Doğal Makyaj Nasıl Yapılır? Makyajınız Yok Gibi Görünsün!

Logo
Doğal Makyaj Nasıl Yapılır? Makyajınız Yok Gibi Görünsün!
  • 1858 Okuma
  • 0 Yorum

“No Makeup Makeup” yani yokmuş gibi makyajın en doğal ve kolay ipuçlarını öğrenmeye ne dersin?

'Makyaj nasıl yapılır?' sorusunun bin farklı cevabı var. Eğer doğru makyaj yapımını öğrenmek istiyorsan doğal makyaj trendiyle tanışmalısın. Makyaj yapma modelleri arasında bizim en sevdiğimiz olan sade ve doğal makyaj modelleri oluyor.. Doğal makyaj trendi epey bir süredir hayatımızda. “Ben aslında uyandığımda böyleyim!” Havasında ama bir o kadar da arka planda efor var. Gerçekten yokmuş gibi görünen makyaj için kimileri oldukça emek harcarken, aslında çok doğal ve kolay ipuçlarıyla son derece canlı bir görünüm elde etmek mümkün. Unutmamak gereken önemli bir nokta var: Yokmuş gibi görünmesi için uğraşırken fazla çabalamak da doğallıktan uzaklaştırabiliyor. Doğal makyaj nasıl yapılır? Doğal makyajın en doğal ve kolay ipuçlarını öğrenmeye ne dersin?

Cildini makyaja hazırla

Cildini makyaja hazırla


Yokmuş gibi görünen bir ten makyajı için, cildinin iyi bir şekilde nemlenmiş olması gerek. Fondöten bu sayede cildinde çok doğal duracak ve varlığı belli olmayacak. Bunun için sana önerimiz, NYX Professional Makeup'ın Bare With Me Hydrating Jelly Primer jel makyaj bazı. Cildii 8 saate kadar nemlendiren bu makyaj bazı, jel yapıda ve cilt tarafından çok kolay emiliyor.

Editörün Notu: NYX Professional Makeup'ın Bare With Me koleksiyonu da ıslak ve yokmuş gibi görünen makyajlar için son derece uygun.

Cilde kusursuz uyan bir fondöten

Cilde kusursuz uyan bir fondöten l'oreal paris true match fondöten

Ürünü buradan inceleyebilirsin.


L'Oréal Paris - True Match Fondöten 2R2C2K Vanille Rose

L'Oréal Paris - True Match Fondöten 2R2C2K Vanille Rose


 HEMEN AL

Bu soru sanıyoruz ki bir çoğumuzun aklını kurcalıyor. Kontür, strobing, bazlar, correctorlar derken ipin ucu biraz kaçabiliyor zaman zaman. Esas doğal ve “yokmuş gibi” makyaj görünümünü elde etmek için aslında o kadar da uğraşmaya gerek yok.

Öncelikle cildinle kusursuz uyum sağlayacak ve cilt tonuna uygun bir fondöten bulmalısın. Fondöteninin cilt yapına da uygun olmasına özen göstermelisin. Böylece gün içinde cildin kuruyup pul pul görünmeyecek veya tam tersi yağlı bir his bırakmayacak.

Adım 1
Fondötenin renginin cilt rengine uyup uymadığını boyun bölgesinde test et. Eğer fondötenini boynuna uyguladığında renk farkı görünmüyorsa senin için doğru fondöteni buldun demektir. Doğal ten makyajı için mat bitişli fondötenler yerine ışıltılı fondötenler kullanmanı öneriyoruz. 

Adım 2
Fondötenini cildine ıslak makyaj süngeri ile tampon hareketlerle uygula. Fondötenini yayarken kapatıcılığını arttırmak için sürükleyerek değil tampon hareketlerle yaymalısın. Burun kenarı veya göz altı gibi noktalara makyaj süngerinin köşesiyle uyguladığında daha doğal bir sonuç alacaksın.

