Trendler

Wordpress Eski Düzenleyiciye Geri Dönmek

Kredi Notunu Yükseltme Yöntemleri

Freelancer Nedir? Nasıl Çalışılır?

Freelancer Nedir? Nasıl Çalışılır?

 

Freelancer kelime anlamı olarak “bağımsız yazar” anlamına gelmektedir. Hiçbir şirkete bağlı olmadan istediğiniz yerden, evden, kafeden ve sokaktan çalışmak isteyenlerin seçtiği meslek türüdür. Eskiye göre bu zamanlarda çok popüler hale gelmiştir. Bu kadar popüler olmasının sebebi artık insanların rahat çalışma isteğiyle yanıp tutuşmasıdır. Peki freelancer nedir? Bu sorunun cevabını birlikte bu yazımızda öğreneceğiz.

Freelancer Çalışmanın Ne Gibi Avantajları Var?

Freelancer

Freelancer çalıştığınız durumda belirli bir çalışma saatiniz yoktur. İstediğiniz saatte işe başlayarak istediğiniz saatte ara verebilirsiniz. Sabah 9’da evden çıkarak işe gitmek gibi bir derdiniz bulunmamaktadır. Eğer büyükşehirde yaşıyorsanız işe gitmek için onca yol çilesi çekmek gibi bir derdinizde olmayacaktır. Herşey sizin isteklerinize göre şekillenir. İsterseniz tüm işleri bir güne sığdırarak geri kalan tüm günlerde yatabilirsiniz. Geçmişte “serbest meslek” olarak bilinen şey işte tam olarak budur.

Freelancer Çalışmanın Dezavantajı Var mı?

Freelancer

Her güzel şeyin kusuru olduğu gibi bununda var. Artık insanların hayat güvencesi haline gelen sigortanız olmayacaktır. Eğer sigortalı olmak istiyorsanız düşük bütçeli bir şahıs şirketi kurarak Bağ – Kur lu olabilirsiniz. Belirli bir çalışma saatiniz olmadığı için müşterileriniz sürekli sizi sıkıştıracaktır. Artık sizde bir yerden sonra neyim ben? sorusunu kendinize sormaya başlayacaksınız. Resmi bir sözleşmeniz olmayacağı için müşterileriniz ile anlaştığınız işlerin yarıda kesilme ihtimalide olacaktır. Asıl kötü tarafa gelmek gerekirse siz kendi işinizin patronu olduğunu düşünürken aynı zamanda çaycısıda olduğunuzu bilmelisiniz.

Freelancer Olarak Hangi İşleri Yapabilirim?

Freelancer

Son zamanlarda ülkemizde popüler hale gelen bu meslek en fazla çalışma olanağını bilişim sektöründe buluyor. Yazılım, web, içerik gibi projeler tam olarak bu mesleğe göre şekillenmektedir. Kolay gibi görünse de zor olan makale yazarlığı bile yaparak kaydedeğer paralar kazanmanız mümkündür. Web konusunda aklınıza gelebilecek birçok alanda freelancer olarak çalışmanız mümkündür.

Freelancer İşleri Nereden Bulabilirim?

Bu tür işleri freelancer forumları, freelancer iş almak için oluşturmuş mobil uygulamaları kullanarak bulabilirsiniz. Müşterileriniz ile anlaşmadan önce kendinize bir çalışma prensibi oluşturmayı kesinlikle unutmamalısınız.

yazar

Burak Mehel - Editör

Merhaba, adım Burak. Dokuz Eylül Üniversitesi İktisat Programı 3. Sınıf öğrencisiyim. Çoğu alanda incelediğim konular ile ilgili tamamen kendi fikirlerime dayalı yazılar yazmaktayım. Bilgi paylaşımına verdiğim önem sebebiyle tüm öğrendiklerimi sizinle paylaşıyorum. Gündemde bulunan güncel içeriklere kolay yoldan ulaşmak için yazılarımı takipte kalmalısınız.

Yorumlar

Bir yorum bırak

Kesinlikle email adresiniz paylaşılmaz!

Yeni Ne Var

Sakın Kaçırma