Google Manuel İşlemler Nedir?

Logo
Google Manuel İşlemler Nedir?
  • 308 Okuma
  • 0 Yorum

Google Search Console ile Webmasterlar arasında bulunan iletişimin hiç kopmaması ve site sahiplerinin herhangi bir konuda ihlal yaptıklarını onlara bildirmek adına Manuel İşlemler Raporu diye bir bölüm bulunmaktadır. Her webmasterin bilmesi gereken konulardan biri olması nedeniyle bu kısmı her zaman kontrol etmeniz gerekmektedir.  Sitenizin geleceği adına bunu mutlaka yapmalısınız. Gelin birlikte Google Manuel İşlemler Nedir? konusunu detaylı bir şekilde öğrenelim.

İhlal Bildirimleri Nedir?

Google webmasterların herhangi bir hataya düşmesi durumunda derhal onlara bilgi vermek adına bu platformu açmıştır. Sitelerin Google ile arasında yapılan anlaşmaları herhangi bir şekilde ters düşmek ihlal anlamına gelmektedir. Kural ihlalleri webmasterlara ivedilikle ulaştırılmaktadır. Bu da tamamen Manuel İşlemler menüsünün yardımı ile olmaktadır. Siteniz herhangi bir kural ihlali durumunda Google sıralamalarında gözükmeyebilir. Bunun sebebi Google tarafından incelenmeye alınmış olmasıdır. Googlenin ihlallere karşı yaptırımları sitenizin bu duruma düşme sebebine göre değişiklik göstermektedir. Eğer ciddi bir ihlal ile spama girdiyseniz can alıcı sonuçlar yaratabilmektedir.

Google

En Kötü Ceza Ne Olabilir?

Google’nin size uygulayacağı yaptırımlardan en ağırı sitenizi tüm arama sonuçlarından kaldırmak olacaktır. Bunun sonucunda herhangi ne şekilde olursa olsun siteniz arama sonuçlarında asla gösterilmeyecektir. Bu süreci atlatmak için ihlal bildirimi yapıldığı anda direkt sorunun çözümüne odaklanmalısınız. Google ihlalin olduğu bölgeyi size tam olarak belirtmeyecektir. Bu sebeple ihlal bölgesini bulmanız biraz zor bir süreç haline gelebilir.

Sorunları Çözdükten Sonra Ne Yapmalıyım?

Google’nin ihlal bildiriminde bulunduğu tüm sorunları çözdüğünüzde sitenizin herhangi bir ihlalde bulunmadığına dair Google’ye bir bildirim yolllamanız gerekmektedir. Kısa bir şekilde inceleme talebini oluşturduktan sonra talebinizin Google çalışanları tarafından değerlendirilip olumlu sonuçlar vermesini beklemelisiniz. Bu gibi durumlarda inceleme talebi yolladığınızda geri bildirim almanız için beklemeniz gereken süre yaklaşık 48 saattir. Buna rağmen Google her ihtimale kadar bu sürenin 4 hafta kadar sürebileceğini belirtmektedir.

Manuel Spam’ın anlaşılabilmesi için çok kolay bir işlem gerekiyor. Siteniz eğer arama sonuçlarında eski performansını göstermiyorsa büyük ihtimalle spama düşmüştür. Manuel işlemler menüsünden size gönderilen bilgiyi görebilmek için sitenizi Search Consoleye kayıt etmeniz gerekmektedir.

 

yazar
Kalfa

Burak Mehel

Yeni Ne Var

Sakın Kaçırma