Dizi bulamayanlara yabancı dizi tavsiyeleri

Logo
Dizi bulamayanlara yabancı dizi tavsiyeleri
  • 1286 Okuma
  • 0 Yorum

AKSİYON/GİZEM/FANTASTİK/BİLİM-KURGU/POLİSİYE 

Türündeki bu listede yer verdiğim diziler sizlerin hayal gücüne güç katacak, uzun soluklu bir serüvene çıkartacak ve belki de bir daha ve bir daha izlemek isteyeceğiniz dizilerdir. Fazla oyalanmadan listemize geçelim.

1.GRİMM (Fantastik,Polisiye)

Konusu : Portland polisi Nick Burkhardt birçok korkunç olay yeri görmüş olmasına rağmen, görmeye başladığı tuhaf görüntülere hazırlıksız yakalanır; Nick görünüşte gayet normal olan insanların bir anda korkunç canavarlara dönüştüklerini görmektedir. Hayattaki tek akrabasının ziyaretiyle gerçeği öğrenen Nick doğaüstü yaratıkları görebilme yeteneğini ailesinden miras almıştır. Bir “Grimm” olarak, insanlarla mitolojik varlıklar arasındaki dengeyi korumakla görevlidir. Değişmiş “Büyük Kötü bir Kurt” en yakın dostu ve ortağı olur. Nick’in bir polis olması bir zamanlar sadece masallarda olduğuna inandığı suçlularla sık sık karşılaşmasına neden olmaktadır.

Bu dizide kahramanımız dünyadaki tüm kültür ve toplumlardaki çocuklara anlatılan korku hiyalerinin mitlerin ve de efsanelerin birer gerçek olduğuyla yüzleşir, kahramanımız artık doğa üstü ve doğa üstü olmayan bu dünyanın arasındaki o ince perdedir.

Sezon: 6

Bölüm Sayısı: 123

Başlangıç ve Bitiş Tarihi: 28 ekim 2011 , 31 mart 2017

2.THE WAMPIRE DIARIES (Fantastik,Gizem)

Salvatore kardeşlerin kasabaya dönmesiyle birlikte birtakım gizemli olaylar gerçekleşmeye başladı ve Mystic Falls kasabası sakinlerinin hayatları sonsuza dek değişmeye başladı. Olayların merkezindeyse ailesini kaybettikten sonra normal bir hayat sürmeye çalışan güzeller güzeli Elena vardı. Ancak iki vampir biraderin ilgisini çeken Elena için bir daha hiçbir şey normal olmayacak. 

Sinama sektöründe her zaman wampirlerin karşıtı hikayeler işlenirken bu dizide wampirlerin dünyasını onlardan yana işlemişlerdir. Başroldeki husûmetli 2 kardeş olan karizmatik wampirlerin ve adeta geçmişin bu güne yansıması olan Elena'nın etrafinda filizlenerek başlıyor ve şekilleniyor.

LJ Smith tarafından yazılan ve The New York Times en çok satanlar listesine giren The Vampire Diaries (Vampir Günlükleri) adlı roman serisinden uyarlanan dizinin yapımcılığını ve senaristliğini Dawson’s Creek’in yaratıcısı Kevin Williamson üstleniyor.

Sezon: 8

Bölüm Sayısı: 170

Başlangıç ve Bitiş Tarihi: 10 eylül 2009 , devam ediyor...

3. THE ORIGINALS(Fantastik,Gizem)

Orijinal vampir ailesi, binlerce yıl önce sonsuza dek bir arada kalacaklarına dair birbirlerine söz vermiştir. Fakat zamanla, çeşitli trajik olaylar ve güç savaşı gibi nedenlerle aralarındaki güçlü bağ kopmuştur.

