Bitcoin Nedir? BTC ve diğer kripto paralar

Logo
Bitcoin Nedir? BTC ve diğer kripto paralar
  • 4014 Okuma
  • 0 Yorum

Bitcoin, geçen yıl boyunca büyük değer artışına ve bunu düzenleyen aceleye, ardından da kötü bir kaza için manşetlere kavuştu. Ancak asıl hikaye, Bitcoin'in küresel finansal sistemleri demokratikleştirme derecesidir.

Bitcoin genellikle isimsiz para olarak adlandırılabilir, ancak blok zinciri de tamamen şeffaftır ve istediği kişiler tarafından denetlenebilir. Bu belirgin çelişki, dünyanın dört bir yanındaki insanların daha fazla finansal özgürlük elde etmeleri için devrim niteliğinde bir yol yapıyor: Bitcoin, ademi merkeziyetçi bir finansal sisteme ayırt edici olmayan erişim sağlayarak, internetin bilgiye ne yaptığını parayla yapıyor.

Bitcoin sadece bir şifreleme para birimi değil, aynı zamanda birçok bileşenden oluşan yeni bir finansal sistemdir. 2008'de gizemli Satoshi Nakamoto tarafından icat edildi ve kısa süre sonra halka duyuruldu. En önemlisi, Bitcoin herhangi bir şahıs, kurum veya devlet tarafından kontrol edilemez veya sahiplenilmez. Kapsamlı bir şifreleme kullanır ve bir eşler arası ağa güvenir.

Bitcoin protokolü, kaç Bitcoin bulunabileceğini ve katılımcılar arasında nasıl yaratıldığını ve aktarıldığını içeren bu finansal sistemin kurallarını ortaya koymaktadır. Bu protokolün değiştirilmesi inanılmaz derecede zordur, çünkü herhangi bir değişiklik katılımcılarından ezici bir fikir birliği gerektirir.

Bitcoin yazılımı, kurallarını ve bireysel işlemlerini doğrulamak için Bitcoin protokolünü kullanan programları ifade eder. Bu programlar dağıtılmış Bitcoin ağındaki düğümler olarak işlev görür. Düğümler aynı zamanda madenciler olarak da hareket edebilirler, yani yeni basılmış Bitcoin ile ödüllendirildikleri ağı güvence altına almak için yanmış elektriğin kriptografik kanıtlarını kullanırlar.

Bunun yerine sadece bitcoin almak istiyorsanız, buradaki en iyi bitcoin borsalarının bir listesini ve kılavuzumuzu inceleyin.

Sanal para, gerçek etki

Buradaki fikir, merkezi otoritelere güvenmek yerine, para oluşumunu ve transferini kontrol etmek için kriptografiyi kullanmanızdır.

Bitcoin'in başarısından bu yana, Ethereum, Litecoin, Monero ve Dash gibi farklı derecelerde başarı ve popülerlikle ortaya çıkan 3,000'den fazla sanal para birimi var. Lisk gibi kitle kaynaklı kripto para birimleri bile oldu.

Diğer birçok kripto para birimi, ilgi eksikliği ve onları kimsenin kullanmadığı gerçeği nedeniyle öldü. Bitcoin olmayan şifrelemeler toplu olarak altcoins olarak bilinir ve bunlar değiş tokuş yapmak için merkezi olmayan bir dijital ortamın aynı fikrine dayanır.

Başarıları, eşler arası ağ hakkında ne kadar “nakit” (işlemlerin toplam değeri) harcadıklarına (yani sanal ekonomi) bağlıdır. Bitcoin açık kaynak olduğundan, herkes aynı teknolojiyi kullanarak kendi şifreleme para birimini geliştirebilir.

Kıtlıkta kısa bir ders

Bitcoinler, değerlerini kısmen, kriptografik bir piyango tarafından tanımlanan kıtlıklarından elde eder. Bitcoin'leri çevrimiçi şifreleme para birimi borsalarında satın alabilir veya “madencilik” olarak bilinen bir işlemle kazanabilirsiniz.

Bitcoin madenciliği programları, rasgele sayılar kümesi üzerinde karma adı verilen bir şifreleme işlevini hesaplar. Madeni paralar, hangi madencinin belirli bir eşiğin altında bir sayı hesaplayacağına verilir.

Orijinal olarak, Bitcoin madenciliği, güçlü grafik kartlarına sahip standart PC'ler tarafından gerçekleştirildi, ancak karma güçlüğü arttıkça, Bitcoin'e tercih edilen yöntem, özellikle bu görev için tasarlanmış bir çip olan Bitcoin ASIC kullanmaktır. Bununla birlikte, daha yüksek şifreleme değeri - özellikle Ethereum - ve GPU işlem gücündeki son gelişmelerle, madenciler bir kez daha madencilik için grafik kartlarına yöneliyorlar.

