Google Adsense ile Para Kazanmak Mümkün mü?

Logo
Google Adsense ile Para Kazanmak Mümkün mü?
  • 725 Okuma
  • 0 Yorum

 

 

Google Adsense ile para kazanmak son dönemlerde herkes tarafından merak edilen konuların başında gelir. İnsanların internet üzerinden çeşitli şekillerde para kazanmaya çalışmaları ve reklam çalışmalarının git gide önemini arttırması Google Adwords ve Google Adsense gibi kavramların insan hayatına daha da yerleşmesine neden olmuştur. Kimileri için PR yapmak kimileri için de para kazanmak anlamında gelen bu kavramlar sayesinde para kazanmak mümkün. Nasıl mı?

Google Adsense ile para kazanmak için öncelikle bir blog sayfanızın olması gerekir. Kaliteli ve SEO kurallarına uygun bir şekilde hazırlanmış içeriklerle dolu blog sayfanız Google ve Google Adsense kaydı sayesinde para kazanabileceğiniz bir mecraya çevirebilirsiniz.

Google Adsense ile Para Kazanma Sistemi

Google Adsense ile para kazanmak için ilk adımları attıktan sonra belirli anahtar kelimelerde analizler ve çalışmalar yaparak web sayfanızı sürekli aktif tutmanız gerekir. Nitekim bazı işletme ve firmalar Google Adwords sistemi üzerinden belirli kelimelere yatırım yapar. Bu kelimelerle yayınlanan reklamlar işletme ve firmaların tanıtımını yaptığı gibi tıklanma başı işletme sahibine maliyet Google Adsense yayıncısına ise kazanç olarak geri döner.

Google Adsense ile para kazanmak daha açık bir ifade ile Google Adwords üzerinden reklam veren kişilerin reklamlarına sizin sayfanızdan tıklanması halinde ortaya çıkan kazanç durumudur. Peki, para kazanabileceğiniz anahtar kelimeleri nasıl belirlersiniz? Google Adsense ile para kazanmak için en ideal anahtar kelimeler neler? İşte cevapları!

Google Adsense ile Para Kazanmak ve Anahtar Kelime

Google Adsensi ile para kazanmak istiyorsunuz ama anahtar kelime tercihini nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız izleyeceğiniz adımları tek tek sıralıyoruz. İlk olarak blog sayfanızın hizmet verdiği alan ile ilgili anahtar kelime kullanmanız gerektiğinin farkına varmalısınız. Sonrasında Google Search Console, Semrush vs. gibi anahtar kelime analizi yapabileceğiniz sistemler hakkında bilgi edinmelisiniz. Bu işlemleri tamamladıktan sonra kelime avına çıkmaya hazırsınız.

İlk olarak sayfanıza rakip olarak gördüğünüz blog sayfalarının yazdığı konuları okuyarak manuel bir biçimde önemli gördüğünüz anahtar kelimeleri not almalısınız. Not aldığınız anahtar kelimeleri yukarıda anılan Google Search Console, Semrush vs. gibi programlarla analiz etmelisiniz. Analiz sürecinde dikkat etmeniz gereken temel hususlar Volume, CPC ve KD olmalıdır. Yani sırasıyla aranma hacmi, anahtar kelimenin kazandıracağı tahmini miktar ve anahtar kelimede rekabet oranı.

Manuel bir şekilde not aldığınız anahtar kelimeleri yukarıdaki 3 kritere göre değerlendirerek analizden geçenleri anahtar kelime listenize yazmalısınız. Ancak burada dikkat etmeniz gereken husus kısa anahtar kelimeler yerine longtail anahtar kelime seçimi olmalıdır. Bu konularda hassasiyet göstererek yazacağınız özgün içerikler sayesinde para kazanma konusunda ciddi adım atmış olursunuz. Peki, bu yeterli mi elbette hayır!

Google Adsense ile Para Kazanmak için Yapılacaklar

Google Adsense ile para kazanmak hemen herkesi cezbetse de bu işlemi herkesin başarması mümkün değildir. Buradaki asıl zorluk detaylı bir şekilde blog sayfasını hazırlamak ve güncel tutmaktır. Bu anlamda aşağıdaki adımları özenle takip etmek Google ile para kazanmak için önemlidir.

1.       İçerik Açısından Zengin Bir Sayfa

İçeriklerinizin kaliteli bir şekilde sayısını arttırmanız hedeflediğiniz kitleyi arttıracağından bu konuda özenli olmanız Google Adsense ile para kazanmak için anahtar rolü oynar. Ancak içerik sayısını arttırırken kesinlikle kalitesiz ve duplicate contentlerden kaçınmanız gerekir.

2.       Kaliteli Web Sitesi

İçerik kalitesi kadar önemli bir husus web sayfasının alt yapı ve üst yapısının kaliteli olmasıdır. Çoğu insan tarafından göz ardı edilen bu husus Google Adsense ile para kazanmak için önemlidir.

3.       Anahtar Kelime Analizi

Yukarıda açıkladığımız anahtar kelime analizine ek olarak longtail seçimini doğru yapmalısınız. Örneğin bu içeriği yazarken Google Adsense ile para kazanmak yerine sadece Google Adsense kelimesi seçilmiş olsaydı çok daha az bir kitle hedeflenmiş olurdu.  Nitekim Google Adsense ile para kazanmak anahtar kelimesi kullanılarak Google Adsense anahtar kelimesinden çok daha fazla kişiye ulaşma imkânı elde edilir.

4.       Sayfa Odağı

Blog sayfası ile amacınız Google Adsense ile para kazanmak olsa da temel hedefiniz bu olmamalı. İnsanlara iyi içerikler sunarak bu amacı gerçekleştirebileceğinizi unutmamalısınız. Kaliteli içeriği bir araç olarak kullanıp amacınıza kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Aksi takdirde içerik kalitesi çok düşük olur.

 

 

yazar
Kalfa

Hazal Kanmaz

Yeni Ne Var

Sakın Kaçırma