EN SEVDİĞİM VE HER ZAMAN OKUNMASINI TAVSİYE ETTİĞİM YAZARLAR

Logo
EN SEVDİĞİM VE HER ZAMAN OKUNMASINI TAVSİYE ETTİĞİM YAZARLAR
  • 403 Okuma
  • 0 Yorum

EN SEVDİĞİM VE HER ZAMAN OKUNMASINI TAVSİYE ETTİĞİM YAZARLAR 


1) STEFAN ZWEİG


Avusturyalı yazar 1881 yılında dünyaya gelmiştir. 1920'ler ve 1930'lar arasında kariyerinin zirvesine gelmiş yazar  dönemin dünyasının en çok tercüme edilen ve en popüler yazarlarından biriydi. 


Ben yazarla "Satranç" kitabı ile tanıştım ve kitaptan çok etkilenmiştim. Kısa ve hızlı btimesine rağmen karakterin yaşadığı psikolojiyi, duygularını çok güzel işlemişti yazar. O günden sonra diğer kitaplarını da okumaya başladım. Ve her kitabında yazara tekrar tekrar hayran oldum. Kalemi mükemmel ötesi. Karakterlerin duygularını çok güzel işliyor ve okuyucuya aynı duyguları yaşatıyor.


Kitap okumayı seviyorsanız ya da kitap okumak istiyor ve hangi kitapla, hangi yaarla başlamanız gerektiğine karar veremiyorsanız ya da okumak istiyor ve yanlış kitap tercijhleri yüzünden her seferinde kitaplarınız yarıda kalıyorsa tavsiyem Stefan Zweig kitapları ile bu dünyaya yeni bir adım atmanız. Hem kısa olmaları hem etkileyici olmaları ile sizi kitapların içine çektikçe çekecektir.


2) SABAHATTİN ALİ

 

1907 yılında dünyaya gelen yazar edebî kişiliğini toplumcu gerçekçi bir düzleme oturtarak yaşamındaki deneyimlerini okuyucusuna yansıttı ve kendisinden sonraki Cumhuriyet dönemi Türk edebiyatını etkileyen bir figür hâline geldi.


Hepimizin adını çokça duyduğumuz yazarla bir çoğumuz gibi ben de "Kürk Mantolu Madonna" isimli kitabıyla tanıştım. Çoğu zaman çok popüler olan kitapları okumaktan biraz geri dururum çünkü; yorumlarla ve beğeniler yüzünden beklentim çok yükseliyor ve bunun sonucunda beklentimin karşılanmıyor ya da karşılanmamasından korkuyorum. Bu yüzden ki "Kürk Mantolu Madonna" kitabını okumayı çok ertelemiştim. Sonunda okumaya karar verip bitirdikten sonra beni çok etkilemişti. Ve bu kadar zaman okumadığıma pişman olmuştum. 


Sabahattin Ali yine kalemini çok beğendiğim, her kitabını okurken sıcaklığını hissettiğim ve biraz da eskilere olan sevdam yüzünden sanırım o zamanları çok güzel betimlediğini düşündüğüm bir yazar. Stefan Zweig'te söylediğim gibi kitap okuma aşkınızı artırmak, kitap okumaya başlamak istiyorsanız tercih edebileceğiniz yazarlardan biridir Sabahatiin Ali.


3)OĞUZ ATAY


1934 yılında dünyaya gelmiştir. Oğuz Atay, Tutunamayanlar'ın 1971-72'de yayımlanmasından sonra, önemli bir tartışmanın odak noktası oldu. Bu romanıyla 1970 TRT Roman Ödülü'nü kazandı. Roman, Oğuz Atay'ın 20. ölüm yıldönümü olan 1997 yılında UNESCO tarafından 20. yüzyıl Türk edebiyatının en seçkin eseri olarak seçilmiştir.


Okuması dilini anlaması zor olan yazarlardan biridir Oğuz Atay. Ama her ne kadar diğer yazarları çok beğensem de beni en çok etkileyen, adını duyduğumda heyecanlandığım tek yazar. Benim için her zaman yeri apayrıdır. Kalemi biraz ağır olduğu için her cümlesini anlamak, her kitabını okumak diğer yazarlar kadar kolay değildir. Her cümlesi, her sözü, her kelimesi bambaşka anlamlar taşır. Özellikle "Tutunamayanlar" kitabını okumak ve anlamak bence her yiğidin harcı değildir. Okumuş olmama, çok beğenmiş, etkilenmiş olmama rağmen "Acaba gerçekten anlayabildim mi?"  diye düşündüğüm çok olur ve bu yüzden kendimi hazır hissettiğimde ikinci-üçüncü kez okuyacağıma eminim.


Diğer yazarlar gibi yeni başlayanlara tavsiye edebileceğim bir yazar değil fakat kendini bu ağır edebiyata hazır hissettiğinde herkesin muhakkak okumasını tatmasını tavsiye edebileceğim bir yazar.


4) DOĞAN CÜCELOĞLU


1938 yılında dünyaya gelen yazar 1980-1996 yılları arasında ABD'nin Fullerton şehrindeki Kaliforniya Eyalet Üniversitesinde görev yaptı; kırktan fazla bilimsel makale yayımladı. 1990'lardan itibaren Türk insanının duygu, düşünce ve davranışlarını bilimsel psikoloji kavramları ile inceleyen Türkçe kitaplar yayımladı. 1992'de yayımlanan İçimizdeki Çocuk adlı kitabı, onun en popüler kitaplarındandır.


Yazıma bir de kişisel gelişimci ekleyerek son vermek istedim. Doğan Cüceloğlu benim hayranlık duyduğum, çok sıkı takip ettiğim, kendime idol olarak seçtiğim bir psikologtur. Kitaplarını okumak ve söyleşilerini dinlemek her zaman için bana sakinlik verir, sanırım içinde ki sakinlik, dinginlik kalemine ve konuşmasına çok fazla yansıdığı için. En son yayınladığını kitabını sipariş ederken imzalanmış kitapları da satışta vardı çok ikilemde kalmıştım ve sonunda kendim bir söyleşisinde imzalatırım diyerek imzasız kitabını almıştım. Aradan çok uzun süre geçmeden vefat haberini aldık ve sanki çok yakınımdan birini kaybetmişim gibi çok üzülmüştüm. Ve kitabını uzun süre okuyamamıştım çünkü biliyordum ki bu son kitabıydı, devamı gelmeycekti ve ben onunla vedalaşmak zorunda kalacaktım. Aradan uzun zmana geçipte yas sürecini atlatınca anca okuyabilmiştim.


Kişisel gelişim okumak istiyor ya da psiklojiye ilginiz olduğunu düşünüyorsanız mutlaka kitaplarını okumanız gereken bir yazar. Her kişisel gelişim kitabını okumak insana fayda vermez ya da ters etki yapar ama Doğan Cüceloğlu kitapları kesinlikle okunması gereken, herkese faydalı olacak eserlerdir.


Beni etkileyen, beğendiğim daha birçok yazar olmasına rağmen yazıma burada son vereceğim. Belki ilerleyen zamanlar da diğer yazarlar hakkında da fikirlerimi eklerim. Sizlere bir yol gösterici olmaktan, faydalı olmaktan çok memnun olurum. Eklediğim yazarlar arasında sizin de okuduklarınız, beğendiğiniz ya da beğenmediğiniz varsa yorumlarda düşüncelerinizi belirtmeniz beni mutlu eder. Herkese mutlu günler. :)

yazar

Hem okur hem öğretir..