Fenerbahçe – Galatasaray Rekabeti

Logo
Fenerbahçe – Galatasaray Rekabeti
  • 221 Okuma
  • 0 Yorum

Türk futbolunun en büyük 2 takımı Fenerbahçe ve Galatasaray arasındaki rekabet sadece Türk futbolunun değil aynı zamanda dünya futbolunun da en eski rekabetlerinden biridir. 1905’te kurulan Galatasaray ile 1907’de kurulan Fenerbahçe arasında oynanan ilk mücadele 1909 yılında Papazın Çayırı adı ile anılan ve daha sonra Fenerbahçe Şükrü Saraçoğlu Stadyumu’nun kurulacağı mekânda oynanmıştır. Bu özel maçta karşılaşan iki ezeli rakip arasındaki mücadeleyi Galatasaray 2-0 kazanmış ve böylelikle 109 yıllık mücadele başlamış oldu. Bu maçın ardından oynanan mücadeleler Türk Futbol tarihinin en önemli ve değerli maçlarına sahne olurken bu rekabet şu anda dünyada merakla takip edilir.

Fenerbahçe ve Galatasaray Tarihi

Siyah Çoraplılar adı ile kurulan ve sorasında Fenerbahçe adını alan spor kulübünün renkleri başlangıçta sarı ve beyazdır. Ancak zaman içinde renklerde yaşanan değişimle Fenerbahçe’nin renkleri sarı ve lacivert olmuştur. Türk futbolunda resmi ilk şampiyon ve Türkiye liglerinde en çok şampiyon olma unvanı taşıyan Fenerbahçe 28 şampiyonluğa sahiptir. En son şampiyonluğunu 2013-14 sezonunda Ersun Yanal önderliğinde yaşayan Fenerbahçe uzun süredir şampiyon olamıyor.

1905 yılında Mekteb-i Sultani’de bir grup öğrenci tarafından kurulan Galatasaray Türkiye’nin Avrupa’daki en başarılı takımıdır. 1959 yılından sonra başlatılan Lig’de en çok şampiyonluğa sahip Galatasaray 22 kez şampiyon olmuştur. Türkiye liglerinde Fenerbahçe’den sonra en çok şampiyon olan 2. Takımdır. Galatasaray son şampiyonluğunu Fatih Terim önderliğinde geçtiğimiz sezon yaşamıştır.

Galatasaray – Fenerbahçe Maçı

Bu sezon Spor Toto Süper Lig Cemil Usta Sezonu 6. Hafta mücadelesinde karşılaşacak iki takım arasında oynanacak mücadele ezeli rakipler arasındaki oynanacak maçların bir başka perdesi olacak. Sezona iyi bir başlangıç yapan ve Ersun Yanal önderliğinde şampiyonluk hayalleri kuran Fenerbahçe ile Fatih Terim liderliğinde lige kötü başlayan Galatasaray Ali Sami Yen Spor Kompleksi Türk Telekom Arena’da karşılaşacak. Liderlik yolunda önemli karşılaşmalardan bir tanesi olacak mücadeleyi dünya basınından pek çok medya organı takip edecek. Fenerbahçe – Galatasaray rekabetin bir başka halkası olacak bu karşılaşma spor tarihimizin de önemli bir mücadelesi olacak.

yazar
Kalfa

Hazal Kanmaz

Yeni Ne Var

Sakın Kaçırma