Büyük beğeni toplayan dizi: Mucize Doktor

Logo
Büyük beğeni toplayan dizi: Mucize Doktor
  • 2484 Okuma
  • 0 Yorum

Büyük beğeni toplayan dizi: Mucize Doktor


Perşembe günleri ekrana gelen bu zamana kadar Türkiye’de yapılmış diziler arasında en iyisi bana kalırsa Mucize Doktor. Klasik aşk dizilerinin aksine farkındalık oluşturmak adına yapılmış mükemmel bir yapıt. 


Dizinin konusundan bahsedecek olursak eğer:


Başrol oyuncusu Ali Vefa (Taner Ölmez) otizmli (sözel ve sözel olmayan iletişim bozulur, dış dünya ile etkileşim ihtiyaçlar düzeyindedir, davranışlar katı kalıplarla sınırlıdır.) ve savant sendromlu (Savant sendromu, önemli derecede zihinsel engelli birinin, ortalamanın üzerinde belirli yetenekleri gösterdiği bir durumdur.)bir gençtir. Dağlık bir köyde hayata gelmiştir. Savant sendromlu deha Ali Vefa’nın en büyük hayali doktor olmaktır. Engeline ve karşılaştığı bütün önyargılara rağmen tıp fakültesini bitirmiş, stajını tamamlamış ve geriye sadece ihtisas yapmak kalmıştır. Yaşadığı taşra şehrinden ayrılır ve manevi babası Adil Erinç’in Başhekimi olduğu İstanbul Berhayat Hastanesi’nde Cerrahi Bölüm Asistanı olarak işe başlamak üzere yola çıkar. 


Adil Erinç (Reha Özcan) ise hastane yönetimini Ali Vefa’yı asistan olarak almaları için ikna etme uğraşındadır. Ama kimse otizmli bir doktoru hastaneye almayı kabul etmemektedir. Oy birliğiyle hastaneye alımı red olunmuştur. Tam o sırada doktor Ali Vefa havaalanındayken bir çocuğun üzerine cam tabela düşer ve çocuk ağır yaralanmıştır. Durumu çok ciddidir ve ambulans gelene kadar acil müdahale edilmesi gerekir. Ve Ali Vefa işe koyulur. Etrafındakiler hayranlıkla onu izlemektedir ve bir genç sosyal medya üzerinden canlı yayın açmıştır. Ve “Mucize Doktor” etiketiyle her yerde videosu dolanmaya başlar. 

Hastane sahibi Beliz (Hazal Türesan) haberlerde bu olayı görünce Ali Vefa’nın hastanelerine alınmasını kabul eder. Ali Vefa’nın doktorluk hayatı ve dizi bu şekilde başlar. 


Benzer hikayelerle yapılmış klasik aşk dizilerindense bu şekilde farkındalık oluşturmayı amaçlayan diziler çoğaltılmalı bence. Ve farkındalık oluşturacağım diye dayak yiyen, öldürülen kadınları çekmektense onların güçlü yanlarını aslında bir dahi olabileceklerini ortaya koyan, insanlar arasında “aslında dışlanmamalılar onlar bizden daha iyi” dedirten diziler ortaya koyulmalı. Dizi ekibini ve oyuncularını böyle güzel bir çalışma ortaya çıkardıkları için tebrik etmek gerekir. 👏🏼

30 Day Fitness Challenge

yazar

Hem okur hem öğretir..