GitHub Nedir? Nasıl Kayıt Olunur?

Logo
GitHub Nedir? Nasıl Kayıt Olunur?
  • 2092 Okuma
  • 0 Yorum

Github Nedir?

 

Github, webmasterların ve yazılımcıların her seferinde girip bilgi toplamaktan bıkmadığı bir internet arşividir. Herhangi bir projeniz var ise bu projeyi tamamlamakta kendinize takım arkadaşları bulabilirsiniz. Bu takım arkadaşlarının ülkesi de pek önem arz etmemekte dünyanın her yerinden olabiliyorlar. Ayrıca oluşturduğunuz bir projenin bu konuyla alakalı birçok kişi tarafından değerlendirilmesini sağlayabilirsiniz. GitHub üzerinde insanların paylaştığı kodlar ile kendinizi ilgili konuda fazlasıyla geliştirebilirsiniz. Sadece yapmanız gereken GitHub’a kayıt olarak gerektiğinde oradan yardım istemektir.

GitHub

 

 

GitHub’a Nasıl Kayıt Olabilirim?

 

GitHub’a kayıt olmanız için yapmanız gereken ekstra bir şey bulunmamaktadır. Sadece sitesine girerek üye ol bölümünden bu işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Sonrasında isterseniz GitHub’un  Mac ve Windows için geliştirdiği uygulamasını indirebilirsiniz. Bu uygulama sayesinde birçok işleminizi daha hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

 

 

GitLab Nedir?

 

GitLab, GitHub kullanıcılarına sağlanan tüm işlemlerin tamamını sunan bir bulut servisi benzeridir. Bu servis ile açık kaynak projelerinizi kontrol edebilirsiniz. Üstelik GitLab ücretsizdir. GitLab servisinin kurum üçerisinde bulunan kişilerin erişmesini sağlayacak formülleri de bulunmaktadır. Bu sebeple büyük firmalar olsun yazılımcılar olsun GitHub’un sağladığı tüm avantajlardan her türlü yararlanmaya çalışıyorlar.

Git

 

 

Git Komutları Nelerdir?

 

Git Komutları hakkında bilgi sahibi olursanız, projelerinizi en iyi şekilde yönetebilirsiniz.

git config : Kullanıcı adı, mail gibi yapılandırma ayarlarını yapacağınız komuttur .

git config —global user.name “Burak”

git config —global user.email [email protected]

git init : init komutu, bulunduğumuz dizini bir Git repository’si haline getirir ve .git uzantılı bir dizin oluşturur. Daha sonra bu repository’yi uzaktaki bir sunucuya gönderebilirsiniz.

Örnek vermek gerekirse , kök dizinde Projem adlı bir proje klasörü oluşturalım. Daha sonrada bu dizinde bir Git repository’sini oluşturalım. Aşağıdaki komutları sırasıyla yaptığınızda terminal de en altta ki satırda olduğu gibi bir açıklama gösterilecektir. “Belirtilen dizinde boş bir Git repository’si oluşturuldu.”

mkdir Projem

cd Projem

git init

Initialized empty Git repository in /home/ozel/Projem/.git/

git add : add komutu belirttiğimiz bir dosyayı ya da tüm projeyi çalışma dizinine ekler.

Yani commit’lenmeye (işlenmeye) hazır hale getirir.

Bunun gibi kodları öğrenmek için GitHub'un kendi hazırladığı kod bankasına göz atabilirsiniz.

 

8 Ball Pool

yazar
Kalfa

Burak Mehel