Kurt adam-vampir melezi, köken vampirlerden Klaus Mikaelson, doğaüstü olayların kaynaşma noktası New Orleans'ta kendisine karşı bir güç oluşturulduğuna dair gizemli bir mesaj alır ve zamanında ailesinin de kurulmasına yardım ettiği, Fransız mahallesi Quarter'a gider. Klaus'un kafasındaki sorular, onu New Orleans'ta insanlarının ve her türlü doğaüstü varlığın üzerinde kontrolü olan, şehrin önceki şeytani koruyucusu, eski çırağı ve dostu Marcel'e götürür. Klaus'un kardeşi Elijah ise Klaus'a yardım edip onu geri döndürmeye ikna etmeye karar verir ve onun peşinden gider. Daha sonra ortaya çıkar ki kurt-kız Hayley de aile geçmişiyle ilgili bazı ipuçları aramak için buraya gelmiş ve Sophie adındaki güçlü bir cadının eline düşmüştür. Marcel'in Klaus'u kışkırtmasıyla ve sadık yandaşlarına emir verip mutlak gücüyle hükmetmesiyle tansiyon iyice yükselir. Kız kardeşleri Rebakah, Mystic Falls'ta onlara katılmak için beklerken Klaus ile Elijah, New Orleans'ın bir kez daha Kökenler tarafından yönetilmesi için cadılarla kolay olmayacak bir anlaşma yapmanın peşine düşerler.

Dizimiz The CW tarafından 3 Ekim 2013'te yayınlanmaya başlanan Amerikan televizyon dizisi. Aynı zamanda The Vampire Diaries dizisinin bir yan ürün'üdür.

Sezon: 5

Bölüm Sayısı: 92

Başlangıç ve Bitiş Tarihi: 3 ekim 2013 , 1 ağustos 2018

4. TEEN WOLF (Fantastik,Gizem)

Michael J. Fox’un 1985 tarihli filminden uyarlanan Teen Wolf, kurtadam efsanesi ve MTV’nin elinin değdiği müzikleriyle, fantastik gençlik dizisi janrının son ürünü.

Genç vampirler dönüşümlerine uyum sağlamakta zorlanırlar da kurtadamlar zorlanmaz mı? Peki ya onların aşkının vampirlerden ne eksiği var? Genç kurtadamlar kazandıkları güçleri kontrol etmekle uğraşırken liseyi de bitirir, çocuk da yapar, kariyer de. Nasıl olduğunun hikayesi efsane sinema filminin televizyon dizisi Teen Wolf’ta anlatılıyor. . Dizinin ana karakteri Scott’ı canlandıran Tyler Posey, “Canlandırdığım karakter lise hayatının, büyümenin, ilk aşkının sorunlarıyla mücadele eden yeni ısırılmış ve dönüşüm geçirmekte olan bir kurtadam. Hayatı sıradan bir gençten daha zor olduğu için aslında onun adına üzülüyorum. Dizinin ilk sezonunda onun kişisel değişimine tanıklık etme şansı bulacağız. Scott’ın bu mücadelesinin yanı sıra birçok sır ortaya çıkacak ve Scott bunlarla da uğraşmak zorunda kalacak. Onu çok zorlu bir dönem bekliyor” yorumunda bulunuyor.

Dizimiz aynı the wampire diaries'te ki gibi kurt adamlarının lehine bakış açısıyla kaleme alınmış ve karizmatik bir şekilde çekilerek işlenmiştir. Bir geçlik dizisi hayranıysan aradığın herşeyi fazlasıyla bulabileceğin soluksuz izleyeceğin bir serüven...

