Doğu TÜRKİSTAN’ı hatırlamak

Logo
Doğu TÜRKİSTAN’ı hatırlamak
  • 296 Okuma
  • 0 Yorum

DOĞU TÜRKİSTAN’I HATIRLAMAK !

Haritada bile zor bulabileceğimiz bir bölgenin unutulur olması mı lazım ? Veyahut aklımıza geldiğinde geçiştirip , önemi yok dememiz midir sebep bize uzak olması . Peki ya annemiz , ablamız, bir yakınımız bizden 1500 kilometre uzakta dahi olsa onu merak etmez miyiz ? Hatta olduğu yerin hava durumunu dahi takip eder , aman ha sıkı giyin bugün hava soğuk diye nasihat veriririz değil mi ? Olması gereken budur . Vefa daima duyguların en güzellerindendir . Merhamet de öyle . Düşüncenin baş mimarlarıdır vefa ve merhamet duyguları. 

‘Orda bir köy var uzakta o köy bizim köyümüzdür . Gitmesek de görmesek de o köy bizim köyümüzdür ‘ Satırlarıyla büyümüş nesillerdik biz .  Peki ya hatırlamamız gereken bir ülke var mı günümüzde ? Bence var ...

Bizlerden binlerce kilometre uzakta bir ülke içerisinde yaşamaya çalışan ama bir türlü beceremeyen , her türlü zulüm , işkence altında nefes almaya çalışan soydaşlarımız var . DOĞU TÜRKİSTAN var ! Gözlerinden yaş yerine kan döken . Sokakta gezerken öldürülen, dövülen ! Sırf Türk ve müslüman oldukları için baskı altına alınan bir halk var . Bizlerden , kardeş kanımızdan bir toplum var olmaya çalışıyor Doğu Türkistan’da . Evet tek suçları etnik kimlikleri ve inanışları . Dünya’ya sempatik görünen Çin Devleti soydaşlarımızı canice katlediyor . Bazen hepimiz sosyal medyada denk geliyoruz yapılan işkence ve katliamlara . Şüphesiz ki hepimiz içimizden ‘Bunlar insan olamaz! ‘ diyoruz . Zaten değiller ! Bu katliamları yapanlar insan olamazlar , insan yerine konulamazlar ! . Bırakın karşılık vermeyi , Doğu Türkistan’daki kardeşlerimizin bize dertlerini haykırma imkanları bile yok . Onu bile ellerinden aldılar çünkü . Kendi sınırları içerisinde zulüm gören bir halk var Dünya içinde . Dünya ‘nın sessiz kaldığı . Hiç bir diplomasinin fayda etmediği bir acı var . Acı demek az kalıyor çünkü ‘ Vahşet ‘ var ! . Bugün bir ağaç kesildiğinde bile ortalığı ayağa kaldıran kurumlar , insanlar (!) soydaşlarımız sessizce katledilirken susuyorlar . Neden konuşsunlar ki ? İşlerine gelmez çünkü bir derde ortak olmak. Yürekler parçalanırken öylece susuyoruz toplum olarak . 

‘ Bir kötülüğü önleyemiyorsanız en azından onu herkese duyurun ‘ düşüncesiyle yazdığım bu satırları hatırımıza armağan ediyorum. Kınamaktan başka bişey gelmiyor elimizden ama ciddi manada büyük bir sorun var . Bu katliamlara sessiz kalınmamalı , bir şeyler yapılmalı . Orada bir insanlık suçu işlenirken bu kadar sessiz kalmamız bu zulmü yapanların iştahını daha da açıyor . İşe haykırmaktan başlamalı belki de . Gerçi yıllardır haykırılıyor ama nafile . Doğu Türkistan ‘ da her eve bir çinli yerleştirilip soydaşlarımızın etnik kökenleri değiştirilmeye çalışılırken susmamız , bağırmamız bir işe yaramıyor . Faaliyet lazım, icraat lazım . Bu zulmün önüne geçmek lazım . Kardeşlerimizin dillerini bağlamış olabilirler ama bizim susmak gibi bir lüksümüz yok ! Bugün ona yarın sana ! . 

Emre Yıldırım

yazar

Ben Emre.25 yaşındayım. Aöf öğrenimime devam ediyorum. Adana/Seyhan’da yaşıyorum. Şiir ve deneme yazıları yazmayı seviyorum. Paylaşımlarımı okuyup değerlendirirseniz sevinirim.

Yeni Ne Var

Sakın Kaçırma