Black Mirror insanlığa bir uyarı mı?

Logo
Black Mirror insanlığa bir uyarı mı?
  • 1763 Okuma
  • 0 Yorum

Black Mirror dizisini bilmeyen yoktur. Varsa da anlatalım. Black Mirror yani Kara Ayna dizisi 5 sezonluk ve bir İnteraktif filmi olan bir Netflix yapımıdır. Daha önceleri İngiltere'de yayınlanan bu dizi daha sonra Netflix'e taşındı. 

Peki konusu ne ? 

KARA AYNA ! Size bir şey anımsattı mı ? Mesela telefonunuzun ekranını kapatın ve ekrana bir bakın. Ya da televizyonunuzu ya da tabletinizi...

Evet karşınızda KARA AYNA.Black Mirror dizisi her bölümü farklı bir konu ve farklı oyuncular tarafından işlenmektedir. Hiç bir bölüm bir biriyle bağlantılı değildir. Bağlantısı olan tek nokta teknolojidir. 

Teknolojinin hayatımıza etkisi. Ve daha çok bunu bir distopyaya benzetebilirsiniz. Çünkü gelecekte olabilecekler aslında pek iç açıcı durumlar değildir. Black Mirror tamda bunu yüzümüze vuruyor. Teknolojiye olan bağımlılığımızın ileride ne seviyeye gelebileceğini çarpıcı bir biçimde bize anlatıyor. 

Black Mirror


Sosyal medya şirketleri bizim hakkımızda ne kadar bilgi sahibi ? Bizi ne kadar iyi tanıyorlar ? Bizi yaşadığımız devletten daha iyi tanıyabilirler mi ?

Bu soruları sordunuz mu hiç kendinize aslında sormuşsanız Black Mirror cevabınızı verebilir. Teknoloji ile olan bağlılığımız veya ona olan bağımlılığımız ne seviyeye kadar gidebilir, bizi daha ne kadar tembelleştirebilir peki bizi yönetebilir mi ? Aslında farkında olmasakta teknolojinin esiri olmuş durumdayız ve bunu hemen kontrol altına almazsak bizi köleleştirecektir bu soyut anlamda değil gerçek anlamıyla bizi köleleştirebilir. 

Black Mirror dizisi aslında kontrol altına almamız gerek konuları bir bir anlatıyor. Önüne geçmemiz gereken şeyleri bir bir anlatıyor. 

Black Mirror dizisi aslında insanlığı uyarıyor ! Peki biz bu mesajı ne kadar aldık ?

Modern Strike

yazar

Hayata anlamaya çalışan ama henüz anlamamış yoksul fakat gururlu öğrenci...