Her Kadının Bilmesi Gereken Üç Finansal Gerçek

Logo
Her Kadının Bilmesi Gereken Üç Finansal Gerçek
  • 671 Okuma
  • 0 Yorum

Kadınlar çoğunlukla kocalarından daha fazla yaşarlar ya da anlaşmazlık yüzünden evlilik biter. Bu durum genellikle kadınları yalnız bırakır. Bir evlilik boşanmayla sonuçlanırsa, kadın en çok çocuklara bakan ebeveyn olacaktır. Belki kocasından maddi desteği olacak, belki de olmayacak ama yine de, ailenin tek ekmek kazananı ve bakıcısı olacak.

Kadınlar ve erkekler arasındaki gelir eşitsizliği, mevcut mevzuat olsa bile, bir gerçektir. Daha fazla sorumluluk kadınlardadır - iş, çocuklar, aile - sık sık maaşları azalıyor, erkek meslektaşları aynı işi yapmak için çoğu zaman kazandığından daha fazla kazanıyor. Haksızlık değil mi bu? Elbette öyle. Olağandışı... Kadınlar bütün bunları bilir.

Bu dijital çağda, bilgi telefon ve bilgisayar ekranlarımız üzerinden akıyor. Kadınlar para biriktirmeyi, yönetmeyi ve yatırım yapmayı öğrenmek için hiç olmadığı kadar çok kaynağa sahipler. Ancak tüm bilgiler her yerde geçerli değilAyrıca, bilgi içgörü değildir, yani bir dizi olgunun doğasını ve içeriğini anlama ve bunları belirli bir duruma nasıl uygulayabildikleri de önemli. Ve bilgi kesinlikle gerçeğe dayanan bilgelik değildir. Öyleyse, her kadının kabul etmesi, anlaması ve benimsemesi gereken kişisel finans ile ilgili gerçeğe veya bazı gerçeklere inelim.

Gerçek sayı 1: Finansal bağımsızlık bir durum değil, bir denklemdir.

Finansal bağımsızlık, sık sık okunan ve tartışılan bir terimdir. Kadınlar yukarıda sıraladığımız tüm nedenlerden dolayı bunu başarmak istiyor.

Bu artan talebi karşılamak için, kitaplar, seminerler, formüller, stok ipuçları, emlak projeleri, videolar, takipçiler ve hayranlar ile uzmanlar dijital alanı, kitapçı rafını ve kongre salonlarını stratejiler, felsefeler, motivasyonel konuşmalar ile doyurur, taktikleri ve püf noktaları, finansal bağımsızlığın nasıl sağlanacağı ve korunacağıyla ilgili her şeyi bir yerlerden duyar ve öğrenirler.

women and money ile ilgili görsel sonucu

Evet, derin bir nefes alalım. 

Evden çalışabiliyor, gerçekten sevdiğiniz bir şeyi yapabiliyorsunuz. Her zaman seyahat etmekte özgürsünüz. Her zaman istediğin yere gidebilirsin. Gerçek şu ki, bunların hiçbiri değil. Finansal bağımsızlık, belirli bir durum veya yıldızlı bir vizyon değildir. Bu bir denklem, matematiğin bir fonksiyonu, temel faktörlerle ve set formülüyle.

Bu denklemdeki faktörler yaşam giderleriniz, geliriniz ve varlığınızdır. Formül basit: aylık yaşam giderlerinizi alın ve bu toplamı, elde ettiğiniz aylık gelire ve toplam varlıklara bölün.

Bu denklemin cevabı ya da çözümü size gelir elde etmeden ne kadar yaşayabileceğinizi söyleyecektir. Finansal bağımsızlık, gelir elde etmek zorunda olmanızın gerekmediği gün, hafta, ay veya yıl olarak ölçülen zaman miktarıdır.

Finansal bağımsızlığın üç seviyesi mevcut. Şimdi nerede olduğunuzu ve nereye gitmek istediğinizi belirlemenize yardımcı olmak için finansal bağımsızlık seviyelerini belirleyelim.

1. Minimal Finansal Bağımsızlık.

Burası çoğu insanın kendilerini bulduğu yer. Bunlar, sınırlı ölçüde, finansal olarak bağımsızdır. Sorun, bağımsızlıklarının süresinin - rahatça çalışmadan rahatça gidebilecekleri sürenin - yalnızca sabah 6'dan cumaya, sabah 9'dan pazara kadar olmasıdır. Ücretsiz olduğu için hafta sonları ve tatilleri var. Bu seviyedeki insanlar faturalarını ödemek için her hafta çalışmak zorundadır. Çalışmazlarsa, hasta veya yaralı oldukları veya işten atıldıkları için problemler çok çabuk büyümeye başlar. Bazı tasarrufları olabilir, ancak kirayı ödemeyecek veya çocukları uzun süre besleyemeyecektir.

