Deprem Anında Yapılması Gerekenler

Logo
Deprem Anında Yapılması Gerekenler
  • 1032 Okuma
  • 0 Yorum

İstanbul’da yaşanan sarsıcı depremin yankıları sürerken olası bir deprem anında daha neler yapılacağı ile ilgili insanlar araştırmalar yapıyor. Panik anında en doğru adımların atılması ve hayatın riske edilmemesi adına yapılan bu araştırmalar ile insanlar hem kendilerinin hem de sevdiklerinin yaşamlarını garanti altına almanın yollarını arıyor. Sizler için hazırladığımız bu yazıda deprem olması haline yapacaklarınızı sıraladık.Aşağıdaki yöntemlerin her birini takip etmeniz durumunda yaşamınızı riske etmeden deprem anını atlatabilirsiniz.

Bina İçindeyseniz Yapacaklarınız

Deprem anında ev, okul veya iş yeri gibi iç mekânlarda bulunuyorsanız yapmanız gereken ilk şey sakin kalmak olmalıdır. Zira sakin kalmadan hareket etmeniz durumunda hem kendinizin hem de çevrenizdekilerin yaşamını riske atabilirsiniz. Sakin hareket ettikten sonra masa, sıra ve diğer sağlam malzemelerin yanına çömelip kafanızı ellerinizin arasına alarak başınızı darbelerden korumalısınız. Dolap ve kitaplık gibi devrilebilecek unsurların yanında bulunmamaya dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde bu unsurların üzerinize devrilmesi ile yaşamınızı kaybedebilirsiniz. Merdiven ve asansöre doğru harekete geçilmemeli ve balkondan uzak durulmalıdır. Yangın çıkarabilecek unsurların çalıştırılmamasına özen gösterilmeli ve elektrik panolarından uzak durulmalıdır. Sarsıntı etkisini kaybettiğinde su, doğalgaz ve elektrik ile ilgili vana ve şarteller kapatılmalıdır.

Toplu Taşıma Araçlarındaysanız

Gerekli olmayan durumlarda metro ve trenlerden inilmemelidir. Bu araçların elektrik ile çalışması elektrik akımına kapılma riskini arttırır. Sarsıntı etkisini kaybedene kadar metro veya trenden inilmemeli personel tarafından verilen talimatlara harfiyen uyulmalıdır.

Araç İçindeyseniz

Deprem anında araç kullanıyorsanız güvenli bir yere doğru gitmeli ve yolu kapatmayacak şekilde aracı sağa park etmelisiniz. Direk vb. devrilebilecek unsurlardan uzak durmalı ve kendinizi koruma altına almalısınız.

Deprem Sonrasında Yapılacaklar

Deprem etkisini kaybettikten sonra bir yere sıkıştıysanız veya bulunduğunuz yerden çıkamıyorsanız telefon ile acil müdahale ekiplerine haber vermelisiniz. Böyle bir durum söz konusu değilse hızlıca bulunduğunuz yeri terk etmeli ve belirlenen toplanma alanına gitmelisiniz. Evden çıkarken yanınıza alacağınız önemli malzemeleri unutmamalısınız. Aşağıdaki telefonları panik anında asla aklınızdan çıkarmamalısınız.

İtfaiye: 110

Ambulans: 112

Polis:155

Acil Durumlar: 911

yazar
Kalfa

Hazal Kanmaz