L’Oréal Paris’in True Match fondöteni

Makyaj.com öneriyor
Doğal makyaja giden yolda, doğallığın en büyük adımı ise fondöten seçimi. Ciltle kusursuz bir uyum sağlayacak, cilt tonunu eşitlerken aynı zamanda doğal bir bitiş sağlayacak bir fondöten seçmelisin. sonra ciltle yakaladığı uyum ve verdiği sağlıklı görünüm, yokmuş gibi makyaj için ideal.

Göz altı morluklarına elveda

Göz altı morluklarına elveda

Doğal bir görünüm için en kritik noktalardan biri de göz altı morluklarını iyi bir şekilde kapatmak. Hem göz altlarındaki morluklardan kurtularak yorgun görünümün önüne geçecek, hem de doğal sonuç verecek bir kapatıcı seçmek önemli. 

Adım 1
Göz altı kapatıcını, gözlerinin altına ters üçgen şeklinde uygula. Kapatıcını bolca sürmek yerine doğal bir görünüm için nokta nokta uygulamalısın. Böylece daha ince ve etkili bir sonuç alacaksın. 

Adım 2
Kapatıcını göz altına uyguladıktan sonra dilersen parmaklarınla veya makyaj süngeriyle dağıtabilirsin. Parmaklarının ısısıyla daha kolay yayılacak olan kapatıcın, tam da istediğin gibi incecik bir sonuç bıracaktır. Kapatıcını yayarken çok fazla aşağı indirmemeli, göz altı morluklarının üzerine doğru dağıtmalısın.

Makyaj.com öneriyor
L’Oréal Paris’in yeni True Match kapatıcısı ile kusursuz göz altı görünümüne kavuşabilirsin. İnce yapısı sayesinde kolay dağıtılabilen bu kapatıcı, çizgilere dolmuyor ve doğal ve aydınlık bir sonuç veriyor.

Işıltılı ve doğal bir göz makyajı

Doğal Makyaj Nasıl Yapılır? Makyajınız Yok Gibi Görünsün!

Photo Credit: Temptalia

Farını öncelikle göz kapağının tam üzerine uygula ve parmaklarınla tampon hareketlerle dağıt. Böylece krem farın daha kalıcı olacaktır. Göz kapağının üzerine uyguladığın far renginin açık renkli ve ışıltılı olmasına dikkat etmelisin. Açık renkler gözlerini daha belirgin gösterecektir. 

Adım 1
Göz makyajı adımında da, doğal ve ışıltılı renkler seçerek canlı bir görünüm elde edebilirsin. Doğal makyaj trendlerinde toz farlar yerine likit veya kremsi yapıdaki ürünleri kullanmalısın. Hem yaz sıcaklarında kalıcı olabilecek hem de daha canlı gösterecek bu farlar gözlerinde ıslak bitişli bir görünüm sağlayacaktır.

Adım 2
Gözlerini daha belirgin ve gölgeli göstermek için aynı far rengini daha yoğun olarak gözlerinin katlanma çizgisine uygula. Katlanma çzigisine uyguladığın farı parmaklarınla hafifçe dağıtabilirsin fakat farının kaşlarına doğru çıkmasına izin verme. 

Makyaj.com öneriyor
Bizim bu makyajdaki tercihimiz Maybelline New York Color Tattoo krem farlardan Pink Gold rengi. Metalik pembe tondaki bu krem farı uygulaması çok kolay ve gün boyu da kalıcı

Hacimli doğal kirpikler 

Hacimli doğal kirpikler

Doğal makyajda kirpik adımı en önemlilerinden. Kirpiklerine kat kat maskara uygulanmış gibi görünmemesi, tam tersi doğal görünmesi gerekiyor. Bu görünüm için doğru maskarayı seçmeli ve sadece tek kat uygulama yapmalısın. Bu nedenle maskara seçerken tek katta etkili bir sonuç vermesini göz önünde bulundurmalısın. 

Adım 1
Maskara uygulamadan önce mutlaka kirpiklerini kıvırmalısın. Kirpik kıvırıcını kirpik diplerine oturt ve kirpiklerini 10 saniye boyunca kıvır. Bu adım sayesinde doğal ve kendiliğinden hacimli kirpiklere ulaşacaksın.