Genellikle iş şeklinde düzenli bir kazanılmış gelir kaynağı esastır. Para gerektiren bir acil durum stresli ve bazen de felaket olabilir. Bu örnekte, matematik şöyle bir şey oynar: bir kişinin aylık masrafları 3000 TL ve elindeki aylık gelirleri veya nakitleri 3000 TLdir. Ayın sonunda paraları tükendi. Eğer yetersiz kalırlarsa, fazlalık, gelecekte bir noktada ödenebilecek veya ödenmeyecek bir kredi kartına gider.

2. Orta Mali Bağımsızlık.

Buna benzeyen bir denklemdir: Bir kişi aylık olarak aylık 3000 TL ve aylık gelirde 3000 TL olabilir, ancak 10000 TL tasarrufta olabilir. Bu nedenle, gelir kaynaklarını tamamen kaybederlerse, teorik olarak neredeyse 3 yıl çalışmadan veya para kazanmadan hayatta kalabilirler.

Bu finansal bağımsızlık düzeyi iyidir. Acil durumların çoğu, nakit rezerviyle yapılabilir. Bir işi kaybetmek veya kariyer değiştirmek daha az travmatik olabilir. Tasarrufları kullanarak yeni bir işletme veya yan iş başlatmak mümkündür. Eldeki parayı korumak için iş hala gereklidir, ancak bankada bir yıl veya daha uzun bir süre için yaşam masrafları olduğunu bilmek geceleri uyumak için çok daha kolaydır.

women and money ile ilgili görsel sonucu

3. Maksimum Mali Bağımsızlık.

Çoğu insanın “finansal bağımsızlık” olarak adlandırdığı şey budur. Bu denklem, hayatınızın geri kalanında para için çalışmak zorunda olmadığınız anlamına gelir.

Bu, yatırımlarınızdan (temettüler, faiz, lisans ödemeleri vb.) Yeterli miktarda nakit ya da gelir elde etmek ya da her ikisinde de, ne iş yaptığınıza bakılmaksızın, aylık harcamalarınızın karşılanması için gerçekleştirilir.

Acil durumlar yaşam tarzınızı etkilemeden ele alınabilir. Tek yapmanız gereken sabahları uyanmak ve nakit para ya banka hesabınızda oturuyor ya da düzenli olarak geliyor. Kazanmak zorunda değilsin. Bu Maksimum Finansal Bağımsızlık için matematik yine aynıdır: Önünüzdeki zaman miktarına bölündüğünüz para miktarı.

Eğer ayda 3000 TL ve bankada 3 milyon TL varsa, geliriniz ayda 3000 TL ise kim umursar? Muhtemelen hayatınızın geri kalanını lüks ve hatta konfor ve güvenlik içinde yaşayabilirsiniz. 3 milyon TLye yatırım yapmasanız ve yatağınızın altında kalmış olsanız bile, 50 yıllık harcamaların yıllık 36.000 TLden sonra, sadece 1.8 milyon TL harcamış olursunuz. Hala 1.2 milyon TLniz kaldı. Yani, hayalindeki yerde tatil yapmayı planla.


women and money ile ilgili görsel sonucu

Açıkçası, bunlar enflasyona, vergilere veya diğer değişkenlere göre ayarlanmamış basitleştirilmiş örneklerdir. Ekonomistlerin bunlar hakkında tartışmasına izin verin . Sizin için hatırlanması gereken önemli şey, finansal bağımsızlığın bir denklem olmasıdır . Mali bağımsızlık seviyenizi değiştirmek için aylık yaşam giderlerinizi değiştirin, gelirinizi değiştirin veya elde ettiğiniz nakit ya da varlık miktarınızı değiştirin. Aylık yaşam giderlerinizi azaltmak için daha az harcar veya daha akıllıca harcarsınız. Aylık gelirinizi artırmak için, eğitim, kimlik bilgileri veya bulduğunuz veya yarattığınız yeni fırsatlar aracılığıyla pazarlanabilir becerilerinizin değerini artırın. Eldeki nakit miktarını artırmak için, önceki iki şeyi yaptığınızı hatırlayın. 


Bu, kapitalist bir toplumda yaşamanın gerçeğidir: ne kadar paran varsa, o kadar fazla seçeneğin var

women and money ile ilgili görsel sonucu

YAPMANIZ GEREKENLER

Paranız olsun ya da olmasın, kocanız zengin olsun ya da olmasın. Kendinize meslek edinin. Size ek olarak bir yerden para akışı sağlayacak işler bulun. Bloggerlık yapmak, evden şirketlere dükkanlara veya kafelere pasta börek satmak, çocuk bakmak gibi herhangi bir işiniz olsun. Çalışın ve para biriktirin. Kadın için para çok önemli. Çünkü kadınlar yalnız kaldıklarında para sıkıntısı çekmemeli !

yazar
Kalfa

İrem Be

Psikoloji Editör