Bir Mitin Çöküşü: Köpekbalıkları Kanser Oldu

Logo
Bir Mitin Çöküşü: Köpekbalıkları Kanser Oldu
  • 646 Okuma
  • 0 Yorum

Bir Mitin Çöküşü: Köpekbalıkları Kanser Oldu

Bilim adamları köpekbalıklarının kansere yakalanabildiklerini  150 yıldan uzun zamandır biliyor. Fakat yine de bu hayvanların kanserden etkilenmediğine olan inanış devam ediyor.

                Miami Üniversitesi’nde doktora öğrencisi olan köpekbalığı araştırmacısı David Shiffman’a göre bu yanlış anlamanın bir kısmı kansere iyi geldiği iddiasıyla köpekbalığı kıkırdağı satan insanlardan kaynaklanıyor. Köpekbalığı kıkırdağının etkili bir tedavi olduğuna dair herhangi bir çalışma sonucu olmamasına rağmen bu materyale olan istek, köpekbalığı populasyonunun önemli derecede azalmasına neden oluyor. Bilim adamları, 2013’ün Mart ayında yapılan araştırmaya göre insanların yılda 100 milyon köpekbalığı öldürdüğünü (bunun için köpekbalığı yüzgeci çorbası dahil pek çok neden olmasına karşın) söylüyor.

                Avusturalya’lı araştırmacılar yakın zamanda bir Büyük Beyaz Köpekbalığı’nın ağzının kenarında, bir diğer kitlenin de bir Bronz Köpekbalığının sırtında bulunduğunu  fark ettiler. Kasım ayında Balık Hastalıkları dergisinde çıkan makaleye göre Büyük Beyaz’ın tümörü 30 cm x 30 cm boyutlarında idi


placeholder

                Köpekbalıklarının kansere yakalanmadığı doğru olmasa da kayda değer bir kanser kalkanları olduğu kesin. Smithsonian Enstitüsü’nde, binlerce balık tümörünün bulunduğu koleksiyondan sadece 15 parça elasmobranch (köpekbalıkları, manta ve vatozları kapsayan kıkırdaklı balık sınıfı) sınıfına ait ve bunlardan sadece iki tanesi malign tümör.

     Tümör,kontrol edilemeyen hücre artışı olarak tanımlanabilir. Hızlı metabolizmalarını desteklemek için, yakınlarındaki kan damarlarını kendini çevreleyecek ve besin getirip artık maddeleri uzaklaştıracak dallar uzatmalarına neden olacak şekilde etkileyen angiogenin hormonu salgılarlar. M.I.T’den Dr. Robert Langer  ve diğer çalışanların yaptığı araştırma,köpekbalığı kıkırdağında umut vaat eden bir anti-tümör ajanı olduğunu ortaya çıkardı. Köpekbalığı kıkırdağında angiogeninin antagonisti olan ve angiogenin inhibitörü olarak adlandırılan (ve adından anlaşılacağı üzere kan damarları yapımını engelleyen ve tümörün beslenemediği için kurumasını ve küçülmesini sağlayan) bir madde bulunuyor.

      Temel olarak, köpekbalıklarının insan çocuklarındakine benzer sadece bir sınıf genişs pektrumlu serum antikora sahip oldukları görülüyor. İnsanlarda bu geniş spektrumlu antikorlar, çocuk büyüdükçe ve çok çeşitli antijenlerle karşılaştıkça yerini daha özelleşmiş antikorlara bırakıyor. Öte yandan,köpekbalıkları bu non-spesifik immun sistemlerini hayatları boyunca koruyorlar.Genel immun yanıt oluşturabilen sistemleri, herhangi başka bir şeye ihtiyaç duymaksızın pek çok zararlı maddeyi detoksifike edebilmelerini sağlıyor. Karsinojenlerle, koliform bakterilerle ve en sık olarak da egzotik mantarsal toksinlerle enfekte edilen köpekbalıkları, pek çok omurgalıyı anında öldürebilecek bu maddeleri hiçbir hastalık belirtisi göstermeden detoksifikiye etmeyi başarmıştır.

2D9860224-shark-tumors-use

      Köpekbalıklarının,savaştığımız HIV ve AIDS gibi hastalıklara karşı ‘’Büyük Gri Umut’’umuz olacağı bile söylenmektedir. Bu düşünce kimsenin köpekbalığının karşılaşma ihtimali bu kadar az olan bir şey için immun yanıt oluşturacağını düşünmemesi sebebiyle dikkate alınmadı. Ne var ki, köpekbalıklarının immun sistemlerinin generalize doğası sebebiyle bu, araştırmaya değer bir konu olabilir.

      Son olarak, eğer vertebralıları iyice incelerseniz, organ sistemleri arasında basit bir paralellik olduğunu görürsünüz ( kalp kalptir, karaciğer karaciğer,..)Köpekbalıkları solungaç solunumu yapan bir omurgalıdan beklenen bütün organlara, ve hatta daha fazlasına sahiptir. Epigonal organ adı verilen,böbreklerin hemen altında yer alan ve elasmobranchlara özgü olan, iyi gelişmiş bir çift organ. Böyle bir organ var ve nereden köken aldığını ve tam olarak neişe yaradığını bilmiyoruz. Yayınlanmamış birtakım bilgilere göre, epigonalorgan lenfoid dokudan oluşuyor ve hemopoetik göreve sahip gibi görünüyor. Son bilgiler, organın T-hücre farklılaşmasında görev aldığını ve elasmobranchlarınimmun sisteminde önemli bir role sahip olduğunu gösteriyor. Lökosit yapımınısağlayacak uzun kemikleri olmadığından, köpekbalıkları bu işlevi yerine getirenböyle bir doku parçasına sahip.

Bull-Shark-Cancer-300x194.jpg

yazar
Yamak

Cihan Cevher

Bilimi ve Eğlenceyi severim. İnsanları farklı konularda bilgilendirmek amacımdır.