HERKÜL EFSANESİ

Logo
HERKÜL EFSANESİ
  • 710 Okuma
  • 0 Yorum

ücretsiz vpn

Zeus'un oğlu, insan türünün şampiyonu Herkül hayal bile edemeyeceği en acımasız suçu işlediğini anladığında dehşete kapıldı. Herkül'den kocasının zinalanmasından dolayı nefret eden tanrıça Hera, geçici bir delilik laneti ile onu darmadağın etmişti. Kendi ailesi ise ölmüştü. 

Kederin tükettiği Herkül, telafi etmenin yolunun Hera'nın favorisi Tiryns Kralı Eurystheus'tan geçtiğini söyleyen Delphi'nin kahinini aramaya başladı. Eurystheus, Herkül'ü, onu yenilmez canavarlara ve aşılmaz güçlere karşı çektiği on imkansız görevle küçük düşürmeyi umuyordu. Bunun yerine kral, Herkül'ün Görevleri olarak bilinen epik bir serüven serisinin sahnesini kurdu. 

İlk görev kadınları kaçıran ve savaşçıları yutan Nemea Aslanı'nı öldürmekti. Oklar altın kürkünden geçemezdi fakat Herkül aslanı kendi karanlık mağarasında tuzağa düşürdü, bir sopa ile sersemletti ve çıplak elleriyle boğdu. Canavarın derisini yüzmek için yeterince keskin bir şey bulamadığında Tanrıça Athena hayvanın pençelerinden birini kullanmasını tavsiye etti. Herkül Tiryn'e aslanın postunu giymiş bir şekilde döndü ve Kral Eurystheus o kadar korktu ki bir şarap fıçısına saklandı. O andan itibaren Herkül'e kupalarını güvenli bir mesafede sunması emredildi. 

Ä°lgili resim

İkinci görev, çok kafalı bir yılan olan Lerne Hydra’sıydı. Herkül şiddetli bir şekilde dövüştü fakat yılanın her bir kafasını kopardığı zaman yerinde iki tane kafa bitiyordu. Yeğeni Iolaus, başların tekrar çıkmasını engellemek için ateş ile boynunu dağlamayı söyleyene kadar kavga umutsuzdu. Yılandan geriye kalanlar Hydra takımyıldızı oldu. 

Öldürmek yerine, Herkül bir sonraki canavarı canlı yakalayacaktı. Keryneia Geyiği o kadar hızlıydı ki bir oktan daha hızlı koşabilirdi. Herkül bir yıl boyunca onu takip etti, sonunda Hyperboreios'in kuzey topraklarında buldu. Hayvanın Av Tanrısı Artemis için kutsal olduğu ortaya çıktı ve Herkül geri getireceğine söz verdi. Eurystheus geyiği gördüğünde onu tutmaya karar verdi fakat Herkül gider gitmez hayvan sahibesine geri döndü. Böylece, Herkül sözünü bozmadan görevini yerine getirdi. 

Dördüncü görev birçok tarlayı harap etmiş Erymanthos Yabandomuzunu yakalamaktı. İnsan başlı at olan Chiron'un tavsiyesi ile Herkül hayvanı kalın karın içine kadar takip edip yakaladı. 

Beşinci görevde artık hayvanlar yoktu, sadece geriye bıraktıkları vardı. Kral Augeas'ın yüzlerce ilahi sığırını tuttuğu ahırlar çağlar boyunca temizlenmemişti. Herkül, eğer hayvanların onda birini alabilirse bir günde temizleyeceğini söyledi. Augeas kahramanın vazgeçeceğini düşündü. Bunun yerine Herkül, yakınlardaki iki nehrin ahırlara akmasını sağlayan büyük hendekler kazdı ve ahırlar tertemiz oldu. 

HERCULES ile ilgili görsel sonucu

Diğer üç görevde canavar gibi rakipler vardı ve her birinin üstesinden gelmek için zekice stratejiler lazımdı. Etçil Stymphalos Kuşları, içinden geçilmez bir ormana yuva yapmışlardı fakat Herkül Athena'nın özel çıngırağını kuşların korkup havalanmaları ve sonra okla vurmak için kullandı. Hiçbir ölümlü Girit Boğası'nın çılgın saldırısı karşısında duramazdı ama Herkül arkadan boğucu bir hile yaptı. Atlarını, misafirlerini tek çırpıda mahvetmek için yetiştiren kızgın Kral Diomedes, Herkül ahırında onunla dövüştüğünde kendi ilacından tattı. Ziyafet, Herkül'ün ağızlarını kapatmasına yetecek kadar hayvanları durdurdu. 

Dokuzuncu görev herhangi bir canavardan daha güçlü olan Amazon Kraliçesi Hippolyta'yı içeriyordu. Herkül, savaş tanrısı olan babası Ares'in kendisine verdiği kemeri geri almalıydı. Savaşa hazır bir şekilde Amazon diyarı Themyscira'ya yelken açtı fakat kraliçe Herkül'den ve yiğitliğiinden o kadar etkilendi ki kemeri istekli bir şekilde verdi. 

yazar
Kalfa

İrem Be

Psikoloji Editör

ücretsiz vpn

Yeni Ne Var

Sakın Kaçırma