ENTROPİ VE FAZ UZAYI

Logo
ENTROPİ VE FAZ UZAYI
  • 161 Okuma
  • 0 Yorum

Entropi termodinamik alanında çok önemli bir şeydir, 2. ve 3. yasanın arkasındaki temel fikirdir. Entropi bir sistemdeki atomların sahip olabileceği muhtemel düzenlemelerin bir ölçüsüdür  entropi bir belirsizlik, rastgelelik ölçüsüdür  bir nesnenin entropisi ne kadar yüksekse o nesneyi oluşturan atomların durumları hakkında o kadar belirsiziz, çünkü karar verecek daha fazla durum var. Bir fizik yasası, bir nesnenin veya sistemin entropisini küçültmek için gerekli olduğunu söyler; İş olmadan, entropi asla küçülmez - her şeyin yavaşça düzensizleştiğini söyleyebilirsiniz (daha yüksek entropi).

Faz uzayı bir sistemin olası butun hallerini içinde barındıran uzay (her nokta bir hal). dinamik herhangi bir sistem faz uzayında hareket eden bir nokta olarak ifade edilebilir. fizikte en geleneksel faz uzayı, bir eksenine konum diğer eksenine momentum konulmuş olandır ama bunun pek çok başka türlüsü de vardır.

Kaynak:https://simple.wikipedia.org/wiki/Entropy

Kaynak 2:https://eksisozluk.com/faz-uzayi--911513

yazar

lise öğrencisiyim bilime ilgiliyim

Azbucuk nasıl çalışır?

Azbucuk.com'a Üye ol sayfamızda ücretsiz üye olabilirsiniz, üye olduktan sonra içerikler girebilirsiniz. Unutmayın her girdiğiniz içerikler sitesinden özgünlük kontrolleri yapılır ve %60'ın üzerindeki içerikler onaylanacaktır. Onay işlemleri tamamlandıktan sonra anında 3 TL, 6 TL ve 9 TL içerik başına ücret kazanacaksınız. Kazandığınız bu ücretler hesabınıza aktarılır, 200 TL ödeme eşiği tamamlandığında sisteme kayıt etmiş olduğunuz IBAN hesabına gönderilmektedir.


Yeni Ne Var

Sakın Kaçırma