Kraliçesi:Ada Lovelace
  • 1693 Okuma
  • 0 Yorum

Romantik bir şair ve özgürlük savaşçısı olan babası,ünlü Lord Byron 1815'te Ada doğduktan sonra annesi Isabella Milkanke'den boşanır.Annesi onu özellikle matematik ve mühendislik alanına yönlendirdi.Ve bu sayede 19.yüzyıl bilim dünyasının dehalarından biri oldu.Ada,toplumda kadının özellikle bilim dalında var olmasını istenmeyen bir ortamda çok çalışıp,güzel işler yaptı.

Bir partide mucit olan Charles Babbage ile tanıştı ve hayatının dönüm noktası oldu.Babbage'ın fark makinesi (mekanik bir hesap makinesi) Ada'yı çok ilgilendirdi ve nasıl çalıştığını öğrenmek istedi.Babbage'da bu genç kızdaki bilim aşkını fark edip onun mentoru olmak istedi.Ada,matematiksel problemleri çözen bir "düşünce makinesi" yapmak istiyordu.

İngiliz hükümeti sabırsızlanıp fark makinesinden desteğini çekti ve bu proje tamamlanamadı.Babbage'da daha karmaşık problemleri hesaplayacak bir analitik makine üzerinde çalışmaya başladı.Bu makine verileri depolamak için kartlar kullanılıyordu.Ada,1835'te evlenmesine rağmen bilimsel çalışmalarına devam etti.Charles Dickens ve Michael Faraday gibi insanlarla vakit geçirmeye başladı.Babbage'la iletişim bağları hiç kopmadı.Babbage,1837'de analitik makine üzerinde çalışmaya başladı.1843'te Ada'dan Babbage'ın yeni tasarımı hakkında yorumalr olan bir Fransızca metni çevirmesini istedi.

Metin,gelecekte İtalya başbakanı olacak mühendis,Luigi Menabrea tarafından yazılmıştı.Ada,çeviride Babbage'ı cesaretlendirmek için kendi notlarını da ekledi.

Ada,hesaplamalarında yeni bir makinede kullanabilecek günümüzde "bilgisayar aigoritması" dediğimiz sistemin temellerini içeren yöntemlerden söz ediyordu.Bu yazdığı notların bilgisayar programcılığın temelini attığını söyleyebiliriz.Ada çoğu dahi gibi yaşadığı dönemin çok ilerisindeydi.

Ne yazık ki 36 yaşında kanserden hayatını kaybetti.İsmi unutulacak vakit 1950'de notlarının gün yüzüne çıkması onu tanınır hale getirdi.O zamandan beri ilk Lovelace Kontesi şerefine sürekli ödüller veriliyor.1979'da PENTAGON tarafından bir programlama diline onun adını verdi.

Ada'nın fikirleri Babbage'in çalışmalarından daha ilerideydi.Babbage,analitik makinesinin çalışacağını emindi ama Ada bunu daha ileriye taşıdı.Nasıl bir dokuma tezgahında iplikler birleşip kumaşı oluşturuyorsa,Ada'nın notlarında da harfler,semboller ve rakamlardan oluşan bir sistemin,tekrarlanan işleri yapmak için bazı teorileri bulunuyordu.

Gelecekte çıkacak olan makinelerin şarkı bestelemek ve dataylı grafikler üretmek için kullanılabileceğini yazmıştı,bu o döneme göre geleceğin başarılı bir tasviriydi.Yarattığı algoritma sistemine "döngü" adını verdi.Günümüzde hala bu terim programcılıkta kullanılıyor.Ada Lovelace bu yüzden ilk programcı olarak anılmaktadır.

*Bir aristokrat olarak doğan Ada'nın tam adı Augusta Ada Bryon idi.1835'te Lovelace kontu William King-Noel ile evlenince kontes oldu.

*2009'dan beri her yıl Ekim'in ikinci Salı günü Ada Lovelace günü olarak kutlanıyor.Kadınların bilim dünyasına,matematiğe,teknolojiye,mühendisliğe katkısına dikkat çekiyor.

*Annesi Ada'ya,şartlar ne kadar ağır olursa olsun kendini kaybetmeyi öğretti.Babası gibi sinirli olmasını istemiyordu.Bunu öğretmek için Ada'yı saatler boyunca yerde,düz zeminde hareketsiz yatırıyordu.

*Ada hayatının sonlarına doğru kumara merak sardı ve servetinin büyük kısmını kaybetti.Kazanabilmek için matematiksel stratejiler geliştirmeye çalışıyordu.

*Ada 1828 yılında henüz 13 yaşındayken insanların uçmalarını sağlayacak kanat tasarımları yapıyordu.Bu konuda adını Flyology koyduğu bir kitap bile yazdı.

ParionsSport Point De Vente

yazar

Değişik konuları araştırıp,paylaşmayı seven,değişik bir arkadaşınızım :))