Sezon: 6

Bölüm Sayısı: 100

Başlangıç ve Bitiş Tarihi: 5 haziran 2011 , 24 eylül 2017

5. SUPERNATURAL(Fantastik,Polisiye)

Evlerinin yandığı şüpheli bir yangında, annelerinin ölümünden sonra, babalarının süphelerinin ardındaki gerçeği öğrenmesi ve failinin peşine düşmesiyle bir kovalamacanın içine girer; Bu süreçtenSam ve Dean Winchester yaşları büyüdükçe babalarının yanında onun mücadelesine katılır bu mücadele doğa üstü yaratıklara karşı bir direniştir. Sam ve Dean Winchester tıpkı babaları gibiavcı olurlar ama sıradan bir avcı değil hayaletler, vampirler, ve ruhlar gibi doğaüstü yaratıkları avlarlar ve asıl hedefleri annelerini öldüren şeytanı avlamaktır. Fakat babaları bir av sırasında kaybolur ve onu bulmak için yollara düşerler bu yolda masum insanları kurtarmayıda göz ardı etmezler ve av başlar...

Sezon: 14

Bölüm Sayısı: 306

Başlangıç ve Bitiş Tarihi: 13 eylül 2005 , devam ediyor ...

6. CONTİNUUM(Bilim-kurgu,Polisiye)

Kanada yapımı bilim kurgu dizi; 2077 yılından bir dedektifin idamdan kaçan azılı suçluları 2012 yılına takip etmesini konu alıyor. Dedektif Kiera Cameron bir polis dedektifinin kimliğine bürünerek yerel polis departmanına katılıyor. Ancak yeni ortağı Carlos Fonegra ile pek de anlaşamıyor. Onun yerine yardımına dahi teknoloji uzmanı Alec Sadler koşuyor. Yapımın yanıtını aradığı soru "Geleceği mi değiştireceksiniz yoksa geçmişi mi koruyacaksınız?" Kocası ve oğluna kavuşma amacındaki bir dedektif için bu sorunun yanıtı o kadar kolay olmasa gerek.

Kiera'yı Rachel Nichols canlandıracak. Kadroda ayrıca Castle'dan Victor Webster, Jericho'dan hatırlayacağınız Erik Knudsen, The Killing kadrosundan Richard Harmon veBrian Markinson, Alcatraz'dan Jennifer Spence yer alıyor.

Bu dizi, bilim-kurgu hayranıyım fakat filmler yetmiyor diyenlere bir içim su olacaktır. Çok daha iyi bilim kurgu yapımlara rastlasak da ki onlarda listemizde az bilinenleri listemizde bulundurmayı bir gereklilik olarak görmekteyim.

Sezon: 4

Bölüm Sayısı: 42

Başlangıç ve Bitiş Tarihi: 13 eylül 2005 , devam ediyor ...

7. WAREHOUS 13 (Fantastik,Polisiye)

Başkanın hayatını kurtarmalarının ardından iki Gizli Servis ajanı, aniden kendilerini Amerikan hükumeti tarafından toplatılmış tuhaf eserler, gizemli kalıntılar, olağanüstü objeler ve mucizevi eşyalara ev sahipliği yapan Warehouse 13 adında, varlığı çok gizli tutulan bir depoda bulurlar.

Deponun bekçisi Artie, Pete ve Myka'yı yeni objeler bulunurken oluşacak doğaüstü ve paranormal aktivitelere ait raporların peşine düşmek ve depoyu kontrol etme konusunda kendisine yardımcı olmakla görevlendirir.

Sezon: 5

Bölüm Sayısı: 73

Başlangıç ve Bitiş Tarihi: 27 mayı  2012 , 9 ekik 2015

• 8.SENSEİ 8  (Fantastik)

Dünyanın 8 farklı yerinde yaşayan 8 ayrı kişinin gizemli bir bağlantısının olduğu bir konuyu ele alacak... Birleşik Krallık (UK), Seoul, Mumbai, Nairobi, Berlin, Mexico City, San Francisco ve Chicago. Her bölümde bu 8 yere/kişiye de ziyaretimiz olacak. Bu 8 kişiden kimisi tüm grubu bir araya getirmeye çalışırken, kimisi de diğerlerini öldürmeye çalışacak. Hikâye; Meksikalı bir pembe dizi yıldızı, İzlandalı bir parti kızı, Alman bir hırsız, Koreli bir iş kadını, Afrikalı bir otobüs şoförü, transseksüel bir Amerikalı blogger, diğerlerine de görünebilen Afro-Amerikan bir adam ve onun tam zıt karakterine sahip “Mr. Whispers” olarak bilinen bir adam ekseninde gelişecek ve şekillenecek...

