İDDAA FUTBOLUN KATİLİ Mİ?

Logo
İDDAA FUTBOLUN KATİLİ Mİ?
  • 273 Okuma
  • 0 Yorum

İDDAA FUTBOLU ÖLDÜRDÜ MÜ?

Ya da canına kastı mı var?

Bilmeyen yoktur değil mi dünyaca ünlü ‘ Mona Lisa’ tablosunu...

Düşünsenize bir an o güzelim sırlarla dolu tablonun her 10 senede bir biri tarafından değiştirildiğini. Biri gelsin kaşını çizsin diğeri gelsin dudaklarını boyasın . E o zaman ne anlamı kalır orijinalliğinin ya da eskisi gibi bakılır mı ona? Tamamen kendi doğasından arınıp bozulur değil mi? 

Sanat eserinin dokusunu değiştirmek için dışarıdan müdahale yeter tabi . İşte bazı olgular , bazı olaylar da öyledir . Mesela sen süt içen bebeğe tutup Adana kebap yediremezsin kardeşim boğarsın çocuğu. Günümüzde her şeyin bir doğallığının kaybolduğu gibi ‘ Para kazanmanın’ da yolları değişti elbette . Emek gücüyle bir yere varmak zor artık. Para kazanmanın yolları arasında en çok rağbet görenlerden birisi de şans oyunları veya başka bir adıyla ‘ ŞANS ARAYANLARIN ŞANSSIZLIĞI ‘ . Sayısı gitgide artan bu oyunlar artık hayatın her alanına girmeye başladı. Sayısal loto , on numara , şans topu , bilmem neyin totosu derken İddaa girdi işin içine . Öyle bir girdi ki bayilerinin içerisinde ders çalışan ilkokul çocukları gibi bir şeyler yazan , kupon dolduran koca koca adamlar görür olduk . Evrenin sırrı çözülür bu kadar kalabalık ve bu kadar uğraşla (!) . İşin şakası bir yana biz bir yana . Maksat dünyanın dengesi bozulmasın değil mi ? 

Ben 90 nesli çocuğuyum . Hayalen hatırlarım 2000’li yılların o güzel maçlarını . 2002 Türkiye maçlarını . Ne güzeldi bee! Yüzümüzü kırmızı beyaz boyar , coşardık . 

Gelelim esas konumuza . İddaa piyasaya sürüldüğünden beri Türkiye liginde hiç bir maç istenilen sonuçla bitmedi desek yeridir . Sanki iyi giden bir maça ‘ Sihirli bir el ‘ dokunup her şeyi bozuyor . 85. Dakikaya kadar 3-0 giden maç bir anda 3-3 konuma geliyor 5 dakikada ! Tamam ! Futbol bu ! Top yuvarlak ! Anladım ...

Ama el insaf be ! Medyanın para babalarının büyük bahislerle girdiği bazı maçlar nedense hep bir ayarsız oluyor. Garibim insanımız da ‘ 3 liradan ne olacak ulan’ deyip yapıyor bir kupon . Basıyor maçlara parayı . Fener 5 atar , Cimbom 7 sallar , Beşiktaş zaten büyük takım yener diyor ama işte ... Para babaları tam tersini oynuyor tabi kazanan kim ? Tabi para babaları . Benim gariban halkım ne kazanacak ulan ! . 200 Lira , 500 lira . Beni kimse o sahaya çıkan oyuncuların da iddaa oynamadığına inandıramaz . Sen bir futbolcusun ve sahaya çıkmadan önce iddaa oynuyorsun sonra çıkıp hiç olmadığı kadar kötü oynuyorsun . E oynarsın tabi! Milyon dolar bağladın belki de maça. Diyeceğim o ki ne futbolda seyir zevki kaldı , ne futbolun terörizm olmadığı kaldı. Herkes her şeyden şikayetçi . Gelen vuruyor bizim takımlara , giden vuruyor . Para için oynamak yerine , arma için oynamayı unutmuş oyuncularla dolu takımları iddaa da bozar işte böyle . FUTBOLUN KATİLİ İDDAA ...

Emre Yıldırım

yazar

Ben Emre.25 yaşındayım. Aöf öğrenimime devam ediyorum. Adana/Seyhan’da yaşıyorum. Şiir ve deneme yazıları yazmayı seviyorum. Paylaşımlarımı okuyup değerlendirirseniz sevinirim.

Yeni Ne Var

Sakın Kaçırma