Bu piyango, en büyük ve en hızlı makinelere sahip olanları destekliyor ve şu anda dolaşımda yaklaşık 17 milyon Bitcoin var. (Sanal) dolaşımdaki toplam Bitcoin sayısının, sistemin tasarlanma şekli nedeniyle asla 21 milyonu geçmeyeceğini unutmayın.

Bitcoin ağı büyüdükçe, karma daha karmaşık hale gelir ve madenciler sorunları için daha az Bitcoin elde eder, bu yüzden her zaman daha iyi donanıma ve daha değerli Bitcoin fiyatlarına ihtiyaçları vardır.

Para birimi olarak, Bitcoin hala bir niş pazar. Ancak, çok sayıda yerleşik perakendeci, Overstock, Expedia, Newegg ve Dish Network de dahil olmak üzere ödeme kabul ediyor.

Bitcoins internette bir banka hesabı kullanılmadan harcanabildiğinden, anonim alımlar için uygun bir sistem sunar, bu da para aklamayı ve yasadışı ürünleri satın almayı mümkün kılar. Hiçbir yerde saklanan para olmadığı için, hesaplar polis veya PayPal yöneticileri tarafından dondurulamaz.

Bir zamanlar bir internet merakı olsa da, Bitcoin ve diğer kripto para birimleri bazıları tarafından geleceğin parası olarak kabul edilir. Bununla birlikte, son birkaç yıl boyunca, Bitcoin kesinlikle iniş ve çıkışlar yaptı - tam anlamıyla.

Küçük işlemler için ideal mi?

Bitcoin bir zamanlar küçük elektronik ödemeler için ideal bir sistem olarak görülüyordu - sözde mikro ödemeler - mevcut sistemlerle küçük miktarlarda para birimini iletmek zordu. Kaydırma ücreti olarak da bilinen kredi kartı ücretleri, satın alma değerini sık sık aşabilir ve bu da perakendeciler için pahalıya mal olur. Bununla birlikte, Bitcoin işlem ücretlerinin artmasının, mikro ödemeler dünyasına girmesini engelleyen bir engel olduğu kanıtlanmıştır.

Bitcoin ile ilgili bir diğer sorun ise, diğer dolarların ve altının oynaklığını aşan ve ABD dolarına kıyasla büyük dalgalanmalara neden olan değerindeki dalgalanmadır. 2013 yılında Bitcoin'in değeri 10 dolardan 1000 doların üzerine çıktı! Arzının sonuçta sınırlı olması nedeniyle, fiyatların diğer yönde değil talep talebindeki değişiklikleri karşılamak için değişmesi gerekecektir. Altının aksine, Bitcoin, fiyatını sabitleyebilecek alternatif kullanımlardan kendine özgü bir değeri yoktur.

Bitcoin patlamasına ne sebep oldu?

Bitcoin bir süredir var olsa da, ilk dikenlerden biri büyük ölçüde Kıbrıs'taki ekonomik krizle ilişkilendirildi. Kripto para birimi, aniden sürekli erişim vaadiyle konut parasının daha çekici bir yolunu sundu.

Ancak bu ilişkinin kapsamı tartışılırken, sadece sigortayı yakan kıvılcımdı. London School of Economics'te ekonomi sosyoloğu ve sanal ekonomi araştırmacısı olan Dr. Vili Lehdonvirta, TechRadar'a asıl suçlunun dikkati itmenin aracı olduğunu hatırlattı.

İroni bizden burada kaçmıyor, ama hala yapılması gereken önemli bir nokta. Sınırlı sayıda Bitcoin enflasyonun gerçekleşmeyeceği anlamına geliyor. Öyleyse entrika talebi talep ediyor ve tek yol yukarı.

Lehdonvirta, "şu anki soru," dedi. "Bitcoin'i satın alan kaç kişi ödeme aracı olarak kullanmaya başlıyor ve kaç kişinin bu fiyatın artmaya devam edeceğini umdukları için alıyor? değerinde?"

Ancak hızlı para kazanmak isteyen çok fazla insanla birlikte, bir baloncuk patlaması yakın görünüyordu. Gittikçe daha fazla sayıda insan para biriminin sadece küçük ama artan sayıda satış yeri tarafından kabul edilmesine rağmen bir dilim Bitcoin turtası istiyor.