Sezon: 2

Bölüm Sayısı: 24i

Başlangıç ve Bitiş Tarihi: 5 haziran  2015 , devam ediyor ...

9. DAVİNCİ DEMOS (Tarih,Biyografi,çakması )

Yapımcılığını Batman ve Blade serilerinden tanıdığımız David S. Goyer'ın üstlendiği dizide Tom Riley ve Laura Haddock başrollerde yer alıyor. Leonardo Da Vinci'nin sır gibi saklanan gençliğinin konu alındığı dizide insanüstü zekaya sahip genç bir adam ile karşılaşıyoruz. 25 yaşında geleceği şekillendirmeye ve özgür kılmaya çalışan Leonardo; tarihi yalnızca gerçekleri örtbas etmek için kullananlara karşı, silah olarak sadece zekasını kullandığı bir savaş başlatıyor. Tek başına mücadele verdiği bu savaşta aklını yitirmenin sınırlarına yaklaşırken gerçek ve yalan, geçmiş ve gelecek gibi olgular arasındaki çelişkileri çözmeye uğraşıyor.

Neden çakma dediğim sorguluyorsan tarihte Leonardo Di ser piero Davinci var ve dizideki icatların çoğu doğru fakat kişiliği ve yaptıkları konusunda abartıya yada bazı konuları çarpıtma eyliminde olduklarını gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. Fakat izlenebilicek ve zevk alınabilicek bir hikaye sadece biyografi olarak tanımlanan bir diziyi bu listeye koyduğumda bunun gerçekten biyografi olup olmadığını yazmakta benim görevim.

Sezon: 3

Bölüm Sayısı: 28

Başlangıç ve Bitiş Tarihi: 12 nisan 2013 , 26 aralık 2015

10. LOST GİRL (Fantastik,Gizem)

Lost Girl, doğaüstü baştan çıkarıcı ‘Bo’nun (Anna Silk) hayatını konu alıyor. ‘Bo’ aslında bir ‘Succubus’ yani ölümlülerin seksüel enerjilerinden beslenen bayan bir iblis. Bo normal bir kız gibi insan ailesinin yanında büyüdü ve normal bir kız olduğuna inanıyordu ta ki erkek arkadaşı ile ilk seksüel faaliyetinde bütün enerjisini emene kadar. Şimdi tek başına yollarda ve korkuyor. Sonraları kendisinin bir ‘Fae’, milenyum yıllarına kadar sırlarını başarı ile korumuş efsanevi yaratık grubu, olduğunu keşfeder. Yanlız olmadığını öğrendiğinde dehşete düşer, ‘Fae’ ve insan arasında orta yolda gitmeye karar verir ve geçmişini nereden, nasıl geldiğini öğrenmeyi kendine görev olarak sayar, bu görevin ilk aşaması ise biyolojik annesini bulmaktır.

Bo’ya dizide şekilden şekile giren dedektif Dyson rolünde Kris Holden-Reid, kendisine bilimsel yollardan yardım etmeye çalışan insan doktor Lauren rolünde Zoie Palmer, en iyi arkadaşı olarak Kenzie rolünde iki kere Gemini Award ödülünü kazanan Ksenia Solo eşlik ediyor. Kadroda ayrıca Rick Howard’ı Trick rolünde, arkadaş canlısı ama bir şeyler gizlemeye çalışan bar sahibi ve Emmanuelle Vaugier yer alıyor.

Sezon: 5

Bölüm Sayısı: 77

Başlangıç ve Bitiş Tarihi: 12 eylül 2010 , 25 ekim 2015

Pacify

yazar

Geçmişin izinde , Bugünün içinde, Yarının peşinde koşan sıradan bir insan...