DOLAR

Logo
DOLAR
  • 239 Okuma
  • 0 Yorum

Gelişen ülke para birimlerinin değer kaybetmesinin de etkisiyle TL varlıklarında görülen değer kayıpları ile kurda dünden bu yana süren yukarı yönlü atakların devam ettiği gözlemlenmekte. Yurt içinde bugün kuru etkileyecek önemli bir veri akışı bulunmazken ABD tarafında tarım dışı istihdam göstergeleri takip edildi. Buna göre tarım dışı istihdam 130 bin ile beklentilerin altında kalırken işsizlik oranı da yüzde 3.7 ile beklentilere paralel açıklandı. Diğer bir gösterge olan ortalama saatlik kazançlarda ise aylık bazda yüzde 0.4, yıllık bazda da yüzde 3.2 şeklinde beklentilerden iyi sonuçlanırken karmaşık verilerin ardından Dolar endeksinde kısmi düşüş kaydedildi.


Bunun dışında ABD Başkanı Donald Trump’ın FED’i baskılamaya devam ettiği de görüldü. Son olarak Trump, sıkılaşmanın yardımcı olmadığını savunurken FED’in geçen yıl faiz artışında hızlı davrandığını ancak faiz indirimi için de geç kaldığını söyledi. Günün geri kalanında yurt içinde Ağustos ayı Hazine nakit dengesi ile siyasi ve jeopolitik risklere ilişkin yapılacak açıklamalar, ABD’de ise FED Başkanı Jerome Powell’in konuşması takip edilecek.


Teknik olarak, 50 ve 100 günlük üssel ortalamalara oldukça yakın (5.6980-5.7030) seyreden döviz çifti için bu seviyelerin üzerinde kalıcılıkta 5.7340-5.7550- 5.7740-5.8000 dirençleri karşımıza çıkabilirken aşağı yönlü hareketlerde ise 5.6725-5.6530- 5.6260-5.6110 destek seviyelerine kadar geri çekilmeler yaşanabilir.


Ziraat Yatırım – DolarTL Paritesi Dolar Kuru Yorumu

ABD ve Çin’in ticaret müzakereleri kapsamında önümüzdeki ay görüşeceği haberinin ardından risk iştahında yaşanan pozitif görüntü, ABD’de iyi gelen makro verilerin ardından devam ediyor. Risk iştahındaki olumlu görüntüyle birlikte Gelişmekte Olan Ülke para birimleri bu sabah hafif alıcılı. Dün negatif ayrışan TL ise yatay bir görüntü sergilerken, Dolar / TL 5,70 seviyelerinde. Bugün ABD’de TSİ 15.30’da açıklanacak tarım dışı istihdam verisi ve TSİ 19.30’da Fed Başkanı Powell’ın konuşması öne çıkan gelişmeler. Bu gelişmelerin kurun hafta kapanışında belirleyici olması muhtemel. Büyüme endişelerinin ortasında saatlik ücretlerden çok piyasa tarım dışı verisi (beklenti 160bin) ve işsizlik oranına (beklenti %3,7) odaklanabilir. Saatlik ücretler (beklenti aylık %0,3) verisi bu sefer ikinci planda kalabilir. Olası fiyatlamalara baktığımızda, 100bin altındaki bir veri 50 baz puan indirim fiyatlamasına neden olabilir ki böyle bir durumda Dolar negatif etkilenebilir.

Diğer yandan, 200bin üzerindeki bir artışta Dolar pozitif olabilir. Beklentilere yakın bir veri ise Dolar için sınırlı pozitif olabilir. Veriden 4 saat sonra konuşacak Powell’ın, yaşanan son gelişmelerin (ticaret görüşmelerinin gündeme gelmesi, PMI’lar ve tarım dışı) ardından vereceği mesajlar önemli olacak. Kurda teknik seviyelere baktığımızda, 5,7150 direnci önemli yakın direnç olarak gözükmekte. Bu seviyenin üzerinde 5,7350 hedef olabilir. Sonraki direnç ise 5,77 seviyesinde. Öte yandan, olası düşüşlerde 5,67 desteğinin altında 5,63 seviyesine kadar bir geri çekilme gözlemlenebilir.

yazar
Yamak

enes

Ben enes,Üniversiteye hazırlanıyorum.Boş zamanlarımda yazı yazardım.Sonra dedim ki neden yeteneğimden azda olsa para kazanmayayım.