Erişebilirlik Nedir?

Logo
Erişebilirlik Nedir?
  • 904 Okuma
  • 0 Yorum

Erişebilirlik kelime anlamı itibari ile bir şeye ulaşmayı ifade etse de teknolojik ürünlerin hayatımıza girişi sonrasında daha farklı kavramlarla birbirine bağlantılı bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Günümüzde genç yaşlı hemen herkesin kullandığı erişebilirlik kavramı teknolojik ürünlerin birine ulaşma işlevini yerine getirmesini anlatır. İnternet ile ilgili bir kavram olarak değerlendirildiğinde ise erişebilirlik herkesin tek bir çatı altında buluşabilmesini ifade eder. Kitlenin özelliği ve herhangi başka bir kıstası göz önünde bulundurulmadan herkese ulaşmayı ifade eden bu kavram eşit ve adil bir şekilde dağılması gereken bir kavramdır. Bu anlamda web siteleri başta olmak üzere internet aleminde var olan her platform içerik oluştururken her kitleyi kapsayan içerikleri oluşturmayı ve yayınlamayı tercih etmelidir.

Erişebilirlik Konusunda Önemli Hususlar

Her bireyin eşit bir şekilde ulaşabileceği içerikler konusunda web platformlarının dikkat etmesi gereken pek çok husus bulunur. Bu anlamda erişebilirlik basite alınmaması gereken ciddi bir konudur. Bu konu işlenirken şu hususları dikkate almak gerekir.

·         Birleştirici ve bütünleştirici bir şekilde oluşturulması gereken içeriklerin esas amacı her kitleye erişmek olmalıdır. Bu noktada özellikle engelliler göz önünde bulundurulmalı ve her insana hitap eden içerik türleri web platformunda mevcut olmalıdır.

·         Hitap edilen kitlenin talep ve ihtiyaçları doğru bir şekilde değerlendirilmeli ve içerikler bu yönde oluşturulmalıdır. Örneğin görme engelli bir birey için sesli içeriklerin oluşturulması gerekir.

Erişebilirlik Kısayolu

Erişebilirlik kısayolu engellilerin web sitelerinde dolaşırken işlerine en çok yarayan unsurlardan bir tanesidir. Bu anlamda erişebilirlik kısayolunu kullanarak Talkback adı verilen bir araç açılarak görme engelliler işlerini kolaylaştırabilmektedir. Bu kısayolun aktifleştirilmesi adına yapılacak ilk şey cihaz ayarları kısmından kısayolun kullanılması için gerekli aktifleştirmenin yapılmasıdır. Daha sonrasında erişebilirlik seçeneği aktif edilip söz konusu kısayolun araç çubuğunda görünürlüğü sağlanır. Kısayolun kullanımı için ses tuşlarına 3 saniye boyunca basılı tutulmalıdır. Bu durumda aktif hale getirilen kısayol görme engellilerin işini kolaylaştıran bir hale gelir. Siz de görme engelli bir birey için oldukça kullanışlı olan bu kısayolu kullanmayı deneyebilirsiniz.

Score! Match

yazar
Kalfa

Hazal Kanmaz