Güney Kore: Kuzey Kore, irtibat bürosunu havaya uçurdu

Logo
Güney Kore: Kuzey Kore, irtibat bürosunu havaya uçurdu
  • 405 Okuma
  • 0 Yorum

Kuzey Kore, yeniden 'düşman kardeşliğe' terfi ettirdiği Güney Kore ile çıkan broşür krizinde, iletişimi kesmekle kalmayıp irtibat bürosunu da yerle bir etti. Sınırdan broşür atılmasıyla başlayan krizi böyle bir adımla tırmandıran Kuzey Kore'nin suni gündem yaratmaya çalışıyor olabileceği düşünülüyor.

Tansiyon yükseliyor… Flaş iddia: Kuzey Kore iletişim ofisini havaya uçurdu

Kuzey Kore ile Güney Kore arasında hafta sonunda tırmanan kriz bugün adeta zirve yaptı. Güney Kore sınırından Pyongyang yönetimine karşı propaganda amaçlı broşür ve balonların gönderilmesi iki ülke arasındaki tansiyonun yeniden yükselmesine neden olmuştu.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un kız kardeşi Kim Yo-jong, duruma sert tepki göstermiş ve askerlerin herhangi bir operasyona karşı hazır olduğunu dile getirmişti.

ORDU ALARM DURUMUNDAYDI

Kim Yo-jong’un ardından açıklama yapan Kuzey Kore Genelkurmay Başkanlığı ise, “Ordumuzu tampon bölgeye göndermek için harekât planı üzerinde çalışıyoruz. Hükümetin alacağı kararlar doğrultusunda hızlı adımlar atmaya hazırız ve alarm durumundayız” ifadelerini kullandı.

BAKANLIK DOĞRULADI

Güney Kore Birleşme Bakanlığı patlamayı doğrularken, “Kuzey Kore, (yerel saatle) 14.49’da Kaesong iletişim ofisini havaya uçurdu” açıklamasını yaptı. Kore Merkezi Haber Ajansı da (KCNA), patlamaya ilişkin geçtiği bilgide binanın tamamen yok edildiğini öne sürdü.

Çin Dışişleri Bakanlığı, Kore Yarımadası’nda barış ve huzurun sağlanması için Seul ve Pyongyang yönetimlerine sükûnet çağrısında bulundu.

ÇOK SERT AÇIKLAMA GELDİ
Güney Kore Devlet Başkanlığı ofisinden konuyla ilgili çok sert bir açıklama geldi.

Ulusal Güvenlik Danışmanı Yardımcısı Kim You-geun tarafından yapılan açıklamada, “Eğer Kuzey Kore, tansiyonu yükseltmeye devam ederse çok sert yanıt vereceğiz. Kuzey Kore’nin yarattığı durumun bütün sorumluluğunu üzerine almasını sağlayacağız” ifadesini kullandı.

yazar

İyi bir yazar. Aslında sizin düşündüğünüz tarz da bir yazar değil, tam tersine bir yazılım mühendisi :) Azbucuk tükkanın sahibi.

Yeni Ne Var

Sakın Kaçırma