Güçlü Şifre Nasıl Oluşturulur?

Logo
Güçlü Şifre Nasıl Oluşturulur?
  • 1098 Okuma
  • 0 Yorum

Herkese merhaba güçlü şifre nedir sorusuna yanıt arayacağız bu yazımızda ilk önce güçlü şifre nedir buna bir göz atalım.Tahmin edilmesi ve deneme yanılma metodu ile ele geçirilmesi oldukça zor olan şifrelere güçlü şifre denir. Hayatımızın her alanında kişisel bilgilerimizi emanet ettiğimiz şifrelerimiz ne kadar zor olursa o kadar güvende sayılır eğer seçmiş olduğumuz şifreler tahmin edilinebilir yada kırılması kolay olursa kredi kartlarımız eposta adreslerimiz sosyal medya hesaplarımız e-devlet vb.hayati önem taşıyan bilgilerimiz korsanların ve hackerların eline geçebilir.

Basit olarak adlandırılan parolalar genellikle ardışık rakam ve harflerden oluşmaktadır. 123456 ABCDEFQWERTY bunlara örnek olarak gösterilebilecek şifrelerdir. Tahmin ve kırılması kolay olan bir diğer şifreler ise doğum tarihi, çocuğunuzun adı gibi şifrelerdir. 14531980ahmet gibi şifreler kırılması kolay olan şifreler kategorisinde yer alabilir.

Güçlü Şifre Nasıl Olmalıdır?

Oluşturulan bir şifrenin kırılmasının güç olabilmesi için küçük ve BÜYÜK harflerler ile rakamlardan oluşması gerekir. Eğer mümkünse özel karakter içerebilmelidir. Aynı zamanda kullanmış olduğunuz şifreleri belirli aralıklarla değiştirmeniz gerekmektedir. Farklı kurumlarda farklı şifreler kullanmakta size ekstradan güvenlik sağlayacaktır. Şifreleriniz ne kadar uzun ve karmaşık olursa o kadar güvende sayılabilirsiniz.

Kırılması zor olan şifrelere birer örnek;

8$Jhk3u91jn*

hRZ+X!8Dtd8#

Motionleap

yazar

adım ümit teknoloji ve rap müzikle yakından ilgiliyim gülmeyi eğlenmeyi seven araştırmacı bir kişilik.