Dünya'da Nesli Tükenen Veya Tükenmekte Olan Hayvanlar

Logo
Dünya'da Nesli Tükenen Veya Tükenmekte Olan Hayvanlar
  • 210 Okuma
  • 0 Yorum

 

İnsan popülasyonun artıp insanların kendilerine yeni yaşam alanları açmasından dolayı eskiden aramızda olup şimdi ise nesli tükenen bir sürü canlı vardır. Bu canlılar eskiden bize bu dünyada eşlik etmekteydi. Dünyada olduğu gibi bizim ülkemizde de nesli tükenmekte yada tükenmiş bu hayvanlara göz atacağız. Dünya'da Nesli Tükenen ve Tükenmekte Olan Hayvanlar hakkında yazdığımız yazıyı okuyarak genel olarak bu konuda bir görüş kazanmış olacaksınız. Bu görüş ile dünya üzerinde hayvanlarında yeri olduğu bilincini çevrene yayabilirsin. Son zamanlarda görülen hayvanlara eziyet vakaları sebebiyle bu konuda daha çok dikkatli olmalısın.

Leopar

Belki inanmayacaksınz fakat ülkemizde bundan çokta uzak olmayan yıllara kadar leopar görülmekteydi. Artık çok az rastlanan hatta hiç rastlanmayan bu hayvan en son 17 ocak 1974' te Ankara ilimizin Beypazarı ilçesinde köylüler tarafından vurularak öldürülmüştür.

Vaşak

Vaşak ülkemiz de hala görülmektedir fakat eskiye nazaran sayılarında ciddi şekilde bir düşüş yaşanmaktadır. Kastamonu, Siirt, Bitlis, Muğla, Antalya, Bolu gibi şehirlerimizde görülsede bilinçsiz bir şekilde kürkleri yüzünden avlanılmaktalar.

Çıta

Çıta

Bundan çokta uzak olmayan yıllarda ülkemizde Güney Doğu Anadolu Bölgesinde görülen çıtalar insan popülasyonun artması ve bilinçsizce öldürüldüğü için soylarının tamamen tükenildiği düşünülüyor.

Hazar Kaplanı

Türkiye'nin Irak' a yakın olan bölgelerinde bulunan bu kaplan türü en son 1970' li yıllarda Uludere' de görülen bu kaplan türü vurularak öldürülmüştür.

Akdeniz Foku

Ülkemizde yaşayan bu fok türü Karadeniz ve Akdeniz' de yaşayan tek fok türüdür.Karadenizde en son 1987 yılında gözükmüş olan bu foka Akdeniz' de ise hala rastlanmaktadır. Fakat balıkçıların bilinçsiz şekilde fokları avlaması yüzünden nesilleri tehlikeye girmiştir.

Asya Yaban Eşeği

Ülkemiz de İran ve Irak sınırına yakın sulak bölgelerde yaşayan bu canlılar halen varlığını sürdürse de popülasyonlarında büyük bir şekilde azalma görülmektedir.

Yabani At

At

Günümüzde sadece koruma altına alınmış bir şekilde hayvanat bahçelerinde yaşayan bu canlı türünün az da olsa Doğu Anadolu , Güneydoğu Anadolu ve İç Anadolu bölgelerinde yaşadığı tahmin edilmektedir.

Sırtlan

Akdeniz ve Güney Doğu Anadolu da rastlanan bu canlıların az da olsa hala yaşadığı düşünülüyor. Köylülerin kümes hayvanları ve küçükbaş hayvanlarını yediği için öldürdüğü bu hayvanların soyu tükenmiş yada tükenmek üzeridir.

Karakulak

Ülkemizin batısınıdaki ve güneyinde ki seyrek ormanlıklar da yada maki bitki örtüsünde yaşayan bu kedigil yırtıcılar insanlar tarafından bilinçsizce avlandığı için sayılarında ciddi bir azalma vardır.

Kızıl Akbaba

Maki ve Bozkır olan yerlerde rastlanan bu hayvanlar ülkemizde yok denecek kadar azdır. En yaygın görüldüğü yerler Ilgaz ve Toros Dağları' dır.

yazar
Kalfa

Burak Mehel

Azbucuk nasıl çalışır?

Azbucuk.com'a Üye ol sayfamızda ücretsiz üye olabilirsiniz, üye olduktan sonra içerikler girebilirsiniz. Unutmayın her girdiğiniz içerikler sitesinden özgünlük kontrolleri yapılır ve %60'ın üzerindeki içerikler onaylanacaktır. Onay işlemleri tamamlandıktan sonra anında 3 TL, 6 TL ve 9 TL içerik başına ücret kazanacaksınız. Kazandığınız bu ücretler hesabınıza aktarılır, 200 TL ödeme eşiği tamamlandığında sisteme kayıt etmiş olduğunuz IBAN hesabına gönderilmektedir.


Yeni Ne Var

Sakın Kaçırma