Google’dan Stadia ile ilgili üzecek itiraf!

Logo
Google’dan Stadia ile ilgili üzecek itiraf!
  • 556 Okuma
  • 0 Yorum

Google Stadia nasıl çalışır?’ sorusunun cevabı, Google’ın bu konsolu kullanıcılara sevdirmek adına kullandığı en önemli koz olarak biliniyor. 19 Kasım’da oyunculara sunulacak olan Stadia ile ilgili üzücü bir haber ortaya çıktı. Kablosuz kontroller eşliğinde bulut teknolojisinin nimetlerinden yararlanmak isteyenleri üzecek bir bilgi açıklandı.

‘Google Stadia nasıl çalışır?’ sorusunun cevabı değişti

19 Kasım 2019 tarihinde piyasaya sürülecek olan yeni oyun platformu Stadia, oyunculara 4K kalitesi ve 60 FPS eşliğinde oyun keyfi yaşatmaya hazırlanıyor. Peki, bu cihazın çalışma mantığı nasıl?

Stadia oyunları için gerekenler, hızlı bir internet altyapısı ile bir adet Google Stadia kolundan ibaret. Özellikle kablosuz oyun keyfini yaşamayı arzulayanlar, Reddit kullanıcıları tarafından tespit edilen bir gizli bilgi yüzünden üzülebilirler.

Hızlıkolay ve kablosuz bağlantı teknolojisi felsefesiyle kendisini tanıtan Stadia, çoğu oyuncuyu kendisine çekmeyi başarmıştı. Bunun sebebi, Stadia’nın daha önceden belirtilen platformlarda kablosuz oyun deneyimi fikrini hayata geçirmek istemesiydi.

“Phaar18” isimli bir Reddit kullanıcısı, Stadia platformuna ait olan oyun kolunun çalışma prensibinde bazı kısıtlamaların olabileceğinden şüphelendiğini belirtti. “Stockeepops” isimli bir kullanıcı, şöyle bir tespitte bulundu:

“Chromecast Ultra, Google Stadia’nın çıkışı ile beraber bizden bir Google Stadia kolu talep edecek. Yine aynı şekilde Google Stadia’nın çıkışı ile beraber kablosuz oyun deneyimine sadece Chromecast Ultra platformunda erişebileceğiz.”

“Diğer platformlarda oyun oynamak için Stadia’nın oyun kolunu bir kablo ile aktifleştirmemiz gerekiyor.” Buna ek olarak “GraceFromGoogle” ismini kullanarak cevap veren Google, yapılan tespitlere şöyle bir yanıt verdi:

“Her iki tespit de doğru. Oyunlarınızı televizyonunuza bağlı olan Chromecast Ultra vasıtasıyla oynayabilmek için bir Stadia kontrolcüsüne ihtiyacınız olacak. Kablosuz oyun oynamaya gelince, bu özellik sadece Chromecast Ultra ile sınırlı.”

Google Stadia kolu bir USB kablosu aracılığıyla bir platforma bağlandığında tıpkı bir USB HID (insan arabirim aygıtı) olarak hizmet vermeye başlar. Ayrıca Stadia’nın kontrolcüsü oyuna ve kuruluma bağlı olarak diğer platformlarda çalışabilir.”

Bu cevaplardan anlaşılacağı üzere Google, oyunculara kablosuz oyun oynama özelliğini kısmen sunacak. Stadia keyfini tabletinde veya telefonunda yaşamak isteyenler, bir kabloya ihtiyaç duyacak.

İlgili kısıtlamanın kalıcı bir uygulama olup olmadığı belli değil. Google cephesinden kesin bir açıklama bekleniyor. Bazı Reddit kullanıcıları, kısıtlamanın kalkacağını ve Stadia sayesinde önceden belirlenen cihazlarda kablosuz oyun keyfinin yaşanacağını söylüyor.

ColorNote

yazar

adım ümit teknoloji ve rap müzikle yakından ilgiliyim gülmeyi eğlenmeyi seven araştırmacı bir kişilik.