Google’ın Huawei Android kısıtlamaları: sizin için ne anlama geliyor?

Logo
Google’ın Huawei Android kısıtlamaları: sizin için ne anlama geliyor?
  • 388 Okuma
  • 0 Yorum

Google’ın Huawei’nin Android güncellemelerine gelecekteki erişimini engellediği haberi - hem uygulamalar hem de zamanında güvenlik güncellemeleri için - yalnızca Çinli akıllı telefon üreticilerinin iş dünyasının geleceği hakkında şüphe bırakmıyor, aynı zamanda küresel geleceğe yönelik çeşitli etkileri olabilir akıllı telefon pazarı.

Güncelleme: yasak geçici olarak kaldırıldı

ABD Başkanı Donald Trump, Huawei’yi “varlık listesine” yerleştirdikten sonra, ABD’deki markaların Huawei’de yapabileceği işlerin sınırlandırılması, Google’ın şirketin Google Play Store’a erişimini kısıtlamak zorunda kaldı. popüler başlıklara veya Android işletim sistemine yönelik hızlı güvenlik güncellemelerine erişemedi.

Kısacası, Huawei artık önemli Google uygulamalarına erişim sağlayamayacak ve kullanıcılara Android'in en son sürümlerine ve sunduğu yeni özelliklere ve güvenlik güncellemelerine ne kadar çabuk erişebileceği konusunda ciddi bir şekilde kısıtlanacak.

Güncelleme: ABD Ticaret Departmanı, Huawei’nin ABD’deki işletmelerle birlikte çalışması için geçici bir lisans vermiştir; bu, Google’ın markayla ortaklığını devam ettirebileceği anlamına gelir. Bununla birlikte, bu yalnızca 19 Ağustos'a kadar sürüyor ve Huawei'nin ABD markalarıyla çalışmak için tam lisansı nasıl kazanabileceği ve hükümet bunun ulusal güvenlik için bir tehdit oluşturduğu konusunda net değil.

Huawei telefonum varsa bu ne anlama geliyor?

Muhtemelen mevcut Huawei telefonları hakkında en faydalı bilgi Google’ın TechRadar’a verdiği açıklamadır:

“Siparişe uyuyor ve sonuçları gözden geçiriyoruz. Hizmetlerimizin kullanıcıları için Google Play ve Google Play Protect'teki güvenlik korumaları mevcut Huawei cihazlarında çalışmaya devam edecek ”dedi.

Bununla birlikte, bir Huawei P30 Pro’ya çok fazla para harcadıysanız bir nugget iyi haber var: yukarıda belirtildiği gibi, Çinli markanın güncel cihazları güvenlik güncellemeleri almaya ve Google Play Store’a erişmeye devam edecek Google’ın soğuk havada bırakmayacağına söz verdiği gibi öngörülebilir gelecek.

Yasağın geçici olarak kaldırılması, markaların mevcut ve gelecekteki modeller için daha iyi Android desteği hazırlamalarına izin verecek, bu da Huawei'nin biraz daha uzun zamandır olduğu gibi iş yapmayı başarabileceği anlamına geliyor; bu nedenle mevcut müşteriler daha uzun süre yararlanabilecek .

Huawei, şu anda vahşi olan tüm telefonlarını desteklemek için elinden gelenin en iyisini yapmaya devam edeceğini ve Google'ın kararının başka sonuçlarına baktığını da söyledi.

Şirket bize şunları söyledi: “Huawei, Android'in dünyadaki gelişimine ve büyümesine önemli katkılarda bulundu. Android’in kilit küresel ortaklarından biri olarak, hem kullanıcılara hem de sektöre fayda sağlayan ekosistemi geliştirmek için açık kaynaklı platformlarıyla yakın bir şekilde çalıştık.

“Huawei, satılan ve halen global olarak stokta olanları kapsayan mevcut tüm Huawei ve Honor akıllı telefon ve tablet ürünlerine güvenlik güncellemeleri ve satış sonrası hizmetler sunmaya devam edecek.”

