GOYGOYDAKİ BAŞROLÜN

Logo
GOYGOYDAKİ  BAŞROLÜN
  • 716 Okuma
  • 0 Yorum

GOYGOYDAKİ BAŞROLÜN

Ruhun neye aç ? Aşka, sevmeye, sevilmeye, kavuşmaya, özlem çektiğin nedenlere  ya da ağlamaya mı?

    Ağlamak ! olmadı gibi sanki. O kadar güzel duygudan sonra ağlamak abesiiştikal mi oldu  dersiniz. Olmadı olmadı yerini buldu. Neden mi:düşünün hep mutlu huzurlu yaşayan bir insan ağlasa ağlasa mutluluktan ağlar.Çünkü daha önce hiç üzülmemiştir üzüntünün tadını almamış yaşamamıştır. Böyle bir insan var mı acaba? Peki neden her mutluluğumuzda ağlamıyoruzda her üzüntümüzde gözlerimiz doluyor veya ağlıyoruz. Bu arada ben ağlamadım sadece gözlerim doldu yalanına da inanmıyorum. Kardeşim o göz, yaşla dolmuşsa eğer yanaklarından akması gerekmez. Karşındaki kişi salya sümük ağlıyor , senin ise gözlerin dolmuş bunun kıyaslaması olamaz. Demek ki sende aynı duyguları paylaştın ve duygularını sözcüklere döküp ifade etmek bu kadar zor olamamalı,bir şey kaybetmezsin emin ol. İnsanlara karşı dürüst olmak değil bu kendine karşı dürüst davranmak. Senden dürüst olmanı bekleyenler kendine karşı bile dürüst olamadığını bilseler belki böyle beklentilere  girişmezler. Neyse konumuzdan şaşmayalım nerde kalmıştık her mutluluğumuzda ağlayamıyoruz ama bazen en ufak bir üzüntü çektiğimizde gözlerden yaşlar yağmur misali dökülüveriyor. Bunun nedeni ne sizce Türk halkı olarak acı çekmeyi mi seviyoruz, üzülmek için nedenler mi arıyoruz, kendimizi hırpalamadan üzüntüyü ağız tadıyla yaşayamıyor muyuz , yada acı eşiğimiz mi düşük.

           Aslında konu acı eşiğimizle de alakalı değil! Konu en başından beri biziz  , uzaklarda aramayın. Nedenleri düşündüğün beynin ta kendisi." Her şey kendinde biter." diye bir söz var ya işte bu söz tamda bunun için söylenmiş. Başlangıçlarıda sonuda kendimiz yazıp oynuyoruz. Nasıl yani ne saçmalıyorsun dediğinizi duyar gibiyim Kendi filminin başrol oyuncususun. Kurguda rejide yapımcıda sensin. Seçtiğin yardımcı karakterlerde  , onlara yüklediğin sorumluluklar da verdiğin değerler de yarattığın drama komedi  de senin kalfalık, çıraklık ,ustalık eserin.En önemliside bu karakterlerin konumunu belirlediğin alt-üst sıralamasıda senin kurgunun bir parçası.

Kurgunun en başında bir hata bir gözden kaçırış, bir yanılgı veya beklenildiği gibi olmazsa deme halimize… İşte her insan hayatının baş roloyuncusu,  böyle bir oyun içerisinde karakterimizi oynarken her türlü karmaşaya,sağ gösterip sol vurmalara,beklenilenin olmamasına, tam filmin en güzel sahnesinde yerle bir olmaya hazırlıklı olmalıyız her ne kadar kendi filmimizin yönetmeni olsakta asıl yönetmen belli ve bizler kendi iç dünyamızım yönetmenleri dış dünyanın başrol oyuncularıyız. Yılın ödülü kime verilir bilinmez ama ömrünüzün en iyi yönetmeni olabilirsiniz…

   Sabretmekte ,şükretmekte, birilerinin baskısına rağmen inadına yaşamakta, hayallerinize ulaşmakta, sevmekte,üzülmekte, umut etmekte hepsi sizin elinizde. Asıl olan isekurgunun en önemli parçası sizsiniz. Hiçbir şey tesadüf değil kurgunun yolunda gidip gitmediğidir.

     Diğer başrollerde buluşmak dileğiyle…

 

yazar

fizyoterapi son sınıf öğrencisi/anadolu üni. adalet öğrencisi /neşeli komik ,yazmayı seven...