Genel Dünya Tarihi Kısa Özeti

Logo
Genel Dünya Tarihi Kısa Özeti
  • 1024 Okuma
  • 0 Yorum

Her insan yaradılıştan gelen bir merak duygusuna sahiptir.Miktarı her ne kadar değişkenlik gösterse de bu merak denilen duygu geçmişten günümüze insanlığı hayatta tutmuştur.Bilmiyorum ama kendime dönüp baktığımda bu duyguyu çevremdeki diğer insanlara göre daha fazla buluyorum.Haliyle merakımı cezbeden konulardan birisi de üzerinde yaşıyor olduğumuz bu gezegen.Bu yüzden dünyamızın tarihini detaylarıyla anlatan bir kitap buldum ve hali hazır bu karantina günlerinde okumak için bolca fırsatım oldu.Eğer sizin de içinizde benim gibi merak duygunuz yüksekse gelin hep beraber dünyanın genel tarihini size kısaca maddeler halinde okuyalım.Detay vermememin sebebi de şimdi aşağıda yazacağım maddeleri sizin de kendi kaynaklarınızla araştırmanız.Böylece hazır bilgiye erişmektense araştırıp bilgiyi daha derinlerden çıkarmanın verdiği hazzı siz de yaşamış olursunuz.


harita

1) Big Bang: Nam-ı değer Büyük Patlamanın gerçekleşmesi 20 milyar yıl önce

2) Dünya oluşumu: Büyük Patlamadan sonra Dünya’nın şeklini alaması ve ortaya çıkması 4.6 milyar yıl önce

3) İlk Tek Hücreliler: Mavi-yeşil alglerin ortaya çıması 1.5 milyar yıl önce

4)İlk Sürüngen: Bugün alışık olduğumuz sürüngenlere benzemese de sudan karaya çıkan ilk sürüngenin oluşması 250 milyon yıl önce

5) İlk Dinazor: Bir zamanlar Dünya’yı yöneten bu vahşi ve güçlü çocuklar tam tamına 200 milyon yıl önce

6) Patlama & Dinazor Nesli Tükenmesi: Tek dinazorun bile hayatta kalmadığı büyük patlama 65 milyon yıl önce

7) İlk Memeliler: Memeli dediysem hemen yunus gibi, insan gibi bir şey düşünmeyin baya basit faremsi bir canlı ortaya çıkması 65-53 milyon yıl önce

8)İlk Primatlar: Büyük büyük büyük atalarımız 60 milyon yıl önce (dikkat ettiyseniz hala milyonlarca yıl öncedeyiz, 1.000.0000 ve katları!)

9) Neanderteller ve Avrupa’ya Göçleri – Neanderteller’i modern insandan bir alt versiyonu olarak düşünebilirsiniz. Avcılık, toplayıcılık yapıyor ve alet kullanabiliyorlar. 200.000 yıl önce (gene dikkat ettiyseniz milyonlardan çıkıp yüz binlere gelebildik şükür)

evrim

10) Modern İnsan: Yani bildiğin sen, ben. 100.000 yıl önce! Dile kolay 100.000 yıl.

11) İlk Müzik Enstrumanı: Lire benzeyen ilk müzik enstrumanı 45.000 yıl önce bulundu ve günlük hayatın sevilen bir parçası haline geldi.

12) Tarım: Müzik aletini bulan, çalan oynayan bizler tarım yapıp yerleşik ve güvenli yaşayabileceğimizi tam 37.000 yıl sonra MÖ 8000’lerde bulduk. Dünya tarihinde en çok şaşırdığım nokta budur. Avcılık, toplayıcılıkla geçin. Sürekli yemeğinin peşinde göç et, mağara yoksa vahşi hayvanlara yem ol. Tarım yapmak aklına gelmesin ama lirini çal oyna. Tebrikler bize!

13) Medeniyet: Dünya’nın çeşitli kıtalarında medeniyetlerin, şehir devletlerin, ilk hukun, dillerin, kültürlerin vb. oluşması MÖ 8000-5000 arası


Lütfen yukarıda verdiğim maddeleri araştırın.Detaylarına indiğinizde dünyanın ne kadar gizemli,tarihin ne kadar insanı içine çektiğini göreceksiniz.Ezberlemeye çalışmayın sadece öğrenin.Tarihle kalın,evde kalın..

yazar
Yamak

ilhan bayrak

Geçmişi bilmeden Geleceği yorumlayamazsın. Tarihi çevir :)