İçerik Nasıl Oluşturulur ?

Logo
İçerik Nasıl Oluşturulur ?
  • 504 Okuma
  • 1 Yorum

İçerik Nasıl Hazırlanır?

İçerik yazmak isteyen birinin içerik talebinde bulunan firmanın ne istediğini, nasıl bir içeriğe ihtiyacı olduğunu çok iyi idrak etmesi gerekir. Çünkü içeriğin birçok çeşidi bulunmaktadır. Şimdi adım-adım etkili bir içerik nasıl üretilir bakalım.

1. Başlık Ses Getirmeli!

Konu ile ilgili dikkat çekici ve etkileyici bir başlık seçilmelidir. Çünkü başlık site içi optimizasyonunda çok değerli olup arama motoru sonuçlarını etkilemektedir. Başlık yani title SEO bakımından son derece önemli olup 60-65 karakteri geçmemelidir. Anahtar kelimenin kullanıldığı etkili bir başlık amacına ulaşacaktır.

2. SEO Uyumlu Olmalı

SEO arama motoru optimizasyonu olup web sitelerini arama motorlarında üst sıralara çıkaran bir çalışmadır. SEO çalışmasında en önemli nokta anahtar kelimelerdir. Anahtar kelimeleri firma vermemişse arama motorlarında konu ile ilgili en çok aranan anahtar kelimeler belirlenmeli ve metinde düzgün ve anlamlı cümleler içinde ek almadan kullanılmalı ve bold yapılmalıdır. Anahtar kelimeleri firma belirlemişse, verilen kelimeler konu ile bütünlük sağlayacak şekilde yine anlamlı cümleler içinde kullanılır.

3. Görüntüsü Etkileyici Olmalı

İçerik ve makale görüntüsü okuyucunun dikkatini ilk 30 saniyede çekmekte hatta daha kısa sürede okuyucu metin bütünlüğüne bakara okuyup okumamaya karar vermektedir. Gözü yormayan, okunması kolay, alt başlıklarla keyifli bir hale getirilmiş olan bir içerik her zaman merak uyandıracak ve sonuna kadar okunacaktır. İlk saniyelerde okuyucuyu etkilemeyi başaramayan bir içeriğin okunma şansı neredeyse hiç yok diyebiliriz. Amaç kullanıcıyı sitede tutmak ve diğer sayfaları da merak eder hale getirmektir. Kaliteli bir içerik aynı zamanda sitenin de kalitesini ortaya koyar ve marka imajını olumlu etkiler.

4. Dilbilgisi Kusursuz Olmalı

Gramer bir içeriğin olmazsa olmazıdır. Gerek anlatım gerekse imla bakımından hatalarla dolu bir metni kimse okumak istemiyor. Hatta “ben bile daha iyisini yazarım” diyerek daha ilk saniyelerde siteden ayrılıyor. Kaliteli bir içeriğin en belirgin özelliği olan dilbilgisi ve gramer kurallarına dikkat etmek son derece önemlidir. İnternette gramer kontrolü yapılan birçok adres bulmak mümkün. Hatta Microsoft Word'de hazırlanan metinlerde sistem zaten birçok kuralda yazara yardımcı oluyor.

5. Akıcı Dil Kullanılmalı

Anlatım gerek konu bütünlüğü gerekse akıcılık bakımından son derece önemlidir. Bir içeriğin keyifle okunmasında akıcılık dikkat çekmekte, okuyucunun metni keyif alarak okumasını sağlamaktadır. Düzgün cümleler, güncel bilgilerle açık anlatımlar, kaliteli bilgiler ve biraz da işin içine eğlence katmak her zaman etkili olmuştur.

6. İlle de Özgünlük

Kopya içerikler hedef kitleyi yakalamada başarısızdır. Üstelik kopya içerikleri Google amca da sevmiyor ve web sitesini arama motorlarında gerilere atıyor. Yeterli uzunlukta, bilgi verici ve yönlendirici, okuyucuyu yormayan ve sonuna kadar okutan, merak uyandırıcı ve tamamen özgün bir içeriğin sonuna kadar okunmaması için hiçbir sebep yok. Bir içerikte en büyük hatanın kopya olması unutulmamalı ve yazar hazır bir metni özgünleştirirken bile kendi cümlelerini kullanmalıdır.

7. Bilgi Verici Olmalı

İstenen konuda hazırlanacak olan bir içerik konu ile ilgili en güncel bilgileri içermelidir. Okuyucu başlıktan yola çıkarak öğrenmek istediği şeyleri öğrenmeli ve yeterli bilgi aldığını düşünerek tatmin olmalıdır. Bilgi verici bir içerik hazırlamak için internette araştırma yapmak, konu ile ilgili yazıları okumak ve özgün bir şekilde derleyerek yazmak gerekir.


İçerik Nasıl Bulunur?

Ürün ve hizmet tanıtımı veya herhangi bir konuda içerik ihtiyacı olan kişi veya kurumlar artık içerik hazırlama işini profesyonel yazar kadrolarına sahip firmalara yaptırıyor. Öyle ki bu firmaların yazarlarının her biri belli konularda tecrübeli yazarlar olup gerçekten seçkin makale ve içerikler hazırlıyor. İçerik nasıl bulunur, kimler tarafından hazırlanır bunu bilen kişi ve kurumlar içerik hizmeti sunan firmalara taleplerini geçiyor ve istediği zamanda tam da ihtiyacı olan özgün ve kaliteli içeriklere sahip oluyor. Bir içerikten bekledikleri tüm özelliklere sahip kaliteli metinlerle web sitelerini hit siteler arasına katarak hedef müşteri kitlesini çok kısa sürede yakalamayı başarıyor.

Now 新聞

Yorumlar (1)

  1. yazar
    Yamak

    Melih Yıldız - 2 yıl önce

    Nasıl Buldunuz ?