Dünya'da ki En iyi Taraftar Grupları

Logo
Dünya'da ki En iyi Taraftar Grupları
  • 899 Okuma
  • 0 Yorum

 

Dünya’da en çok ilginin olduğu spor dalı olan futbolun hep içinde ki olaylarla ilgili konuşulmaktadır. Ama bu saha içi faktörlerinin yanı sıra saha dışı faktörler de futbolu yakından ve derin bir şekilde ilgilendirmektedir. Futbolu dışından etkleyen en büyük şey taraftar gruplarıdır. Tribünlerin neşe kaynağı olan bu insanlar tuttukları takımlara gönülden bağlıdırlar. Takımları için canını kanını ortaya katan bu gruplar boğazları yırtılırcasına 90 dakika hiç susmaksızın takımları için tezahürat yaparlar. Sahada ki 11 oyuncuya 12. oyuncu gibi eşlik ederler. Kar kış demeden hiçbir olumsuzluğa kapılmadan her maç tribünde ki yerlerinde olur takımlarını galibiyete doğru gitmeleri için var olan gücüyle desteklerler.

 

Zyleta (Legia Varşova)

Zyleta

1990’da kurulan ve daha yeni bir taraftar grubu olmalarına rağmen Dünya’da isminden  kareografileri ile sık sık söz ettirmiştir. UEFA ile polemiğe girmekten ise asla çekinmezler.

Los Borrachos Del Tablon (River Plate)

Del Tablon

Güney Amerika’nın en tanınmış taraftar grubudur. Barra Brava olarak bilinirler. Avrupa’da ki holiganizm ve ultras akımlarının Güney Amerika versiyonudur. Şili, Peru ve Brezilya taraftar gruplarına karşı en büyük taraftar grubudur.

Gate 7 (Olympiakos)

Gate7

Trajik bir hikayesi olan bu ismin anlamı 7 numaralı kapı demektir. 1981’de AEK’yı 6-0 mağlup ederler bu galibiyet sonucu taraftarlar oyuncularla birlikte sevinmek için 7 numaralı kapıya koşarlar. Kapı açılınca bir izdiham çıkar ve 21 kişi hayatını kaybeder o günden sonra grubun ismi Gate 7 olarak değiştirilir.

The Kop (Liverpol)

Kop

Dünya’nın hem takımını hem de taraftar grubunu en çok bildiği taraftar grubudur. Lakaplarını bulundukları tribünden alırlar. Anfield’de genellikler kale arkasının sağında olan tribünde bulunurlar. Daha çok liman işçilerinden oluşan bu taraftar grubu liman işçilerinin asi yüzü olarak tanımlanmaktadır.

UltrAslan (Galatasaray)

Ultraslan

2011 yılında Alpaslan Dikmen öncülüğünde kurulmuştur. Yeni kurulmuş bir grup olmasına rağmen büyük işler yapmıştır. Avrupa’da cehenneme hoşgeldiniz sloganıyla tanınan ülkemizin taraftar grubu olan ultrAslan kareografileriyle dünyada ün kazanmıştır.

Delije (Kızılyıldız)

Kızılyıldız

Delije Dünya’nın en holigan taraftar gruplarının başını çekmektedir. Bu taraftar grubunun çoğu sırp milliyetçisidir. Bunun nedeni taraftarların içinde bulunan eski askerlerden kaynaklanmaktadır. Ezeli rakibi olan Partizan’ın taraftarlarıyla her maç öncesin de ve sonrasın da kavga ederler bu kavga genellikle 2 grubtan da taraftarların ölümüyle sonuçlanır.

 

 

 

yazar
Kalfa

Burak Mehel

Yeni Ne Var

Sakın Kaçırma