Yasağın son zamanlarda kaldırılması ile ilgili yorum istedik, ancak Huawei henüz yanıtlamadı. Bunun esnek Mate X'in 'tam yağ' Android ile piyasaya sürülmesine izin verip vermeyeceği, hala görülmeye devam ediyor, ancak bu, Şubat ayında piyasaya çıkmasından bu yana bu modeli pazarlamak için muazzam miktarlarda harcanması ve marka için büyük bir hedef olması muhtemel. teknolojik bir lider olarak ün olarak.

Mevcut modellerin güncellemeler sunulacağı gerçeği, eğer mevcut bir Huawei sahibiyseniz, bu desteğin ne kadar süreceği henüz net değil - ve yıllarca devam etmesi muhtemel olmadığı için kolayca dinlenebileceğiniz anlamına gelmiyor. .

Akıllı telefon markalarının çoğu, yeni bir el cihazının piyasaya sürülmesinden sonraki iki ila üç yıl boyunca güvenlik güncellemelerini onurlandırırken, Google'dan gelen bu yeni kısıtlamalar göz önüne alındığında, Huawei telefonları için bunun daha kısa olması beklenebilir.

Gelecekteki Huawei telefonları hala Android kullanacak mı?

huawei telefon

Google’dan geçiş, artık Huawei’de doğrudan sistemde güncellemeler yayınlama konusunda çalışmayacağı ve şirketin Google Play Store’a erişmesine izin vermeyeceği anlamına geliyor. Bu, son zamanlarda dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisi olma planlarından bahseden, marka için potansiyel olarak kritik bir darbedir.

Bu, eğer Huawei Android işletim sistemini kullanmaya devam etmek istiyorsa, herhangi bir markanın ürünleri için temel teşkil eden temel olarak kullanabileceği ücretsiz bir platform olan Android Açık Kaynak Platformunu (AOSP) kullanması gerektiği anlamına gelir.

Bununla birlikte, Google Play Store ile birlikte, YouTube, Google Haritalar ve Chrome gibi temel Google uygulamalarına erişemez - bunlar Google’ın işletmesinin, herkesin kullanımına sunulması zorunluluğu olmayan temel unsurlardır.

Oyun Mağazasına erişim olmadan, Huawei, telefonları için mallarının versiyonlarını oluşturmalarını sağlamak için doğrudan geliştiricilerle çalışmak zorunda kalacaktı. Bu durum, perakende devi Fire tabletlerinin ve Echo cihazlarının çalıştığı platformu kontrol etmeye çalıştığı için, AOSP'ye dayanan ancak kendi mağazalarına sahip olan Amazon’un Fire OS’ine benzer.

Huawei'nin AOSP kullanması gerekiyorsa, sonuçları tamamen tahrip edici bir uygulama mağazasına erişim, herhangi bir modern akıllı telefonun başarısı için çok önemli olduğundan, yıkıcı olabilir - Nokia ve Microsoft, Windows Telefonlarını Android ve Apple'ın iOS'larına uygun bir alternatif haline getiremedi. Her iki marka da milyonlarca geliştirici aracına döküldü ve en iyi uygulama yaratıcılarını platformlarına çektiler.

Bununla birlikte, Huawei, Android için yaklaşık yedi yıldır kendi alternatifini geliştirdiğini iddia etti ve yukarıda listelenen hizmetlere erişimi kaybetmesi durumunda gitmeye hazır bir “B Planı” olarak nitelendirdi.

TechRadar'a yapılan son açıklamada, Huawei: “Tüm dünyaya en iyi deneyimi sunmak için güvenli ve sürdürülebilir bir yazılım ekosistemi kurmaya devam edeceğiz” dedi ve alternatifinin çevresinde olumlu bir yutturmaca üretmek istiyor gibi görünüyor. İŞLETİM SİSTEMİ.

