Elektrik Savaşları (Martin Scorsese - Benedict Cumberbatch - Tom Holland)

Logo
Elektrik Savaşları (Martin Scorsese - Benedict Cumberbatch - Tom Holland)
  • 2168 Okuma
  • 0 Yorum

Biz sinema severlerin heyecanla beklediği bir film olan The Current War - Elektrik Savaşları nihayet geçen hafta ülkemizde vizyona girdi. Filmi bu denli beklenen yapan şey şüphesiz oyuncu kadrosu,oldukça ilgi çekici olan konusu ve elbette yapımcılığını Martin Scorsese'ın yapıyor olmasıydı. 

Martin Scorsese demişken pek yakında vizyona girecek olan Netflix filmi The Irishman'in heyecan ve merakla beklendiğini de aktaralım.

The Current War öncelikle bir dönem filmi ve açıkcası dönemi güzel bir şekilde gözler önüne seriyor. Film, yönetmen Alfonso Gomez-Rejon'un 4. uzun metrajlı filmi ve fena iş çıkarmamış diyebiliriz.Görüntü yönetmeni Chung-hoon Chung çığıraçmasa da izleyiciyi filmin içinde tuttuğunu söyleyebiliriz. 

Filmin konusuna gelecek olursak; 19. yüzyılın sonlarında elektriğin işlevsel şekilde kullanımı için yapılan icatlar ve çalışmaların yanında rakiplerin birbirleriyle olan rekabetini ve onların özel hayatlarını kapsıyor. Bu rekabette bir tarafta belkide dünyanın en ünlü mucidi Thomas Edison diğer tarafta ise zengin sanayici ve mucit George Westinghouse. Filmde Thomas Edison'u Benedict Cumberbatch, George Westinghouse'u Michael Shannon canlandırıyor.  İkili arasındaki rekabet temel olarak Amerika Birleşik Devletleri şehirlerinin aydınlatılması konusunda elektrik dağıtımını kimin üstleneceği üzerine yoğunlaşıyor. Edison elektriğin aktarılması konusunda kendisinin kullandığı doğrudan akım adı verilen akım yolunun kullanılması gerektiğini söylemektedir ve ayrıca kendi icadı olan uzun süre dayanan (13saat) ampullerin kullanılmasını ister. Westinghouseise maliyeti çok daha uygun olan daha az kablo ile elektriğin aktarıldığı alternatif akımın kullanıldığı kendi sistemini şehirlere pazarlamaya çalışmaktadır. Bu rekabette Edison'un hırsı ve bencilliği gözler önüne serilmektedir, bir şeyin en iyisinin yalnızca kendisi tarafından yapılabileceğini söyler adeta. Westinghouse ise oldukça sakin, dürüst, azimli bir iş adamıdır ve aslında Edison'a herkes gibi hayrandır... Filmde kendisine daha az zaman ayrılan ancak etkisi çok büyük olan bir karakter daha bulunuyor o kişi Nikola Tesla'dan başkası değil. Tesla Filmde ABD ye henüz yeni göç etmiş, Avrupai tarzdaki giyimi ve tavırlarıyla görülmekte. Sahip olduğu potansiyeli filmde de bir kaç yerde görmekteyiz. Kendisi çalışmalarını hayata geçirecek mali yeterliliğe sahip değil ve yanında bir süre çalıştığı Edison da Tesla'nın fikirlerinden yararlanmaya yanaşmamaktadır. Tesla'nın bir üniversitede mühendislere ve yatırımcılara yaptığı bir sunumdan haberdar olan Westinghouse Tesla'yı kendisiyle çalışması için ikna etmeye çalışmaktadır. Açıkcası Tesla'yı canlandıran NicholasHoult müthiş bir iş çıkarmış, filmde karakterine en çok uyum gösteren aktör kesinlikle Nicholas Hoult'idi.    

 

Not: Sinemada bir hanımefendiden Tesla'yı konu alan ayrı bir film çıkacağını işittim, doğru olmasını umut ediyorum. Çünkü filmde gerçekten hak ettiğinden daha az bir bölüme sahip. 

Universal TV Remote Control

yazar

Scientia potentia est.