Adım 2
Şimdi kirpiklerine maskara uygulama zamanı. Maskaranı kirpik ucundan uçlarına doğru zig zag hareketlerle uygulamalısın. Bu adım sayesinde maskara fırçandaki ürünü, kirpiklerinin arasına eşit bir şekilde yaymış olacaksın. Bu kirpik uzatma tekniği sayesinde kirpiklerine çok fazla maskara uygulamadan tek adımda etkili bir sonuç alabilirsin.

loreal paris paradise rimel

Makyaj.com öneriyor
Kat kat maskara uygulaması ile ekstra hacim elde etmek bizi doğallıktan uzaklaştırabileceğinden, az uygulamayla maksimum etkiyi veren bir maskara her zaman işimize yarayacak. L’Oréal Paris’in çok severek kullandığımız Paradise maskarası yokmuş gibi makyaj için en doğru tercihlerden. Kirpiklere tek seferde verdiği hacim sayesinde hem gözlerimiz ön plana çıkmış oluyor hem de hacimli kirpiklerin makyaja etkisi kat kat artıyor.

Doğal tonlarda allık

Doğal tonlarda allık

Doğal, kendinden kızarmış yanaklar, yokmuş gibi makyaj için olmazsa olmazlardan. Bu noktada allığın nasıl uygulandığı da çok önem taşıyor. Allığı yüzüne çok fazla yaymadan, yanaklarının ortasını hedef alarak uygulamalısın. 

Adım 1
Allık sürmeden önce kendi cilt rengine uygun allığı bulmalısın. Allık rengin cilt tonunla ve doğal makyajınla uyum sağlamalı. Bunun için avuç içlerindeki kızarıklıklara bakabilir, hatta yanaklarına çimdik atarak doğru rengi öğrenebilirsin.

Adım 2
Yüzü renklendirmek için allığı bolca sürmek o istediğimiz “yokmuş gibi” görünüme engel olacağı için, allığı yanaklarımıza gülümseyerek uyguluyoruz ve bunu yaparken hafif ve yuvarlak hareketler yapmaya özen gösteriyoruz. Bu aşamada allık fırçasından yardım alarak allığını saç diplerine doğru dağıtabilirsin.

Makyaj.com öneriyor
L’Oréal Paris’in Melon Dollar Baby allığı tam istediğimiz gibi doğal bir sonuç veriyor. Pembe tonlu ve karpuz kokulu allık gerçekten de sağlıklı bir görünüm için ideal.

Doğal ve parlak dudak makyajı

Doğal ve parlak dudak makyajı

Parlak dudak makyajlarının tekrar moda olduğundan bahsetmiştik. 90'larda popüler olan ıslak görünümlü dudaklar geri döndü. Canlı ve doğal makyaj yaparken sen de bu trendden ilham alabilirsin.

Adım 1
Rujunu sürmeye dudaklarının orta kısmından başla ve kenarlarına doğru dağıt. Rujunun doğal görünmesi için en fazla iki kat uygulamalısın. Daha fazlası yapay bir görüntü oluşturabilir. 

Adım 2
Dudaklarının daha dolgun görünmesi için dudak ortasına daha açık renkli bir ruj veya aydınlatıcı sürebilirsin. Dudaklarının belirgin görünmesine yardımcı olacak bu adım sayesinde fotoğraflarda da çok havalı görüneceksin. Artık doğal makyaj yapımını öğrendin, şimdi deneme sırası sende!

Makyaj.com öneriyor
Doğal makyajda dudaklarımızı canlı, doğal ve ışıl ışıl gösterecek bir ruj terchimiz var: L’Oréal Paris’in Color Riche Shine serisinden 905 BAE rengi. İçerisinde pembe ve altın holografik yansımalar barındıran bu ruj gerçekten göz alıcı. Dudakta duruşu o kadar doğal ki, tam bir “yokmuş gibi makyaj” ruju!

Lime