Bunun nasıl işleyeceği şu anda net değil, çünkü Huawei, en iyi deneyimi sunmak için Google ve Microsoft (Windows işletim sistemi Huawei dizüstü bilgisayarlarda çalışan) gibi markalarla çalışmaya devam edeceğini söyledi.

“Huawei, kendi AppGallery ve diğer yazılım varlıklarını yonga seti çözümleri çalışmalarına benzer şekilde geliştirmek için çok çalışıyor.” CCS Insight Araştırma Şefi Ben Woods TechRadar'a söyledi. “Bu çabaların kendi kaderini kontrol etme arzusunun bir parçası olduğuna dair çok az şüphe var.”

Ancak, Çinli markanın bir sonraki akıllı telefonlar için en iyi Android uygulamalarına uygulanabilir alternatifler geliştirmesi olası görünmüyor.

Huawei, Google Play Store'a erişimini kaybederse, geliştiricilerin akıllı telefonlarını mutlu edecek uygulama seçenekleri oluşturmak için geliştiricilerin ilgisini çekmek çok büyük bir yatırım gerektirecektir - ve markanın devam etmeye değer olduğunu düşünecek mi merak etmelisiniz Bu tür bir engelle karşı karşıya kaldıklarında telefon açabilir.

Aynısı gelecekte Huawei telefonlarının alt markası Honor için de geçerli olacak. Onur, kendisini ana şirketinden uzaklaştırmaya çalışmış olabilir, ancak aynı yaptırımlara tabi olacağı da doğrulandı.

Ancak, bu markanın Honor 20 akıllı telefonunun piyasaya sürülmesi planlandığı gibi devam ediyor - bu nedenle şu anda oluşturulan ve tedarik zincirindeki cihazların Android ekosisteminde destekleneceği açık.

Peki ya diğer markalar? Bu, daha geniş akıllı telefon dünyası için ne anlama geliyor?

huawei android

Bu yaptırımlar şu anda diğer markaları etkilemese de, gönderilen mesaj açıktır: küresel politika, milyarlarca insan için vazgeçilmez hale gelen tüketici cihazlarının üretimi ve pazarlanması için çarpıcı etkilere sahip olabilir.

Şu anda dünyanın başka yerlerinde bulunan markalarla ilgili herhangi bir sorun olmamasına rağmen, benzer bir yaptırım diğer akıllı telefon üreticilerinin maliyetli bir yeniden düşünmeye zorlandığını görebiliyordu.

Birkaç yıl önce, Samsung, Google’ın Android işletim sisteminden kopan bir hareketi ciddi şekilde tehdit etti, çünkü arama devinin Galaxy akıllı telefonlarındaki işletim sistemi üzerinde çok fazla kontrol sahibi olduğunu düşünüyordu.

Samsung Galaxy akıllı saatler gibi cihazlarda hala kullanılan ve Google’la üreticiler için daha fazla özgürlük sağlanmasına ilişkin müzakereleri tetikleyen Tizen OS’yi geliştirmek için çalıştı.

(Samsung, Tizen’e dayalı akıllı telefonlar çıkarırken, bütçe modelleri olduklarını ve Galaxy telefon serisinin başarısına yakın bir yere gelmediklerini belirtmeye değer).

Buradaki en büyük faydalanıcı Apple olabilir - Başkan Trump, markanın faaliyetlerini Çin’den ABD’ye taşımasını uzun süredir savunuyor ve Apple’ı, Çin’in fiyatlarını yükseltmek zorunda kalmaması için Çin’e uygulanan ticari tarifelerden muaf tutuyor.

Huawei Apple'ın geç saatlerinde bir diken oldu, Çin markasının dünya çapındaki Cupertino tabanlı rakibini kullandığını ve premium akıllı telefon alanında ciddi bir rakip haline geldiğini ve Trump'ın ABD teknolojisini açıkça görmek istediğini belirtti. Dev, işinden daha fazlasını evinde yapıyor.

