Evrenimizde Kaç Tane Yıldız Var?

Logo
Evrenimizde Kaç Tane Yıldız Var?
  • 1331 Okuma
  • 0 Yorum

Evrenimizde kaç yıldız olduğunu çıplak gözle veya gelişmiş teleskoplarla sayarak öğrenmeye çalışmak, harcanacak zamanın büyüklüğünden dolayı imkansız görünüyor. Peki gökbilimciler bu sorunun cevabını nasıl buluyor?

Bu cevaba ulaşmanın yolu; tipik bir galaksideki ortalama yıldız sayısını galaktik kütle üzerinden belirlemek ve bu sayıyı evrendeki tahmin edilen galaksi sayısıyla çarpmak.

Yapılan bazı araştırmalar sonucu ortaya çıkan tahminlere göre Samanyolu Galaksisi Güneş’ten 100 milyar kat daha ağır. Bu da demek oluyor ki galaksimizde Güneş gibi 100 milyar yıldız var (bu sayı Güneş’in kütlesiyle karşılaştırma sonucu bulunduğundan değişkenlik gösterebilir çünkü galaksimizde tam olarak kaç yıldızın kütlece Güneş’ten büyük veya küçük olduğunu bilmiyoruz). Büyük bir sayı olduğunu düşünebilirsiniz ama evrendeki galaksi sayısının yanında pek de büyük değil…

Yıllar içinde yürütülen çalışmalar dahilinde Hubble Uzay Teleskopu tarafından elde edilen görüntülerde küçük noktalar halinde galaksiler belirlenmiştir. Örneğin 1995 yılında alınan görüntüler sayesinde Büyük Ayı Takımyıldızı bölgesinde yaklaşık 3000 galaksi sayılmıştır. 2012’de Hubble Uzay Teleskopu’nun ultra derin alan görüntülerinin* birleştirilmesi ve daha detaylı çalışmalarla Fornax Takımyıldızı bölgesinde yaklaşık 5,500 galaksi belirlenmiştir. Şu an mevcut güncel bilgilere göre evrendeki galaksi sayısı yaklaşık 10 trilyon olarak bulunmuştur.

Samanyolu Galaksisi’nde bulunan 100 milyar yıldız bilgisinden yola çıkıp bu sayıyı evrendeki galaksi sayısı olan 10 trilyon ile çarparsak karşımıza 1,000,000,000,000,000,000,000,000 sayısı çıkıyor. Daha sade bir şekilde ifade etmek istersek, evrenimizde yaklaşık 10^24 tane yıldız olduğunu söyleyebiliriz.

*Ultra derin alan görüntüsü: Uzayın bir bölgesinden elde edilen görüntülerin bir araya getirilmesiyle oluşan büyük görüntü


ZAMAN AYIRIP OKUDUĞUNUZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM..