İlişkide güven problemini çözmenin 10 yolu

Logo
İlişkide güven problemini çözmenin 10 yolu
 • 96 Okuma
 • 0 Yorum

Güven: Onsuz sağlıklı bir ilişkiniz olamaz. Yine de, neredeyse hepimiz güvenimizin kırıldığı bir senaryo akla getirebiliriz.

Ama ilk etapta güveni nasıl geliştiririz? Kırılmış olan güven yeniden inşa edilebilir mi?

Bu makalede, güven sağlayan pratik ipuçları ve etkinlikler de dahil olmak üzere çeşitli ilişkilerde güvenin nasıl oluşturulacağı araştırılmaktadır.

Güven oluşturma konusundaki bilimsel literatürün sınırlı olduğunu lütfen unutmayın. Güvenin önemini ve ne olduğunu inceleyen çok sayıda araştırma vardır, ancak bu araştırma güven oluşturmak için pratik adımlar atma eğilimi göstermez. Bu nedenle, aşağıdaki makaleyi destekleyen araştırmaların çoğu dergi makalelerinden değil web kaynaklarından alınmıştır.

Bu makale şunları içerir:

 • Güven Nasıl Oluşturulur: 12 Genel İpuçları
 • Bir Evlilikte veya İlişkide Eşinize Nasıl Güvenilir?
 • Hile, İşler ve Sadakatsizlik Sonrası Güveni Yeniden Oluşturma
 • Kendine Güven Nasıl Geliştirilir
 • Güven Oluşturma Oyunları ve Grup Terapisi için Alıştırmalar
 • Lider Olarak İşletmelerde Güven ve Güvenilirlik Oluşturma
 • İşyerinde Ekipler ve Çalışanlar için 10 Güven Artırma Etkinliği
 • Müşteriler, Hastalar ve Müşterilerle Güven Nasıl Oluşturulur
 • Güven Oluşturmaya İlişkin En İyi 5 Kitap
 • Güven Oluşturmak için 12 Alıntı
 • Eve Dönüş Mesajı

Güven Nasıl Oluşturulur: 12 Genel İpuçları

Güven oluşturma konusunda aşağıdaki öneriler, bir stres ve performans koçu Carthage Buckley (n.d.) tarafından sağlandı.

İşte onun önerileri:

Image

1. Sözcüğünüze Dürüst Olun ve İşlemlerinizi Takip Edin

Güven oluşturmanın amacı başkalarının sizin söylediklerinize inanmasıdır. Bununla birlikte, güven oluşturmak için yalnızca verdiğiniz sözleri tutmayı değil, aynı zamanda tutamayacağınız sözleri de vermeyi unutmayın.

Sözünü tutmak başkalarına onlardan ne beklediğini gösterir ve buna karşılık olarak sana saygı gösterme ve bu sürece daha fazla güven duyma olasılıkları artar.

2. Başkalarıyla Etkili İletişim Kurmayı Öğrenin

Kötü iletişim, ilişkilerin bozulmasının önemli bir nedenidir. İyi iletişim, neye bağlı olduğunuz veya neye bağlı olmadığınız ve neyin üzerinde anlaşıldığı konusunda net olmaktır.

Güven inşa etmek risksiz değildir. Hem sizin hem de başkalarının güvenilirliği kanıtlamak için risk almasına izin vermeyi içerir. Bu konuda gezinmek için etkili iletişim önemlidir. Bu olmadan, göndermek istediğiniz mesajlar alınan mesajlar değildir.

3. Kendine Güven Oluşturmanın ve Kazanmanın Zaman Aldığını Hatırlat

Güven oluşturmak günlük bir taahhüttür. Çok erken beklemek gibi bir hata yapmayın. Güven oluşturmak için önce küçük adımlar atın ve küçük taahhütlerde bulunun, daha sonra güven büyüdükçe daha büyük taahhütlerde bulunma ve kabul etme konusunda daha rahat olacaksınız. Güven verin ve karşılığında genellikle güven kazanın.

4. Karar Vermek ve Çok Hızlı Hareket Etmeden Önce Düşünmek İçin Zaman ayırın

Sadece kabul ettiğiniz için taahhütte bulunun. Birini hayal kırıklığına uğratırken bile “hayır” deme cesaretini gösterin. Bir şeyi kabul ediyorsanız ve takip edemezseniz, dahil olan herkes daha kötüdür.

Tabağınızda neler olduğu konusunda net olun ve taahhütlerinizi takip edin. Organize olmak aile, arkadaşlar ve iş arkadaşlarına güven duymanın gerekli bir parçasıdır. Zaman ve enerji taleplerinizi kabul edip etmeme konusunda açık bir karar vermenizi sağlar.

5. Sahip Olduğunuz İlişkilere Değer Verin - Onları Kabul Etmeyin

Güven genellikle tutarlılıktan kaynaklanır. İyi zamanlar ve kötü dönemler boyunca sürekli orada olan insanlara en fazla güvenme eğilimindeyiz. Birisine onlar için orada olduğunuzu düzenli olarak göstermek, güven oluşturmanın etkili bir yoludur.

6. Takım Becerilerinizi Geliştirin ve Açıkça Katılın

Bir takımda aktif rol aldığınızda ve katkıda bulunduğunuzda, insanların size saygı duyma ve onlara güvenme olasılığı daha yüksektir. Başkalarına güvenme isteğinizi göstermek için bir ekibe güven inşa etmek de zorunludur.

Katkıda bulunmak ve katılım sağlamak için açık ve istekli olmak bunu göstermektedir. Başka bir deyişle, başkalarının söylediklerini göz önünde bulundurun, aktif olarak dinlediğinizi gösterin, düşüncelerinizi ve geri bildirimlerinizi saygılı bir şekilde önerin ve ekibin bir parçası olmaya hazır olduğunuzu gösterin.

7. Her Zaman Dürüst Olun

İlettiğiniz mesaj daima, daima gerçek olmalı. Yalan söylerken yakalanırsanız, ne kadar küçük olursa olsun, güvenilirliğiniz azalacaktır.

8. Mümkün olduğunca insanlara yardım et

Size faydası olmasa bile başka bir kişiye yardım etmek güven yaratır. Otantik şefkat, güven inşasına yardımcı olur.

9. Duygularınızı Gizleme

Duygularınız hakkında açık olmak genellikle güven oluşturmanın etkili bir yoludur. Dahası, insanlar umursadığınızı bilirse, size daha fazla güvenme olasılığı daha yüksektir.

Duygusal zeka, güven inşasında rol oynar. Duygularınızı kabul etmek, hakim olan dersleri öğrenmek ve üretken bir eylemde bulunmak, gerçeği inkar etmeyeceğiniz anlamına gelir; bu, güven oluşturmanın anahtarıdır.

10. Her Zaman Kendini Tanıtma

Teşekkür ve takdir, güven inşasında ve iyi ilişkilerin sürdürülmesinde önemli bir rol oynar. Başkalarının çabalarını tanımak ve takdir etmek liderlik ve ekip çalışması için yeteneğinizi gösterir ve başkalarının size olan güvenini artırır.

Öte yandan, insanlar iyi bir şey için takdir göstermezlerse, bencil görünürler. Bencillik güveni yok eder.

11. Her zaman doğru olduğuna inandığınız şeyi yapın

Tamamen onay için bir şey yapmak, kendi değerlerinizi ve inançlarınızı feda etmek anlamına gelir. Bu, kendinize, değerlerinize ve inançlarınıza olan güveni azaltır. Her zaman doğru olduğuna inandığınız şeyi yapmak, diğerleri aynı fikirde olmasa bile, başkalarının dürüstlüğünüze saygı duymasına yol açacaktır.

İlginç bir şekilde, güven oluştururken, zaman zaman başkalarını rahatsız etmeye istekli olmalısınız. İnsanlar başkalarının duymak istediklerini söylediklerine güvenmeme eğilimindedirler.

12. Hatalarınızı Kabul Edin

Hatalarınızı saklamaya çalıştığınızda, insanlar dürüst olmadığınızı bilirler. Açık olarak, savunmasız tarafınızı gösterirsiniz ve bu, diğer insanlarla güven oluşturmanıza yardımcı olur.

Bunun nedeni sizi daha çok onlar gibi görüyor olmalarıdır - herkes hata yapar. Asla hata yapmıyormuş gibi davranırsanız, diğerlerinin size güvenmesini zorlaştıracaksınız çünkü ikiniz arasında gereksiz bir fark yarattınız. Bir kişinin gördüğü tek şey projelendirdiğiniz “mükemmellik” olduğunda, muhtemelen size güvenmezler.

Bir Evlilikte veya İlişkide Eşinizle Güven Nasıl Oluşturulur

Lisanslı bir klinik psikolog, profesör ve yazar olan Andrea Bonior, bir evlilikte veya ilişkide bir partnerle güven oluşturmak için aşağıdaki tavsiyeleri paylaşır. Bonior, duygusal yakınlık için güvenin ve sağlıklı, yakın bir ilişki için gerekli olduğunu öne sürüyor (2018). Güveni kaybetmek, onu inşa etmekten çok daha kolay ve hızlıdır.

Eşinizle güven geliştirmek için Bonior, “ne demek istediğinizi söyleyin ve ne demek istediğinizi ifade etmenizi” önerir (2018).

Küçük çocuklar olarak, birisinin gerçeğe aykırı olup olmadığını hızlıca öğrenmeyi öğreniriz. Birisi vaatlerini yerine getirmez ya da bir ebeveyn takip etmedikleri tehditleri ortaya çıkarabilir. Bu tür kendini koruma, hayatta kalmamıza yardımcı olmak için gelişti, bu yüzden neredeyse hepimiz “atasöz çocuk ağlayan kurt” u fark edebiliyoruz (Bonior, 2018).

Yaşlandıkça, kendimizi tekrar hayal kırıklığına uğratmamaya yardımcı olan, dürüst olmayan bir kişiye güvenmemeyi öğrenerek beklentilerimizi ve davranışlarımızı ince ayar yaparız. Bu nedenle, bir ilişkiye güven geliştirmeye çalışırken, takip etmeyeceğiniz şeyleri söylemeyin.

Nasıl hissettiğinizi tam olarak yansıtmayan şeyler söylememek de önemlidir. Yalan söylemek, küçük ya da önemsiz hissetseler bile, diğer kişinin söylediklerine artık güvenmemesine neden olur (Bonior, 2018).

Güven oluşturmanın bir başka yönü de, geliştikçe ilişkide gittikçe daha savunmasız hale gelmektir. İnsanlar birbirlerine güvendiklerinde güven hissederler. Sahip olduğumuz ilişkilerde, güvenlik açığıyla güven inşa ediyoruz (Bonior, 2018). Bunun bir kısmı, günlük etkileşimlerimiz aracılığıyla zaman içinde otomatik olarak gerçekleşecektir - örneğin, işimizden bizi almayı teklif etmeleri halinde ortağımızın orada olacağından emin olmak gibi (Bonior, 2018).

Duygusal açıdan savunmasız olmak da önemlidir (Bonior, 2018). Güven oluşturmak, kendinizi incinme riskine açmanızı gerektirir. Bu sizi korkutan şeyleri açığa çıkarmak ya da çekici görmediğiniz yönleri ortaya çıkarmak olabilir (Bonior, 2018). Diğer bir deyişle, ortaklarımız bizi hayal kırıklığına uğratma veya incitme şansımız olduğunda güven gelişir, ama istemezler.

Saygı, güvende önemli bir rol oynar. Ortaklarımız tarafından zarar görmenin en duygusal olarak kalıcı yollarından biri, bizi küçümsüyorlarsa veya bize küçümseme veya küçümseme ile bakmalarıdır, çünkü saygı eksikliği güveni yok eder (Bonior, 2018).

Satış asistanı ve müşteri arasındaki ilişki bile temel bir güven ve dolayısıyla saygı gerektirir (Bonior, 2018). Ancak, temel saygı düzeyinin sürdürülmesi, ilişkinin duygusal olarak daha samimi olması daha da önemli hale gelir (Bonior, 2018).

Ne yazık ki, zaman zaman ortaklarımıza en kötü niteliklerimizi gösteriyoruz. Yakın olduğumuz insanlara bir yabancıdan daha fazla saldırmaya eğilimli olabiliriz. Zamanla saygısızlığın yol açacağı zarar nedeniyle saygının sevdiklerimiz için daha da önemli olduğu gerçeğini gözden kaçırıyoruz (Bonior, 2018).

Eşinizle her zaman mükemmel bir şekilde kibar olmak gerekli değildir. Bununla birlikte, eşinize her zaman temel bir saygı düzeyini ihlal edecek şekilde davrandığınızda, sahip olduğunuz bağlantıya zarar vereceğinizi unutmayın. Ayrıca, eşinizin size zaman içinde güvenmesini zorlaştıracaktır (Bonior, 2018).

Buna ek olarak, partnerinizle güven oluşturmak için ona şüpheden faydalanmaya hazır olun. Bu fikir için Bonior, on yıldır gördüğü ve güvendiği ve saygı duyduğu bir hasta ve doktoru örneğini veriyor (2018).

Bonior, hastanın güvenilen doktorun görüşü hakkında nasıl hissettiğiyle hastanın daha önce hiç görmediği bir doktorun görüşü arasındaki farkı açıklar. Hasta, tıbbi nitelikleri nedeniyle yeni doktora güvenmeye hazırlanabilirken, güven geliştirdiği doktorla çok daha rahat hissedeceği düşünülmektedir. Düzenli doktorundan zor veya şaşırtıcı tıbbi haberler duyması daha kolay olabilir, çünkü paylaştığı güven ve tarih nedeniyle doktora şüpheden faydalanmaya hazır olacaktır (Bonior, 2018).

Bir ilişkiye güvenmenin bir başka yolu da duygularınızı işlevsel ve yararlı bir şekilde ifade etmektir (Bonior, 2018). Duygusal yakınlığın önemli bir bileşeni, bağırarak, sözlü olarak saldırmadan veya konuşmayı kapatmadan birinin duyguları hakkında konuşabilmesidir (Bonior, 2018).

Bu nedenle, güven oluşturmak için işbirlikçi ve saygılı olan zor duyguları tartışmanın yollarını geliştirin. Güven oluşturmak için, ona duygusal karmaşıklığınızı içeren “gerçek” sizinle bağlantı kurma şansı vermelisiniz (Bonior, 2018).

Son olarak, bir evlilikte veya ilişkide eşinize güvenmek için karşılıklılığı düşünmek önemlidir (Bonior, 2018). Başka bir deyişle, almak kadar vermek de istekli olun. Her iki partnerin de verme ve alma seviyeleri ile rahat hissetmeleri gerekir.

Hile, İşler ve Sadakatsizlik Sonrası Güveni Yeniden Oluşturma

Image

Eğer yalan söylüyorsanız veya incindiyseniz, tekrar güvenmeyi öğrenmek çok uzun zaman alabilir (Buckley, n.d.). Güveninize ihanet eden kişiden ayrılmanız gerektiğini otomatik olarak düşünebilirsiniz. Bununla birlikte, diğerleri, ortaklarının eylemlerinin ilişkiden vazgeçecek kadar kötü olmadığına inanarak bir ilişkiyi sürdürmek isteyebilir. Her iki durumda da, siz ve eşiniz ya da siz ve gelecekteki ortaklarınız ve arkadaşlarınız arasındaki zor durumlardan sonra tekrar güven oluşturmak önemlidir.

Hile sonrası gibi güven kırıldığında ve güveni yeniden oluşturmaya çalıştığınızda, tüm şüphelerinizi bir seferde bir kenara bırakmak akıllıca olmayabilir (Bonior, 2018). Bununla birlikte, hala güveni yeniden inşa etmeyi umuyorsanız, eşinize sizin için gelme şansı vermek için bazı şüphelerinizin gitmesine veya askıya almasına izin vermeniz gerekir (Bonior, 2018). O zaman, eğer eşiniz yapmazsa, güven inşasını bozan odur.

Herhangi bir ilişkide, özellikle sadakatsizliğin tehdit altında olduğu bir ilişkide, sağlıklı iletişim önemli bir rol oynar. Her ortak dürüstçe konuşabilmeli ve eğer bir argüman ortaya çıkarsa, her iki kişi de geçmişi sarsmadan “adil mücadele etmelidir” (Sevgi Saygı, 2014). Güveni yeniden oluşturmak için, hile, ilişkiler veya diğer sadakatsizliklerden sonra ilişkinizin farklı görünebileceğini unutmayın. Bununla birlikte, her iki ortağın da birlikte yeni bir ilişki kurmaya istekli olmasına rağmen, yeni bir şey inşa etmek de mümkündür (Love is Saygı, 2014).

Birisi hile yaptıktan sonra şimdide kalmak ve geleceğe doğru hareket etmek son derece zordur - geçmişte kalmak veya endişelenmek daha kolay olabilir (Love is Saygı, 2014). Aldatılan kişi incinmiş, öfkeli veya üzgün hissetme hakkına sahip olsa da, bu duygulardan geçemezse, ilişkinin devam edemeyeceğinin bir işareti olabilir.

Zor olsa da, kendinize güvenmek önemlidir. Kendinize ve kendi duygularınıza güvenmeyi öğrenmek ve ilerlemeye devam edeceğiniz konusunda kendinize güvenmek, sağlıklı bir ilişkinin anahtarıdır (Love is Saygı, 2014).

Bir eş aldattıktan sonra güveni yeniden inşa etmenin belki de en önemli yanı açık bir şekilde iletişim kurmaktır (Love is Saygı, 2014). Konuşun ve birbirinizi gerçekten dinleyin. Her iki ortak da diğer ihtiyaçların ne olduğunu düşünmelidir. Ortaklar ihtiyaçlarını açıkça paylaşmalı ve bu ihtiyaçları karşılamaya istekli olup olmadıklarını düşünmelidir. Taraflardan herhangi birinin partnerinin ihtiyaçlarını karşılamaya istekli olmadığını veya karşılayamayacağını düşünüyorsa, çiftin ilişkinin devam etmesinin doğru şey olup olmadığını ciddi şekilde yeniden düşünmesi gerekebilir (Love is Saygı, 2014).

Ancak, hile yapan sizseniz ne olur? Örneğin, eşinizi aldatmış olabilirsiniz, ancak her ikiniz de ilişkiyi sürdürmeyi denemeyi kabul ettiniz. İlerlemek için ne yapmanız gerekiyor?

Başlangıç ​​olarak, eylemleriniz için sorumluluk alın. Davranışınızı kabul edin ve bunun sorumluluğunu üstlenin. Ayrıca, davranışınızın partnerinizin duygularını nasıl etkilediğini de anlayın. Eylemlerinizi düşünün ve sizi aldatmaya karar verdiğiniz şeyi düşünün (Love is Saygı, 2014).

İleride, sözlerini tut. Güvenilir olabileceğinizi göstermek için yapacağınızı söylediklerinizi takip edin. Örneğin, arayacağınızı söylüyorsanız, gerçekten aradığınızdan emin olun.

Bu süre zarfında partnerinize yer vermek de önemlidir. Eşiniz olanları işlemek için biraz zaman ayırmak isteyebilir ve hile konusunda incinmiş ve öfkeli hissetme hakkına sahiptir (Love is Saygı, 2014). Ona bu duyguları size ifade edebileceği bir alan verin.

Güveni yeniden oluşturma süreci zaman alır; bir gecede olamaz. Yine de, partnerinizin size kötü muamele etme hakkı olmadığını unutmayın. Güvenlerini kırmasına rağmen, yine de kendi mahremiyetini koruma hakkına sahipsin (Love is Saygı, 2014).

Kendine Güven Nasıl Geliştirilir

Image

Mesele şu ki, zamanın% 100'ünde başka bir kişiye asla güvenemezsiniz. Ancak, güvenebileceğimizi bildiğimiz bir kişi var: kendimiz. Johann Wolfgang von Goethe'nin dediği gibi,

“Kendinize güvendiğiniz anda nasıl yaşayacağınızı bileceksiniz” (Fahkry, 2016).

Özgüven, düşünceleriniz ve duygularınız hakkında farkındalığa sahip olmayı ve bunları ifade etmeyi içerir (Tartakovsky, 2018). Özgüven kazanmak için duygularınızı onurlandırın ve başkalarının görüşlerine güvenmekten kaçının (Fahkry, 2016). Bu, ortaya çıkan her şeyi halletme yeteneğinize güven duymanızı sağlar. Öz güven, en derin düşüncelerimizi besleyerek kazanılır (Fahkry, 2016).

Kendine güven aynı zamanda kendi standartlarınıza ve etiğinize göre yaşamayı ve kendi ihtiyaçlarınızı ne zaman ilklere koyacağınızı bilmeyi de içerir. Özgüven sahibi olmak, hatalara katlanabileceğinizi bilmenizi gerektirir. Kendine güven, aynı zamanda ne istediğinizi takip etmenizi de sağlar.

Öz güveninizi zayıflatan insanlardan kaçının. Genellikle bu insanlar sizi kullanır ve başarılı olmanızı istemezler (Tartakovsky, 2018). Her ne kadar çocuklar olarak yaşamlarımızdaki olumsuz insanları kontrol edemesek de yetişkinler olarak, insanların bizi destekleyip desteklemediğini ve onları gerçekten yaşamlarımızda isteyip istemediğimizi kesinlikle düşünebiliriz (Tartakovsky, 2018).

Kendinize söz verin. İster belirlediğiniz hedefleri takip ediyor ister hayallerinizi takip ediyor olun, kendinize verdiğiniz taahhütleri onurlandırın (Fahkry, 2016). Bunun önemli bir parçası kendinize söz vermek ve onları tutmaktır (Tartakovsky, 2018).

Böyle bir taahhüdün bir örneği, kişisel bir sınır oluşturmak ve sürdürmektir. Veya daha önce yatağa gidin veya check-up için doktora gidin (Tartakovsky, 2018). Kendine güven inşa etmek aynı zamanda kendi en iyi arkadaşın olmayı da içerir.

Kendinizle nazikçe konuşun. Herkesin sert bir iç eleştirmeni vardır, bu da bazen geçmişinizden bir ebeveynin veya öğretmenin sesini yeterince iyi olmadığınızı düşündüren bir şeydir. Bununla birlikte, iç eleştirmeninizi dinleme alışkanlığını azaltabilir veya ortadan kaldırabilirsiniz. Kendinize daha iyi davranmaya çalışın.

Örneğin, bir hata yaparsanız hemen “Ben çok aptalım!” Diye düşünebilirsiniz. Bunun yerine, kendinize, “Sorun değil. Bu sadece küçük bir hataydı. ” Bir hata yaptığınızda kendinize şefkat göstermek, hata yaparken başkalarını daha iyi anlamanıza olanak tanır (Tartakovsky, 2018).

Öz güven mükemmellik ile ilgili değildir; bir kayma veya başarısızlığın üstesinden gelmek için kendi kapasitenize inanmanız gerekir. Özgüven, duygusal refahımızla bağlantı kurarak ve fark edebileceğimiz rahatsızlıklara dikkat ederek beslenir (Fahkry, 2016).

Kendinize check-in yapın. Kendinize “Nasıl yapıyorum?” Sadece duygusal bir rahatsızlığı ortadan kaldırmak yerine içinde neler olduğunu öğrenin (Fahkry, 2016).

Başka bir deyişle, iç deneyimlerinize dikkat edin (Fahkry, 2016). Kendimize güvenme, kendimizin belirli yönlerini onaylayıp onaylamadığımızdan bağımsız olarak tüm benliklerimizi onurlandırdığımızda gelişir.

Güven Oluşturma Oyunları ve Grup Terapisi için Alıştırmalar

Michigan Eyalet Üniversitesi'nden Jan Brinn, güven oluşturmak ve güvenli bir ortam yaratmak için bir öneri listesi hazırladı (2014). Güven oluşturma faaliyetleri (veya buz kırıcılar), bağ kurma veya bina ilişkilerinin gerekli olduğu grup terapisi gibi durumlarda yardımcı olabilir. Bu alıştırmaların ve oyunların amacı, katılımcıların grup üyeleri arasındaki benzerlikleri ve farklılıkları keşfetmelerini sağlamak ve empati ve saygı geliştirmektir.

Bir Daire Sandalyeleri

Bir sandalye çemberi oluşturun ve grup üyelerinden oturmasını isteyin. Bir kişiyi ortada durmaya ve sandalyeyi çıkarmaya davet edin, bu yüzden grupta insanlardan bir tane daha az sandalye var. Alternatif olarak, terapist bir “model” olabilir ve sandalyesi kaldırılmış olabilir.

Ortadaki kişi daha sonra kendisi hakkında, diğer grup üyelerinin ilişkili olabileceği bir şey paylaşacaktır. Örneğin, “Benim adım Jayne ve ben Japonya'ya gittim.”

Grubun diğer üyeleri ya ifadeyi kabul eder ya da aynı şeyi yaşarlarsa, ayağa kalkarlar. Ayakta kalan herkes (ortadaki kişi dahil) kalan sandalyelerde bir yer bulmaya çalışır.

Kim ayakta kalırsa, yeni liderdir ve bir açıklama yapar. İfadeler için bir tema / konu ayarlamak, bu etkinlik için olası bir varyasyondur.

Ortak zemin

Terapi katılımcılarını küçük gruplara ayırın ve ortak noktaları hakkında konuşmalarını isteyin. Onları olağandışı şeyleri ve bariz olanları düşünmeye teşvik edin. Göz rengi gibi.

Gruba, olabildiğince çok ortak gerçek bulmaları için 15 dakikaları olduğunu bildirin. En çok ortak noktaya sahip olan grup oyunu kazanır.

Güven Kulesi

Katılımcıları gruplara ayırın ve 50 ila 100 plastik bardak veya 10 ila 25 boru temizleyici gibi malzemeler kullanarak mümkün olan en yüksek kuleyi inşa etmek için 15 dakikaları olduğunu açıklayın.

15 dakika sonra her bir kuleyi ölçün. Hangisi en uzun?

Ardından, her gruptan kuleyi inşa etmek için kullandıkları süreci, karşılaştıkları zorlukları ve güvenen bir ekip olarak birlikte çalışmak hakkında neler öğrendiklerini açıklamalarını isteyin.

Şapkalı Korku

Güvenli ve güvenilir bir ortam kurulduktan sonra, bu etkinlik empati kurmak için kullanılabilir.

Gruba bir şapka, kağıt parçası ve yazı malzemeleri sağlayın. Grubun her üyesi daha sonra kişisel korkularını anonim olarak bir kağıda kaydedecek ve şapkaya yerleştirecektir.

Daha sonra, grup üyeleri şapkadan bir parça kağıt çekecek ve onları yüksek sesle okuyarak ve bu korkunun nasıl hissedeceğini hayal ettiklerini açıklayacaklar. Tüm korkular okunduktan sonra, empati yaşamanın ve ortak korkulara sahip olmanın ekiplerin güven oluşturmalarına nasıl yardımcı olabileceğini tartışın.

Lider Olarak İşletmelerde Güven ve Güvenilirlik Oluşturma

Güven oluşturmak sadece kişinin kişisel hayatı için değil, iş dünyasında da gereklidir. Küçük işletme lideri Alice Scarlet, AllBusiness.com'da bir lider olarak nasıl güven ve güvenilirlik geliştirileceğine dair bir makalede tavsiyelerde bulundu.

Scarlet'e göre saygı, iş dünyasında bir liderin sahip olabileceği en önemli özelliklerden biridir. Liderler, başkalarına hak ettikleri saygıyı göstermezlerse güvenilirlik kazanamazlar. Ayrıca, bir liderin gücü nedeniyle saygı görmediğini unutmayın; saygı, bu gücün onurlu bir kullanımından kaynaklanmaktadır (Scarlet, n.d.).

Güvenilirlik kazanmak için liderlerin önce güvenilir olduklarını göstermeleri gerekir. Bu kelimelerle kanıtlanamaz. Bunun yerine, liderlerin kendilerini takip edenlerin gördüklerine inanabilmeleri için güvenen eylemlerini gösteren pozisyonlara koymaları gerekir (Scarlet, n.d.).

Güvenilir bir lider olmak için çevrenizdeki insanlara olan bağlılığınızı açıkça ortaya koymanız gerekir. Bir sorun oluşursa, bir başkasını suçlamak yerine suçu üstlenerek birisinin sadakatini anında kazanabilirsiniz.

Ayrıca eylemlerinizden de sorumlu olmalısınız. Bu nedenle, bir hata yaparsanız, hatanın sahipliğini alın. Düzelt (mümkünse). Sonra devam et. Eğer bir suçu üzerine koyarsanız veya hatalarınızın yükünü taşımasına izin verirseniz, bir takım size güvenmeyecek ve saygı duymayacaktır (Scarlet, n.d.).

Güvenilir liderler hedeflerini akıllarında tutar ve daima bu hedefleri gerçeğe dönüştürmek için en iyi yolları bulmaya çalışırlar. İnsanlar yalnızca belirlenmiş bir hedefi veya hedefi olan birini takip eder. Bu nedenle, bir lider olarak güven inşasının bir parçası, ekibin uzun vadede neyi başarması gerektiğine ve takımı bir sonraki seviyeye nasıl taşıyacağına odaklanmaktır (Scarlet, n.d.).

İnsanları kazanmak için kelimelere veya konuşmalara güvenmeyin. Bunun yerine, insanlara neler yapabileceğinizi göstermek için eylemlerinize odaklanın. Güvenilir liderler, başkalarına işlerin nasıl yapıldığını veya hedeflere nasıl ulaşıldığını göstermek için çok çalışmaya hazırdırlar (Scarlet, n.d.).

Güven ve güvenilirlik oluşturmak için, çalışmalarınız boyunca uzmanlığınızı gösterin ve zaten sahip olduğunuz uzmanlığa güvenmeyin. Güvenilir liderler yeni eğilimlere ayak uydurmak ve başkalarının önünde kalmak için kariyerleri boyunca öğrenmeye devam ederler (Scarlet, n.d.).

Son olarak, ama kesinlikle en önemlisi, dürüstlüğün önemi. Lider olarak güven ve güvenilirlik oluşturmak için dürüst olmak zorunludur. Temel olarak, bir lider sahtekârsa, diğerleri onlara güvenmez. Ve eğer güveni kaybederse, saygı da kaybedecekler. Sonunda, dürüstlüğe öncelik verilmezse her şey parçalanacaktır, bu yüzden dürüstlüğü güvenilirliğin bir yapı taşı olarak kullanın.

İşyerinde Ekipler ve Çalışanlar için 10 Güven Artırma Etkinliği

Güven, daha güçlü, daha üretken ekipler ve çalışanlar oluşturur. Aşağıdaki faaliyetler 1000'den fazla şirket tarafından yüksek performans gösteren ekiplerin katılımı ve geliştirilmesi için kullanılan bir web sitesi olan TINYpulse.com'dan Justin Reynolds tarafından önerildi (2017).

1. Mükemmel Kare

Çalışanlara tutmaları için bir ip verin ve ardından bir daire içinde durmalarını isteyin. Ardından, gözleri bağlı tutun ve ipi düşürmelerini isteyin. Çalışanlara, bulundukları yerden birkaç adım uzakta olmalarını söyleyin. Göz bağlarını çıkarın ve ipe geri dönmelerini isteyin ve ipi mükemmel bir kare olarak yerleştirmek için birlikte çalışmaya çalışın.

 

2. Arka arkaya Çizim

Çalışanları birlikte eşleyin, ardından her bir çiftin arka arkaya oturmasını sağlayın. Fikir, birbirlerini göremezler. Bir çalışana boş bir kalem ve kurşun kalem verilir, diğerine ise belirsiz bir şekil verilir. Sonra, kâğıda olana ne çizileceğini öğretmek için resmi olan çalışanın görevidir.

 

3. Gece Patikası

Mini bir engel kursu oluşturun. Ardından, çalışanların gözlerini bağlayın ve onlardan bir çizgi oluşturmalarını isteyin. Sonra onlara bir ip verin ve ondan tutunmasını isteyin. Takım daha sonra birbirlerine güvenerek engel parkurunda yollarını bulmaya çalışacaktır.

 

4. Güven Pinball (Büyük İşyerlerine Uygun)

En az 10 kişilik gruplar oluşturun. Çalışanlardan daire şeklinde durmalarını isteyin. Ardından, langırt olarak bir kişi seçin ve o kişiyi ekleyin. Sorumlu olan kişi daha sonra kişiyi yavaşça daire boyunca iter. Gözü bağlı olan kişi sonunda dairenin diğer tarafındaki çalışanlara çarpacak ve bu insanlar gözü kapalı kişiyi nazikçe diğer taraftaki insanlara doğru itecektir. Takım gözleri bağlı olanlarla sırayla gelmelidir.

 

5. rüzgarda söğüt

Çalışanların yaklaşık sekiz kişilik gruplar oluşturmasını sağlayın. “Söğüt” olmak için gönüllü olan bir kişi gözlerini kapatacak ve grubun geri kalanına ne zaman düşmeye hazır olduğunu bildirecektir. Grup daha sonra “söğüt” e kendisini yakalamaya hazır olduklarını bildirecek ve kolları uzatılmış olarak, söğütleri dik tutmak için birbirlerine yardım edeceklerdir.

 

6. Dilim ve Zar

Çalışanların birbirlerine bakan iki sırada durmasını sağlayın. Ardından, kesişmeleri için kollarını uzak tutmalarını isteyin. Daha sonra hattın sonundaki kişi bu dayağı aşağı doğru yürür. Ekip üyeleri, kişinin bunu başarabilmesi için birer birer kollarını tutacaktır.

 

7. Çöpçü Avı

Çalışanları küçük gruplara ayırın, sonra listelenen öğeleri hızlı bir şekilde bulmalarını isteyin. Temel olarak, listelenen her öğeyi bulan ilk hangi takım kazanır. Bu etkinlik ekip üyelerinin birlikte çalışmasını gerektirir ve bu da güveni artırır.

 

8. İnsan Düğümü

Çalışanlardan daire şeklinde durmalarını isteyin. Daha sonra, her bir kişinin dairenin diğer tarafındaki biriyle sağ ellerini kilitlemesini sağlayın (meydan okumayı gerçekten artırmak için, karşısındaki kişi ile ellerini kilitlemelerini isteyin). Ardından, çalışanların dairenin diğer tarafındaki farklı bir kişiyle sol ellerini kilitlemelerini sağlayın. Son olarak, çalışanlar ellerini açmadan insan düğümünü çözmeye çalışacaklar.

 

9. Göz Teması

Çalışanlar sırayla bir dakika boyunca başka birinin gözlerine bakacaklar. Bu, göz temasını sürdürmede daha iyi olmalarına ve çalışanlar arasındaki bağlantı duygusunu artırmalarına yardımcı olacaktır.

 

10. Mayın Tarlası

Çalışanları çiftlere ayırın ve çift başına bir kişiye göz bağı yerleştirin. Gözleri bağlı insanlar, eşlerinin yardımıyla, odanın etrafına dağılmış nesneleri arayacaktır.

yazar
Ahi

Admin

Yeni Ne Var

Sakın Kaçırma