Bununla birlikte, operasyonlarını Çin'den taşımak Apple için inanılmaz derecede maliyetli olacak ve gelecekteki iPhone'lar inşa etmek için Asya'dan birçok bileşen tedarik etmesi gerekecekti, bu nedenle hem şirket hem de ABD ekonomisi üzerindeki etkisinin ne olacağı belli değil.

Küresel akıllı telefon pazarında büyük bir oyuncu olarak Huawei kaybının, diğer üreticilerin bastırdığı akıllı telefonlar üzerinde daha geniş bir etkisi olabilir. Çin markasının yeni teknolojik yeteneklerin agresif gelişimi, rakiplerini cihazlarını önemli ölçüde iyileştirmeye ve kendi başına yeni gelişmelere itmeye zorladı ve etkisinin herhangi bir şekilde azalması, gelişme oranını yavaşlatacaktı.

Huawei'nin akıllı telefon kamera özelliği, son iki yılda daha iyi netlik, renk ve genel görüntü kalitesi sunan kameralar sunmak için tartışmalı bir yarış başlattı - birinci sınıf bir telefonda çekmek mümkün olan fotoğrafların kalitesi, markanın P modelinde çarpıcı bir şekilde arttı serisi, mümkün olanın sınırlarını acımasızca zorladı.

Şirket aynı zamanda ilk yaygın olarak kullanılabilen katlanabilir telefonu ortaya çıkarmak için Samsung ile yarışa girdi - ve Huawei Mate X'in varlığı, kesinlikle Güney Koreli markasını bükme ahizesi gelişimini hızlandırmaya zorladı, bu da tüketicilerin teknolojiye erişebilecekleri anlamına geliyor. daha önce (her ne kadar Samsung muhtemelen Galaxy Fold'u yayınlamayı beklemiş olsa da…).

Huawei için her şey bitti mi?

işte Huawei’nin Android’i ve sunduğu yetenekleri kullanmaya devam etmesi için bir umut ışığı.

Son yasak kaldırılması, ABD hükümetiyle müzakerelerin başlatılması ve markanın kendisini 'güvenli' hale getirmesine ve Çin ile ABD arasındaki ticaret savaşının ortasından çıkmasına olanak tanıyan gerçek bir şans anlamına geliyor. Bu kesin olmaktan uzak, ancak işler kesinlikle marka için daha az kasvetli görünüyor.

Google ayrıca, durumu ve ABD yaptırımlarının etkilerini 'gözden geçirdiğini' onayladı - Android ekosisteminin erişimini sınırlamak istemiyor ve Qualcomm gibi ABD markaları Huawei kısıtlamalarından ciddi şekilde etkilenecek. bu nedenle, muhtemelen lobi bu kararın yeniden incelenmesini sağlayacaktır.

Bununla birlikte, Google Huawei’yi gelecekteki Android güvenlik güncellemelerinden ve Google Play Store’a erişimden kesmek zorunda kalırsa, bu yalnızca Huawei’yi zorlaştırmakla kalmayıp aynı zamanda tüketicilerin herhangi bir Çinli markayı şüpheyle görmelerine de neden olabilir - Bu ülkeden çıkan en yeni telefonların teknolojik üstünlüğü, bu sektör üzerinde de büyük bir etkiye sahip olacak.

Dolayısıyla bu hareket şu anda yalnızca Huawei'yi etkiliyor gibi görünmekle birlikte, tüm endüstri için etkileyici bir etki yaratacak ve büyük olasılıkla satın aldığınız bir sonraki akıllı telefon için etkileri olacaktır - ve ayrıca yeni bir cep telefonunun yükselmesi anlamına da gelebilir. işletim sistemi ve potansiyel olarak Android için ciddi bir meydan okuma.

yazar

İyi bir yazar. Aslında sizin düşündüğünüz tarz da bir yazar değil, tam tersine bir yazılım mühendisi :) Azbucuk tükkanın sahibi.

Yeni Ne Var

Sakın Kaçırma