Bireylerin Özgüvensiz Oluşu

Logo
Bireylerin Özgüvensiz Oluşu
  • 1278 Okuma
  • 0 Yorum

Bu yazmış olduğum yazı kişisel gelişim üzerine genç nesillere yani bizlere yönelik nasihatler ve ufuk açabilecek şeylerle çevrili. Kendi fikrimce 17 senelik hayatımdan çıkardığım anlam, izlenimlerimden ve duygularımdan yola çıkarak kısa bir şeyler paylaşmak istiyorum. İnsanoğlu tembeldir ve bukalemuna benzer, her seferinde bizi başka bir yüzüyle alt etmeye çalışır. Biz genç gelecekler geleceğin birer altyapısıyız. Tıpkı keşfedilmiş en sağlam köklü ağaç olan; Balsa ağacının kökü gibi olmalıyız. Öyle bir seviyeye gelmeliyiz ki dışarıdan ne kadar yumuşak görünürsek görünelim balsa ağacı gibi en güçlü köke sahip olalım. Bu yüzden iş sadece gençlerin ya da yetişkinlerin değil,hepimizin. İyi yönlendirmeler ve başarılarla ülkeyi kalkındırma ve daha iyi yerlere taşıma gibi hedeflerimiz olmalı. Ali Fuad Başgil'in bir sözü çok hoşuma gider; "Muvaffak olma yolunda senin ilk büyük düşmanın tembelliktir. Burada sana tembelliği tarif edecek değilim.Onu sen,ben,hepimiz az çok tanırız.Zira,ötedenberi denildiği gibi 'İnsan tembel bir hayvandır.'" Ali Fuad Başgil çok önemli bir yere değinmiş. Aslında öyle anlam dolu sözler ki neye yorarsanız konu ona kayıyor. Ben basit bir şekilde yorumladım. İnsanın ilk düşmanı tembelliktir. Çünkü insanoğlunun başarmak isteyip de başaramayacağı sayılı şey vardır. Şimdi geleceğe yani bize gelelim. Genç gelecek dediğin kitaplar okumalı, yazılar yazmalı hiç birini yapamıyorsa bile en azından kendini geliştirmek adına çabalamalı. En önemlisi de düşünmeye yönelik düşünce yapısı oluşturmalı. Benim şahsi fikrim ülkedeki eğitim sistemi düşünmeye yönelik değil. Ezberciliğe alıştırılıyoruz. Bu yüzden biz birçok ülkenin gerisindeyiz. İnsanın asıl eğitimi; Konuşabildiği,yürüyebildiği ve  bir şeylere akıl yürütebilmeye başladığı zaman başlar. Bu süre zarfında da özsel eğitim anne-baba/ebeveynde başlar. Bu yüzden bir çok konuda ebeveynler birtakım seminerler almalı. Bizim ülkemizde çocuğun yürümeye,konuşmaya başladığı dönemlerde "Aman çocuğuma bir şey olmasın" diye çocuğun peşinde pervane olunuyor.  O çocuk da bunu gördüğü zaman hep bir korumacılığa alışıyor. Ve sonraki aşamda bir çok şeyi çocuğun kendi başına yapmasını  isteyerek ebeveynler tarafından  hata yapılıyor. Korumacılığa alıştırılan çocuk okula gidiyor, yetişkin bir birey oluyor. Ardından başlıyor seminerler almaya, başlıyor birilerini ilham edinmeye, alacağını alıyor fakat iş kendisinin yapacak oluşuna gelince ben yapamam oluyor. Özgüvensiz bireyler yetişiyor böylelikle. Böyle olmaması için de ebeveynlerimizin üstüne çok büyük rol düşüyor. Konuyu çok dağıtmadan en çok vermek istediğim fikir ve yapılmasını en çok dilediğim olgu; Atılgan, cesur, realist, özgüvenli, özverili, iyi birer düşünür, çalışkan ve en önemlisi de sorgulayan insanlar olmamız gerektiği. Dogmatik olmayan ve sorgulayan bir nesil bizim olsun! Kapanışı da bu ülke için bu topraklar için çok değerli Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün çok güzel ve bilindik o sözleri ile bitireceğim. "Bütün ümidim gençliktedir."

yazar
Yamak

Nisa Ortaç

Amatör bir dansçıyım. Zaman zaman bir şeyler yazıyorum;Kendi hakkımda, evren hakkında,doğa hakkında,çevremiz hakkında,benliğimiz hakkında... Ocak ayında 17 yaşıma gireceğim. Lise 3.sınıf öğrencisiyim, özel bir okulda eğitim görüyorum. Veteriner olmayı planlıyorum, hedeflerim bu yönde. Müzik dinlemeyi ve müziği seviyorum. Evrenin oluşumu, varlık,canlı bilimi ilgimi çekiyor. Bu platformda bulunma sebebim eğer bu zamana kadar gerçekten kendime bir şey katmışsam bunu size de katmayı sağlamak.

Azbucuk nasıl çalışır?

Azbucuk.com'a Üye ol sayfamızda ücretsiz üye olabilirsiniz, üye olduktan sonra içerikler girebilirsiniz. Unutmayın her girdiğiniz içerikler sitesinden özgünlük kontrolleri yapılır ve %60'ın üzerindeki içerikler onaylanacaktır. Onay işlemleri tamamlandıktan sonra anında 3 TL, 6 TL ve 9 TL içerik başına ücret kazanacaksınız. Kazandığınız bu ücretler hesabınıza aktarılır, 200 TL ödeme eşiği tamamlandığında sisteme kayıt etmiş olduğunuz IBAN hesabına gönderilmektedir.