Legdonvirta, “Bitcoin’in yapması gereken, bir değişim mekanizması olarak bir ödeme aracı olarak daha geniş kabul” diyor. “Bunu yapana kadar, vergi parasının güvenli bir yerde paralarını saklamayı ümit eden bu tür bir değer sürdürülebilir değildir.”

Bitcoin güvenli midir?

Bitcoin'in temel aldığı şifreleme tekniği, ticari bankaların işlemlerini güvence altına almak için kullandıkları aynı tiptir.

Lehdonvirta, "Bitcoin ile olan şey, bilerek yönetilemez olmak için tasarlanmış olmasıdır." Diye ekliyor. “Herhangi bir zamanda dolaşımdaki Bitcoin sayısını belirleyen dahili bir algoritma var.”

Yani teknolojik olarak konuşursak, oldukça sağlam olmalı. Ancak her zaman riskler vardır ve boşluklar ortaya çıkarsa, bunun korkunç sonuçları olabilir.

Ve bu riskler nedeniyle, Bitcoin kısa süre önce daha az olumlu nedenlerle manşetlere çarptı, sanal değişim Mt.Gox birkaç yıl önce bir grup bilgisayar korsanı tarafından DDoS saldırısı ile vurulduğunda ve Bitcoin değerinde bir düşüş yaşandı.

Ancak Lehdonvirta'nın bize hızlıca hatırlattığı gibi, sadece sorun olan bu tür saldırılar değil, geleceğe her zaman göz kulak olmamız gerekir.

İş için uygun değil mi?

Para birimi olarak, Bitcoin çoğu işletme için yeterince kararlı değildir. Bir Bitcoin değeri çarpıcı bir şekilde dalgalanıyor ve hiçbir kontrol olmadığından, eğer fiyat tankları varsa para kaybını durduracak hiçbir şey yok.

Bitcoin ödeme işlemcileri, işlemi neredeyse anında para birimlerine çevirdiklerinden, bu sorunu aşmanın bir yolunu sunar. Birçok şirket, onlara güvenlik sağlamak ve kripto para birimlerindeki potansiyel büyük kayıplardan korumak için düzenlemeler yapmak ister.

Bitcoin'in geleceği

Hükümetlerin düzenlemelere bakmaya başladığına dair bazı işaretler var ve bu açıkça zor olduğunu gösteriyor.

Tüm bu faktörler, Bitcoin'in daha yaygın ve popüler bir para birimi olma şansını azaltan önemli engellerdir. Bitcoin'in pazar kapitalizasyonu şu anda yaklaşık 74,5 milyar dolar (yaklaşık 55 milyar £) seviyesindedir.

Daha önce, Goldman Sachs, Bitcoin’in ödemeler teknolojisi konusunda inovasyon konusunda “mevcut oyuncuları buna adapte etmeye veya birlikte seçmeye zorlayarak” önemli bir etkiye sahip olabileceğinin daha makul olduğunu söylemişti.

Bununla birlikte, Goldman Sachs raporu, Bitcoin'in "en büyük engelinin" daha büyük düzenleme, daha yüksek işletme maliyetleri ve yerleşik oyuncuların rekabeti karşısında maliyet avantajını koruyacağını belirtti.

Fitch Ratings de benzer bir sonuca varmış ve Bitcoin’in Bitcoin’ler ek düzenleme maliyetleriyle uğraşmak zorunda kalmaları durumunda çekiciliğinin çoğunu kaybedeceğini ve bu sayede sürtünmesiz bitcoin ağını bugün olduğundan çok daha düşük maliyetli hale getirdiğini tespit etmiştir.

2017 yılında, Bitcoin yeniden yükselişe geçmiştir. Madeni para başına fiyatlar 4.500 Dolara (3.300 £) ulaşmıştır. Bu, Çin’in kripto para birimini satın almasıyla körüklendi.

Görünüşe göre, Bitcoin'in gölgeli bir varlık olmaktan çıkıp bütün bir yıldız olayına kadar bir gecede sıçradığını gören başarısı da uzun vadede yaşayabildiğine zarar verdi. Bitcoin'in daha geniş bir kabul kazanmak için nişinin ötesine geçip geçemeyeceği ve şu an için kripto para biriminin oldukça değişken olduğu ve 1990'ların teknoloji balonuna benzeyen yatırımcılara kumar oynayabileceği görülüyor.

Carrom Pool: Disc Game

yazar

İyi bir yazar. Aslında sizin düşündüğünüz tarz da bir yazar değil, tam tersine bir yazılım mühendisi :) Azbucuk tükkanın sahibi.