Favicon Nedir?

Logo
Favicon Nedir?
  • 1842 Okuma
  • 0 Yorum

Favicon; internet kullanıcılarının çoğunun aşina olduğu ancak adı anıldığında kimsenin anlayamadığı bir kavramdır. Favicon’un ne olduğunu açıklamak gerekirse aslında bir amblem ya da logo olarak ifade edilebilir. Favorites ve icon kelimelerinin birleşimi ile oluşmuş bu simge web sayfalarına giriş yapıldığında tarayıcının sol köşesinde gözükür.

Genellikle web sayfasını temsil eden logo, işaret veya harflerden oluşur. SEO ve kurumsallık noktasında hassas olan çoğu web sayfası tarafından kullanılan bu simge web sayfası için pek çok avantaj sağlar.

Özellik olarak 16*16 boyutunda olan bu logoların etkileyici ve akılda kalıcı olması oldukça önemlidir. Görsel açıdan web sayfasının zenginleştirilmesini sağlarken web sayfanıza kurumsal bir hava katar. Web sayfanızın adresini hatırlamakta zorluk yaşayan kimseler için favicon tanınırlığın artmasını sağlar.

Favicon Fayda Sağlar mı?

Bir web sayfasına sahip olan veya olmak isteyen hemen herkesin amacı web sitesinin trafiğini arttırmaktır. Ancak bu, öyle hemen gerçekleşecek bir şey olmadığından bu konuda çaba harcanması gerekir. Bu çabada ise favicon büyük rol oynar. Peki, bu simgenin web sayfaları için sağladığı avantajlar nelerdir? Buyurun inceleyelim!

·         Sağladığı en büyük faydalardan bir tanesi tanınırlığın artmasıdır. Özellikle web sayfanız sık kullanılanlar kısmına eklendiğinde bu simge sayesinde hemen ayırt edilebilecektir.

·         Masaüstünde web sayfanızın kısa yolunu oluşturan kimselerin bilgisayarında sizin belirlediğiniz ve web sayfanızı yansıtan logo/amblem/simge olacaktır.

·         Kaliteli ve üzerine çalışılmış bir görüntüye sahip olması ile web siteniz diğerlerinden ayrılacaktır.

·         Küçük ama önemli bu ayrıntı insanların web sayfasına bakışını değiştirecektir.

Favicon Tercihi Nasıl Olmalıdır?

Web sayfanızı yeni kuruyorsanız web sayfası kurarken yapılması gerekenler arasına ilk sıralara alacağınız şey doğru ve kaliteli bir icon tercihi olacaktır. Peki, favicon seçerken nelere dikkat edilmelidir? Öncelikle iconun sizi doğru temsil edip etmediğinden emin olmalısınız. Nitekim bu sizin markanız gibi kabul edilecektir.

Sizi doğru bir şekilde temsil eden simge seçimi yaptıktan sonra görsel açıdan bozulmaya mahal vermeden web sayfanıza iconu eklemelisiniz. Iconu ekledikten sonra geri dönüşlerin olumlu olacağını siz de göreceksiniz.

PLAYit

yazar
Kalfa

Hazal Kanmaz