Google Responsive Web Sitelerini Neden Seviyor?

Logo
Google Responsive Web Sitelerini Neden Seviyor?
  • 901 Okuma
  • 0 Yorum

Günümüzde teknolojinin ve internetin gelişmesi ile birlikte çeşitli firmalar ve kişiler internet ortamında kendi kimliklerini belli edecek web sitelerine yönelmektedir. Web sitelerinin firmaları sanal ortamda temsil etmenin yanı sıra firmaların karlılık oranlarını da arttırmalarına yardımcı olmaktadır. SEO dediğimiz Arama Motoru Optimizasyonu olarak açıklandığımız dijital pazarlama uygulamasında web sitelerinin önemi oldukça yüksektir. Web sitelerinin SEO’nun ve dolayısıyla Google’ın algoritmalarına uygun şekilde tasarlanması ve sunulması firmaların hedef kitlelerine kolaylıkla ulaşmasını sağlamaktadır. Bu nedenle Google web sitelerine önem vermektedir. Web sitelerinin mobil uyumlu olması anlamına gelen responsive web sitesi de Google’ın sevdiği diğer bir noktadır. Peki, responsive web sitesi nedir? Firmalara katkıları nelerdir?

 

Responsive Web Sitesi

Responsive web sitesi, sitenin mobilya cihazlardan erişim sağlanması durumunda cihazların boyutuna ve çözünürlüğüne göre otomatik olarak ayarlanması anlamına gelmektedir. Responsive web sitelerinin Google için önemini ise aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür.

  1. Rahat Dolaşım İmkanı, Google, arama motorlarında arama yapan kullanıcıların elde etmek istedikleri bilgiye hızlı bir şekilde ulaşmasın sağlayan durumları oldukça sevmektedir. Responsive web siteleri de kullanıcıların mobilya cihazlarda dolaşırken girdikleri web sitelerinde çok daha rahat bilgiye ulaşabilmektedir.
  2. Tek URL Responsive web siteleri, mobil uygulamalardan farklı olarak tek url ile kullanıcılara erişimi sağlıyor. Bu da firmaların çok daha rahat bir şekilde müşterilerine ulaşmasını sağlıyor.
  3. Düşük Maliyet Responsive web sitelerinde ekstra yeni bir site kurulmadığı için mobil uygulamalara nazaran maliyeti çok daha düşüktür. Bu sayede firmalar hem müşterilerine daha hızlı bir şekilde ulaşabiliyor hem de bu ulaşım için daha az ücret ediyor.
  4. Yönlendirmeye Gerek Yok Responsive web sitelerinde kişilerin web sitesine mobil cihazlardan erişim sağlaması durumunda herhangi bir yönlendirme bulunmaz. Bu durumda Google için ekstra avantaj sağlamaktadır.
  5. Hata Riski Az Google kullanıcılarına en iyi arama motoru olduğunu kanıtlamak istemektedir. Bu nedenle kullanıcıların en iyi arama deneyimlerini yaşayabilmesi için web sitelerinde herhangi bir hata bulunmasını istemiyor. Responsive web siteleri de ana web sitesine bağlı olduğu için en az hata riskini barındırıyor.
Sonic Dash - Endless Running & Racing Game

yazar

İyi bir yazar. Aslında sizin düşündüğünüz tarz da bir yazar değil, tam tersine bir yazılım mühendisi :) Azbucuk tükkanın sahibi.