Facebook ile Amazon’dan tarihi karşı saldırı

Logo
Facebook ile Amazon’dan tarihi karşı saldırı
  • 527 Okuma
  • 0 Yorum

İnsanlık adına tehlike saçan ve Deepfake olarak ünlenen yüz değiştirme sistemi, birçok kişiyi üzmeye devam ediyor. Ayrıca kötü niyetli kişilerin elinde iftira makinesine dönüşen yazılım, ünlülerin gündemini de meşgul etmişti.

Üstün bir kopyalama yeteneğine sahip olan yazılım, bir kişinin yüzünü olduğu gibi kopyalıyor ve kopyalanan yüzün başka fotoğraflarda veya videolarda kullanılmasına olanak sağlıyor.

Amazon ile Facebook Deepfake tehlikesini bitirecek

Deepfake Detection Challenge adı ile anılan operasyon, Amazon tarafından sağlanması planlanan teknik ve maddi destekler sayesinde hayat kurtaracak. Yapay zeka uzmanları eşliğinde yürütülecek olan operasyonun maliyeti 1 milyon dolar.

Kozlarını birleştiren 2 büyük şirket, 2 profesörden yardım alacak. Bulut teknolojisinin önemli bir rol oynayacağı bu tarihi hamle, uzun soluklu olacak. Zira Facebook, kendi araştırma görevlilerine analiz edilmek üzere video örnekleri gösterecek.

Operasyon, 5000 video örneğinin incelenmesi ile başlayacak. 100.000’den fazla örneğe sahip olduğunu söyleyen sosyal medya platformu, aralık ayında düzenlenmesi planlanan bir konferansta ilgili konu hakkında bilgiler verecek.

Bu altyapının kullanıldığı videoları tespit etmek amacı ile başlatılan operasyonu destekleyen diğer büyük oluşumlar şu şekilde: MicrosoftMassachusetts Teknoloji EnstitüsüNew York Times ve Oxford Üniversitesi.

FUTBIN

yazar

adım ümit teknoloji ve rap müzikle yakından ilgiliyim gülmeyi eğlenmeyi seven araştırmacı bir kişilik.